posttrib
SIMMERING 
Weather Updates

Local bowling league scores

Updated: January 13, 2011 11:22AM



King of the Week

822, Matt Beals, Cressmoor Saturday Live 5

Queen of the Week

765, Lisa Anserello, Cressmoor Tuesday Schuster Memorial

Weekly 300 Club

CASEY'S - Ed Nuff; OLYMPIA - Chris Muldrow, Robert Alexander; PLAZA - Craig Keilman, Ronnie Johnson; RAY'S LANES - Jim Helmecy, Jerry Alexander; STARDUST III - Joe Nemcek, Tim Bodnar, Bill Babcock, Gary Purcell, Jeremy Amos

Camelot Bowl

Tuesday Mixed: Ken Smith Sr. 698

Tuesday Chicks: Gina Pritchett 750; Melissa Collins 645; Alyson Rodziewicz 623

Wednesday Seniors: (M) John Bulot 581; Tony Plesac 534; Ed Gottschling 523; (W) Judy Zaparucha 543

Capital Estates: Michael Konopek 676

Bill Loving Memorial: Mitch Gilbert 772; Mark Millsap 734; Don Rettig 713

Friday Mixed 4s: David Latta Jr. 682

Friday US Tubing: Joe Crawford 691

Saturday Amateurs: (M) Jerry Arndt 716; Mike Geiselman 708; (W) Missy Arndt 642

Sunday Mixed 4s: (M) Terry Brown 768; (W) Brenda Ziegler 636; Kim Bottomly 617

Saturday youth: BANTAMS: (B) Andrew English 231; (G) Emily Keller 253; PREPS: (B) Jeffrey Severson 468; (G) Madison Kobitka 457; JUNIORS: (B) Austin Trent 494; Zach Chambers 492; (G) Jackie Rhoda 518; Maryssa Carey 451; SENIORS: (B) Robert Eberle 675; Jacob Glass 651; Jerry James 607; (G) Megan Hammons 593; Jackie Moyers 553; Derec Seabolt 548

Casey's Lanes

Monday Seniors: (M) Chuck Minnick 749; Bob Goethals 682; Jim Osterman 618; (W) Lorane Osterstock 524; Betty Dickson 508; Dorothy Byrdak 465

Monday Mixed: (M) Jammie Doens 687; (W) Dana Keller 473

Monday Legion Men: Joe Smyers 738; Scott Hughes 705; Tim Wagner 700; Ed Nuff 300

Monday Noel King: Toby Kraus 694

Industrial Mixed: (M) Josh Freese 797 (298); Rupert Kindig 733; Stan Potter 721; (W) Shawna Diakis 668

Ladies Major: Mare Schnick 619; Brenda Lullenberg 617

Casey's Classic: (M) Jeff Greenlaw 759; Dave Knoll 725; Bernie Wright 718; Jeff Estes 298; (W) Tami Freese 646; Jheri Anderson 603

Roosters %26 Hens: (M) Dave Kirkham 698; (W) Judy Waak-Pearce 616

National Men: Eric Gakle 742

Lady Strays: Daneen McClintock 578

M%26M Ladies: Norlynn Stahnke 633

Madison Men: Ned Giggy 773 (290); John Gakle 757

Tom's Electric: Jon Nebelung 785; John Thode 704

Fridat Mixed: (M) Josh Freese 728; (W) Pam Newton 466

Saturday Screwballs: (M) John Erickson Jr. 691; (W) Nancy Jorgenson 558

Saturday Sundowners: (M) Dion Diakis 732; (W) Shawna Diakis 687

Sunday Falcons: (M) Joe Smyers 780; (W) Ashley Grage 607

Sunday Mixed: (M) Bob Hines 743; (W) Kelli Davis 581

Saturday youth: 8:30 PREPS: (B) Trevor Hefright 455; (G) Caitlyn Rasuik 372; 8:30 JUNIOR-MAJORS: (B) David Lehman 601; Neal Tuholski 562; Nick Reidel 556; (G) Jessica Sizemore 468; 11:00 PREPS: (B) Kole Matzke 524; (G) Abi Glass 384; 11:00 JUNIOR-MAJORS: (B) Bryan McDonald 684; Ryan Kaczmarek 662; Nate Netio 655; (G) Ashlyn Perschke 584; Alexis Dawson 535; Trinity King 527

