posttrib
BUMP 
Weather Updates

Tuesday’s results

Updated: January 5, 2014 6:41AM



High School Schedule

TODAY

Boys Basketball

Chesterton at Morton, 7:30 p.m.

Griffith at Whiting, 7 p.m.

Gavit at North Newton, 7:30 p.m.

Wheeler at Hebron, 7 p.m.

Girls Basketball

Bishop Noll at West Side, 7 p.m.

Calumet at Hanover Central, 7 p.m.

Hammond Science & Tech at Clark, 7:30 p.m.

Plymouth at Knox, 7 p.m.

Washington Twp. at South Central, 7 p.m.

Wrestling

Andrean at Munster, 6:30 p.m.

Boone Grove at North Judson, 5:30 p.m.

Clark at Whiting, 6:30 p.m.

LaPorte at Crown Point 6:30 p.m.

Hammond Baptist at East Chicago, 6 p.m.

Bishop Noll at Hammond, 6:30 p.m.

Valparaiso at Merrillville, 6:30 p.m.

Lake Central at Michigan City, 6:30 p.m.

Chesterton at Portage, 6:30 p.m.

Boys Swimming

Gavit at Hammond, 5 p.m.

Girls Swimming

Gavit at Hammond, 5 p.m.

Bowling

LakeShore meet at Ray’s Lanes, 4:15 p.m.

Greater Lake County meet at Plaza Lanes, 4:30 p.m.

Wrestling

Calumet 54, Lake Station 24

Records: Calumet 1-0, Lake Station 3-3

Weekend results

Lake Central 42, Fairfield 30

Lake Central 46, Coilumbus North 27

Lake Central 44, SB Riley 30

Lake Central 52, Angola 24

Lake Central 40, Prairie Heights 34

Lake Central 42, Griffith 36

Lake Central 50, Rossville 30

Lake Central 76, Gavit 6

Harrison 38, Lake Central21
Lake Central 37, Goshen 37 (LC wins on tiebreaker)

Boys Basketball

Oregon-Davis 62, LaCrosse 48

Oregon-Davis — Moorefield 0 0-0 0, Johnston 3 6-6 12, Schnekenberger 3 4-6 10, Cameron Clark 1 1-2 4, Henry Clark 2 3-3 8, Hurford 7 7-10 22, Worthington 3 0-1 6. Totals 19 21-28 62.

LaCrosse — Bryce Guse 6 3-4 18, Nate Rhodes 0 4-4 4, Corey James 3 4-4 11, Zack Brown 1 4-7 6, Jared Spoljaric 3 0-0 6, Andrew McCormic 1 0-0 3, . Totals 14 15-19 48.

3-point baskets — (OD) Hurford 1, H. Clark 1, C. Clark 1; (LC) Guse 3, James 1, McCormic 1. Total fouls — Oregon-Davis 16, LaCrosse 25.

LaVille 66, North Judson 37

LaVille — Cameron Gartner 0 0-1 0, Blake Berger 8 5-6 22, Josiah Rock 0 1-3 1, J.C Oudes 0 0-0 0, Kyle Kopetsui 5 6-7 17, Jason Breden 0 0-0 0, Alec Baker 8 0-1 16, Issac Eash 4 0-0 10. Totals 25 12-20 66.

North Judson — Jacob Shabi 1 1-2 3, Dalton Bailey 4 2-2 1-, Josh Mullens 4 0-0 10, Jordan Darnell 0 0-0 0, Zach Schultz 1 0-0 2, Tim Stasiek 1 0-0 2. Totals 16 3-4 37.

NJ 10 10 7 10 — 37

LV 15 16 15 20 — 66

3-point baskets — (LV) Eash 2, Kopetsui 1, Berger 1; (NJ) Mullens 2. Total fouls — LaVille 13, North Judson 23. Records: LaVille 1-0, North Judson 1-1

Calumet 44, Hanover Central 32

Hanover 10 7 7 12

Calumet 6 11 16 11

NOTE: Dantrell Brooks led Calumet with 10 pts and 10 rebounds

Girls Basketball

Washington Twp. 30, Kouts 25

Washington Twp. — Sammi Higgins 5, Natalee Kwiatkowski 3, Maddy Johnson 2, Heather Burton 7, Bethany Kingery 2, Donnae Lipinksi 6, Corrie O’Connor 0, Paige Ruesch 5. Totals 11 6-8 30.

Kouts — Megan Heinold 5, Emma Leatherman 8, McKenzie Ehrlich 0, Jayla Crump 12, Bella Wireman 0, Olivia Birky 0, Rebekah Case 0.