City Lanes

Monday Seniors: (M) Lee Day 608; Chuck Polarek 592; Bernard Dozier 556; (W) Barbara Mason 514; Faye Cunningham 450; Carol Tylisz 450

Thursday Club 55: (M) Steve Lombard 698; Bob Verzal 651; Phil Marasovich 608; (W) Judy Colvin 512; Jackie Rassi 491; Ruth Williams 489

Friday Seniors: (M) Chuck Polarek 631; Dan Frankowski 618; Fred Germain 606; (W) Kay Mankiewicz 514; Peggy Callahan 491; Joyce Vinson 489

Saturday Guys %26 Dolls: (M) Joe Smyers 726; Steve Fries 725; Dave Williamson 718; (W) Deborah Ripley 608; Jheri Anderson 601

Cressmoor Lanes

Tuesday Schuster Memorial: Lisa Anserello 765; Helen Tomczuk 725; Phyllis Komisarcik 686

Wednesday Sheet %26 Tin: Jeff Remenius 781; James Stottlemire 720; Chuck Remenius 714; Zac Cook 714

Friday Men: Leo Garavalia 753; Mike Mannino 752; Ryan Ochall 740

Saturday Afternoon: (M) Dan Locke 770; Bobby Spear Jr. 764; Dave Fowble 717; (W) kris Fox 642

Saturday Live 5: (M) Matt Beals 822; Tony Hollandsworth 741; Steve Millsap 731; (W) Lisa Harrold 645; Ruth Luna 623

Sunday Mixed: Jason Schipper 770 (299); Zac Cook 703

Hebron Lanes

Saturday youth: BANTAMS: (B) John Degand 147; (G) Kaela Singel 133; PREPS: (B) Patrick Olenik 364; (G) Lindsey Lawson 411; JUNIOR-MAJORS: (B) Tim Victor 587; John Yankauskas 526; Cole Ryder 522; (G) Angelique McKeny 594; Emily O'Leary 541

Hobart Lanes

Monday Moose: (M) Darrin Barwig 663; (W) Becky Hackleman 546

Tuesday Gutterdusters: Lori Robb 552

Tuesday Seniors: (M) Ron Smith 671; Don Catlin 669; Larry Wright 646; (W) Faye Thomas 586; Doris Guth 549; Judy Sheriff 505

Tuesday Rollers: (M) Chuck Roth 722; (W) Becky Ditch 509

Chip %26 Charmers: Stephanie Kaiser 529

Thursday Seniors: (M) Gene Mroz 654; Larry Wright 621; Levi Stanford 613; (W) Faye Thomas 607; Carol Sperry 525; Doris Guth 513

Thursday Men: Dustin Sturgill 740; Kyle Ketchum 726 (290); Ryan Alberson 714

Friday Flyers: (M) Anthony Forbes 684; (W) Nakiea Forbes 579

Ma Keller Memorial: (M) Jim Gourlay 611; (W) Wendy Keller 640

Sunday Legion Family: (M) Nick Lewis 584; (W) Alice Rocky 477

Saturday youth: PREPS: (B) Trevor Egolf 462; (G) Courtney Zollman 358; MAJORS: (B) Zack Stovall 502; Jake Sturgill 493; Drew Guth 476; (G) Miranda Dailey 495; Vanessa Pontinen 455; Marie Goldsberry 420

Inman's Fun %26 Party Center

Tuesday Ladies: Tonya Jendzerjcyk 572

Spratley 2-Man: Bill Steel 650

Wanatah Boosters: Mike Mathews 673

Friday Seniors: (M) Ken Kizer 579; Don Hutchinson 573; (W) Dollie Kuhrts 198

Youth league: (B) Russell Ghasvarian 446; (G) Klair Lemmons 207

Lakeshore Lanes

Tuesday Seniors: (M) Jim Stephens 522; Lee Day 513; Larry Ray 513; (W) Joann Mansfield 640; Brenda Day 521; Kay Mankiewicz 473

Olympia Lanes

Monday Owls: (M) Monroe Walton 710; (W) Georgia Henderson 562

Monday Silver %26 Gold: (M) Jim Vrabel 671; (W) Earnestine Bridgeman 493

Monday Afternoon: (M) Joe Booker 740; Ephriam Martin 717; (W) Patti Miller 579

Monday Men: Tano Garcia 718 (290); Max Torres 714

Tuesday Morning: (M) Ryan Smith 732; (W) Kelleigh Williams 593

Tuesday AB Wright: (M) Ronald Lewis 659; (W) Linda Hunter 550

Tuesday CE Adams: (M) Nathaniel Drayton 626; (W) Ernestine Scott 529

Tuesday Post 369: Marc Dosen 680

Tuesday Majors: Mike Kubacki Jr. 750; Ken Parks 725; Allan Dobrowolski 290

Wednesday Seniors: Skip Kobli 694

Wednesday Post Office: Chris Muldrow 751 (300)

Wednesday Mixed: (M) Brian Betts 668; (W) Kerry Kubacki 517

Thursday Olympettes: Pam Urbanczyk 511

Thursday Bowlerettes: Traci Butkiewicz 595

Thursday Men: Mike Bayless 739; Kevin Zatorski 725; Larry Spore 290

Friday Mens Over 55: Nick Rencich 760; Robert Alexander 300

Friday CAIB: Dave Bohlin 723; Don Rodkin 709

Friday Mixed: (M) Jeff Martin 680; (W) Diana Mitchell 596

Saturday Orbits: (M) Armando Chavez 771 (290); Lee Hill 713; (W) Lorena Gilbert 617; Gloria Patrick-Lloyd 601

Saturday Park Manor: (M) Kenneth Davis 724; (W) Celest Burrell 607

Saturday Rolling Stones: (M) Tony Major 720 (299); (W) Julie Bayless 650

Sunday AM Men: Justin Greenleaf 796; Armando Chavez 748; Rudy Greenleaf 734

Sunday Funnies: (M) Kevin Mikalouski 718; Paul Lundahl 708; (W) Patti Miller 666

Sunday B'Nai B'Rith: Ron Shlensky 693

Saturday youth: PREPS: (B) Adrian Suarez 495; (G) Kristen Crowe 414; JUNIORS: (B) Jeremy Rusnack 621; Robert Carr III 604; (G) Carla Washington 605; Tiarra Wilkins 439

Plaza Lanes

Monday Men: Gary Wilson 742; James Garcia 711; Jim Hudson 711

Monday Local 1010: Jim Mroz 712

Tuesday Mixed: Terry Schuster 739

Wednesday Continental: Larry Matovina 702; Rich Pallay 700

Wednesday Men: Skip Kobli 733; Markell Turner 704; Jeff Watson 702

Wednesday CACOT: Scott Hansen 736; Erick Howard 713 (290); Greg Maman 290

Thursday Suburbanites: Crystal Bunton 707; Lisa Dickerson 700

Friday Men: Daniel Payne 740; Dusty Payne 739; Jason Schipper 719; Craig Keilman 300

Mike Hipp Memorial: John Verbich 799; Ronnie Johnson 795 (300); Matt Rees 728

Friday Annex Mixed: Brent Eriks 707

Saturday Goodtimers: Larry Obacz Sr. 722; Larry Huber 708; Rick Massig 700

Sunday Guys %26 Dolls: Crystal Bunton 690

Saturday youth: BANTAMS: (B) Michael Saksa 248; (G) Emily Price 176; PREPS: (B) Alex Stark 489; Tyler Urbanczyk 487; (G) Kersten Collins 426; Erica Ward 412; JUNIORS: (B) Logan Rosing 548; Tyler Trombetta 546; (G) Caitlyn Bales 540; Danielle Rudnickas 512; MAJORS: (B) Brandon Sparks 709; DJ Carpenter 704; Cullen Gordon 653; (G) Kelsy Toth 624; Kayla Riffle 607; Lexi Azpeitia 601