WT 2 5 12 11 — 30

KTS 2 3 11 9 — 24

3-point baskets — (WT) Burton, Ruesch; (KTS) Heniod. Total fouls — Washington Twp. 13, Kouts 12. Records: Washington Twp. 4-1, 2-0; Kouts 3-3, 0-1

JV score: Kouts 33, Washington Twp. 25

West Side 68, Andrean 24

Gary West Side — Evans 23, Tyisha Hunter 2, Elkin 5, Washington 1, Meal 4, Chrisler 2, Danzie 8, Fox 13, Tynine Hunter 8.

Andrean — Gray 6, DeMaskie 11, Rowlski 4, Marabella 3

WS 17 30 15 6 — 68

AND 11 5 2 6 — 24

3-point baskets — (AND) Gray 2; (WS) Evans 2, Elkin 1 Washington 1, Danzie 2, Fox 1, Washington 1.

Morgan Twp. 46, Wheeler 26

Morgan Twp. — Amber Wasz 0 0-0 0, Aliya Hernandez 0 0-0 0, Danielle Polito 2 0-0 5, Trina Coleman 4 0-0 8, Morgan Lippens 0 2-2 2, Kia Holder 0 0-0 0, Lauren Bobinksi 0 1-2 1, Katie Bachert 0 0-0 0, Alison Goetz 2 0-0 4, Kameron Stanko 3 3-4 9, Brianna Lueck 4 4-4 13, Hannah Murphy 2 0-0 4. Totals 17 10-12 46.

Wheeler — Eden 5 1-2 11, Reif 0 3-5 3, Stevenson 2 4-6 8, Horsfall 2 0-2 4. Totals 9 8-15 26

MT 13 9 15 9 — 46

WH 7 5 8 6 — 26

3-point baskets — (MT) Polito 1, Lueck 1. Total fouls — Morgan Twp. 14, Wheeler 10. Records: Morgan Twp. 5-2, Wheeler 0-3

Griffith 37, Hebron 23

Griffith — Alvarez 0 6-6 6, C. Bell 1 2-3 10, Naper 0 1-2 1, Stauch 1 0-2 2, T. Roldan 5 0-2 10, Bubala 1 0-0 2, Kruhaj 2 2-4 6. Totals 10 12-17 37.

Hebron — Bell 1 0-0 2, Riese 0 0-1 0, Pauer 1 1-2 3, Yankauskas 2 1-3 5, Clemens 1 1-3 3, Elam 1 2-6 4, Carlson 3 0-0 6. Totals 9 5-15 23.

HEB 1 4 7 11 — 23

GRIF 7 6 4 20 — 37

3-point baskets — (GR) C Bell 2.

JV score: Griffith 30, Hebron 25

Lake Central 56, Munster 28

Lake Central — Tara Zlotkowski 9, Lindsay Kusbel 14, Gina Rubino 6, Rolanda Curington 10, Rachel Bell 6, Chrissy Addison 1, Megan Krol 3, Ashley O’Malley 0, Jayla Harvey 5, Emily Miklusak 0, Vicki Gard 2, Danielle Morang 0, Jackie Gerling 0. Totals -- 22-53 9-19 56.

Munster — Natalie Vellutini 5, Jordan Cole 8, Megan Zabrecky 2, Madelynn Moore 8, Sammi Buvala 3, Melissa McCann 2, Maria Sirounis 0, Taylor Mihalic 0. Totals -- 10-32 6-10 28.

Lake Central 12 16 16 12 —56

Munster 6 7 9 6 —28

3-point field goals: Bell, Harvey, Zlotkowski (LC); Cole, Vellutini (M). Team fouls: LC 15; Munster 20. Fouled out: None. JV Score: LC 50, Munster 13.

Boys Swimming

Portage 143, Merrillville 39

200 medley relay — Portage 1:49.31. 200 free style — Mikee Janes (PORT) 1:56.03. 200 ind. medley — Matt Extin (PORT) 2:15.25. 50 free style — Damian DiGangi (MERR) 24.17. 1 meter diving — John Fannin (PORT) 293.00. 100 butterfly — Brandon Reyes (PORT) 1:00.99. 100 free style — Mikee Janes (PORT) 51.19. 500 free style — Portage 5:19.86. 200 free relay — Portage 1:41.69. 100 backstroke — Nick Etenoff (PORT) 1:01.29. 100 breast stroke — Matt Extin (PORT) 1:07.79. 400 free relay — Portage 3:38.53.

Rensselaer 114, Twin Lakes 72

200 medley relay — Rensselaer Central 1:49.30. 200 free style — Jaydon Steele (RC) 1:57.29. 200 ind. medley — Nick Lyons (TL) 2:19.22. 50 free style — Joel Walker (RC) 24.19. 1 meter diving — Doug Bailey (TL) 215.05. 100 butterfly — Jaydon Steele (RC) 59.33. 100 free style — Nathan Ziese (RC) 54.18. 500 free style — Connor Jackson (RC) 5:33.37. 200 free relay — Rensselaer Central 1:38.80. 100 backstroke — Nathan Ziese (RC) 59.24. 100 breast stroke — Nicholas Buchler (TL) 1:08.48. 400 free relay — Rensselaer Central 3:40.77.

Lowell 112, Hobart 69

200 medley relay — Lowell 2:06.59. 200 free style — Justin Olsted (HOB) 2:10.83. 200 ind. medley — Tyler Morgan (LOW) 2:20.82. 50 free style —Zak Green 25.07. 1 meter diving — Juan Marcano (HOB) 192.90. 100 butterfly — Tyler Morgan (LOW) 59.55. 100 free style — Braden O’Kelley (HOB) 54.46. 500 free style — Nolan Cook (LOW) 6:22.49. 200 free relay — Hobart 1:41.05. 100 backstroke — Jacob Olsted (HOB) 1:09.96. 100 breast stroke — Connor Bennet (HOB) 1:15.73. 400 free relay — Lowell 4:00.84.

Girls Swimming

Lake Central 133, Valparaiso 50

200 medley relay — Lake Central 1:58.84. 200 free style — Traci Muszalski (LC) 1:59.82. 200 ind. medley — Hailey Garlich (LC) 2:16.44. 50 free style — Victoria Springman (LC) 25.59. 1 meter diving — Hannah Leyba (LC) 202.00. 100 butterfly — Marina Vasquez (LC) 1:04.37. 100 free style — Victoria Springman (LC) 56.02. 500 free style — Lake Central 5:18.62. 200 free relay — Lake Central 1:44.22. 100 backstroke — Marina Vasquez (LC) 1:03.55. 100 breast stroke — Hailey Garlich (LC) 1:13.86. 400 free relay — Lake Central 3:52.56.

Portage 113, Merrillville 61

200 medley relay — Portage 2:07.16. 200 free style — Ali Sobkowski (PORT) 2:11.39. 200 ind. medley — Nancy Michko (PORT) 2:23.26. 50 free style — Maggie Connelly (MERR) 27:12. 1 meter diving — Hannah Brown (PORT) 79.55. 100 butterfly — Courtney Joseph (PORT) 1:07.08. 100 free style — Nancy Michko (PORT) 59.12. 500 free style — Hailey Servaty (PORT) 6:17.07. 200 free relay — Portage 1:56.76. 100 backstroke — Jordan Parker (PORT) 1:09.73. 100 breast stroke —Laryssa Vaclavik (PORT) 1:21.89. 400 free relay — Portage 4:04.13.

Twin Lakes 104, Rensselaer 72

200 medley relay — Twin Lakes 2:11.61. 200 free style — Lauren Powell (RC) 2:11.67. 200 ind. medley — Tekla McCabe (TL) 2:33.64. 50 free style — Sydney Dobson (RC) 26.80. 1 meter diving — Chrissy Kurek (TL) 110.15. 100 butterfly — Montana Sabo (TL) 1:19.12. 100 free style — Cassidy Gutwein (TL) 1:00.26. 500 free style — Lauren Powell (RC) 5:47.31. 200 free relay — Rensselaer Central 1:59.50. 100 backstroke — Sydney Dobson (RC) 1:07.04. 100 breast stroke — Brittany Healy (TL) 1:17.29. 400 free relay — Twin Lakes 4:27.29.

Lowell 93, Hobart 87

200 medley relay — Lowell 2:17.34. 200 free style — Lauren Igras (LOW) 2:27.74. 200 ind. medley — Marina Ahner (HOB) 2:36.21. 50 free style — Alyssa Pokropinski (LOW) 27.84. 1 meter diving — Katie Karstensen (LOW) 148.70. 100 butterfly — Ashley Daniels (HOB) 1:14.08. 100 free style — Alyssa Pokropinski (LOW) 1:02.32. 500 free style — Valentina Zurloni (LOW) 6:12.93. 200 free relay — Hobart 1:57.12. 100 backstroke — Becca Dauro (HOB) 1:16.79. 100 breast stroke — Marina Ahner (HOB) 1:20.63. 400 free relay — Hobart 4:29.11.



© 2014 Sun-Times Media, LLC. All rights reserved. This material may not be copied or distributed without permission. For more information about reprints and permissions, visit www.suntimesreprints.com. To order a reprint of this article, click here.