Ray's Lanes

Monday Seniors: (M) Jim Fox 674; Larry Wright 661; Frank Gallian 661; (W) Faye Thomas 579; Debbie Gossett 535; Helen Gillis 530; Marilyn Green 530

Monday Men: Jim Helmecy 742 (300); Darrell Gilbert Jr. 735; Mark Heckman 727

Tuesday Ladies: Ruth Luna 503

Tuesday Mixed: (M) Jim Helmecy 717; (W) Georgia Henderson 637; Bernice Gregory 607

Wednesday GLBT: (M) John Spurling 606; (W) Carol Miller 465

Thursday Fire: (M) Jeff Veltman 630; (W) Rachel Wayne 598

Friday Battle of Sexes: (M) Greg Stillwell 687; (W) Linda Gray 562

Saturday Mixed: (M) Chad Swierc 805 (298); Brian Ginter 700; (W) Cassie Ginter 638; Gina Pritchett 624

Sunday Mixed: (M) Jerry Alexander 761 (300); (W) Stephanie Schultz 674; Wendy Keller 631; Faye Thomas 614

Saturday youth: PREPS: (B) Perry Schultz 388; (G) Angel Millsap 306; MAJORS: (B) Matt Laviolette 642; Derec Seabolt 577; Justin Hopkins 576; (G) Rachel Waters 580; Megan Tenorio 562; Rebekah Saikin 553

Stardust Bowl II

Monday Firefighters: Brenda McDaniel 598

Monday Men: John Kadelak 688

Monday Ladies Classic: Deana Borovich 666; Cindy Redmond 663; Mary Hileman 636

Tuesday Wiseway: Lou Takacs 586; Leroy Darragh 583

Tuesday Ladies: Cindy Schoenbeck 623

Tuesday Keglers: Don Woodard 740; Michael Gilbert 717; Bill Marshall 709

Wednesday Merri Mixed: Kathy Lyle 575

Wednesday Men: Billy Robinson 754; Justin Ochall 754; Ryan Allender 739

Wed. Electricians: Steve Huffman 681

Thurs. Stardusters: Deana Borovich 613

Friday Stars: (M) Jason McChristian 706; (W) Denise Jonquet 643

Friday Fun: Jim Wireman 691

Saturday Invitational: (M) Lou Kwell 760; Rick Tucker 720; John Lubash Jr. 717; (W) Brenda Podkul 736; Kathi Tucker 704; Marianne Van Winkle 604

Saturday Nite Live: (M) Ryan Allender 700; (W) Bernice Gregory 671

Kendera Memorial: Kelly Cogdill 618

Saturday youth: BANTAMS: (B) Armon Peloza 387; (G) Rhiannon Borowski 237; PREPS: (B) Cameron Tarry 440; (G) Ashlee Luttinen 370; JUNIORS: (B) Matthew Kaurich 543; Jalen Stockley 522; (G) Victoria Miller 375; Taejah Harris 326; MAJORS: (B) Cody Parkhurst 693; Bobby Kammer 681; Jeremy Shaffer-Flatz 639; (G) Carly Grover 610; Marissa Yadron 573; Erin Weiss 549

Stardust Bowl III

Monday Mixed: (M) Shaun Ciesielski 751; Shaun Stok 741; Karl Marx 738; (W) Debra Gordon 708; Lisa Gulick 654; Michelle Headley 654

Monday St. John: Joe Nemcek 714 (300)

Monday Holy Rollers: (M) Frank Bewley 657; (W) Shannon Farmer 508

Monday Briar Ridge: (M) Greg Johns 618; (W) Linda Burch 559

Tuesday Men: Tim Bodnar 818 (300, 290); Bill Babcock 815 (300); Chris Huge 791

Wednesday Men: Ron Martell 761; Mike Higgins 729; Glenn Drwiega 719

Wednesday Ladies: Sue Noojin 682; Kelly Oster 600

Thursday Men: Matt Reihel 712; Paul Hayes Jr. 705

Thursday Stars: Jackie Graan 757; Valerie Haney 608; Debra Gordon 605

Friday Mixups: (M) Butch Bodnar 736; Shawn Leavy 704; Bob Kammer Sr. 703; (W) Mindy Switzer 694; Casey Denton 664; Denise Heflin 662

Friday Chatham: Gary Purcell 747 (300); Matthew Reid 747; Mike Ferro 728; Jeremy Amos 300

Saturday Hegewisch: (M) Rick Jendra 611; (W) Terri Jendra 541

Sunday Maria Goretti: (M) Tom Bolan 654; (W) Donna Pavlovich 626

Saturday youth: BANTAMS: (B) Trevor Bos 328; (G) Marissa Metcalfe 266; PREPS: (B) Donnie Shultz 480; (G) Tabitha Pappas 358; JUNIOR EAGLES: (B) Alexander Beemster 502; (G) Julianna Lolli 345; JUNIOR JAGUARS: (B) Jonathan Metcalfe 525; (G) Laura LeVander 546; MAJOR STINGRAYS: (B) Brad Fisher 686; Colin Young 653; Cody West 591; (G) Kelly Belzeski 626; Kierstyn Rush 582; Elizabeth Kras 570; MAJOR SATELLITES: (B) Nathan Maciejewski 685; Ryan Gorman 633; Eugene Herron III 587; (G) Autumn Snow 622; Caroline Dienes 573; Samantha Watson 544

Super Bowl

Monday Open: (M) Patrick Hennelly 655; (W) Ninette Cox 558

Tuesday Men: Greg Steapleton 796; Patrick Hennelly 764 (290)

Wednesday Ladies: Liz Andreoli 561

Thursday Ladies: Jenn White 579

Friday Mixed: David Pauk 665; John Schneider 299

Saturday Mixed: (M) Bill Kozlowski 747; (W) Chrys Melvin 579

Saturday youth: BANTAMS: (B) Carter Cleve 227; (G) Giana Cecel 181; PREPS: (B) Paul Terry 399; Josh Schreiber 376; (G) Rachel Melvin 362; Hannah Bond 330; JUNIOR-MAJORS: (B) Alex Swierc 620; Adam Seifert 517; Kyle Kaylor 509; (G) Sarah Bond 518; Nikki Nicholls 409; Ashlee Wilson 375

Thunderbird Lanes

Saturday Doubles: (M) Will Lindsey 670; (W) Brenda Lullenberg 599

Westchester Lanes

Monday Ladies: Kelly Gough 667

Wednesday Men: Jon Williams 721

Thursday Men: Dick Hunt 738; Mark Harris 731; Ray Vincel 717

Saturday youth: EARLY BIRDS - Bantams: (B) Drew Waugaman 285; (G) Katie McKee 232; Preps: (B) Eric Lohse 292; (G) Gabrielle McCall 357; HIGH NOON - Preps: (B) Brandon Lewis 352; Juniors: (B) Jordan Kiner 532; Jacob Deweese 468; (G) Heidi Tucker 396; Sydney Walker 369; Majors: (B) Jake Yankauskas 689; Nathaniel Sipe 661; Jacob Hollingshead 640; (G) Gabby Glauser 417; Tiffanie McCall 413; Ciara LaFata 373

Wheatfield Lanes

Tuesday Ladies: Melissa Stephenson 565



© 2014 Sun-Times Media, LLC. All rights reserved. This material may not be copied or distributed without permission. For more information about reprints and permissions, visit www.suntimesreprints.com. To order a reprint of this article, click here.