posttrib
DYNAMIC 
Weather Updates

Local recreation league results

Basketball

Gary Men’s 35-&-Over league

standings as of March 10

Hellas 18-5

Dreamteam 18-5

Lakers 16-7

The Gunnaz 14-9

I-Ball LLC-CA 12-11

Warriors 11-12

T-Mobile 9-14

Miller Pizza 7-16

MW Construction 6-17

New Breed 3-20

Game results — Dreamteam 76, New Breed 72; Lakers 80, MW Construction 70; I-Ball LLC 102, Miller Pizza 68; Hellas 75, Warriors 71; I-Ball LLC 67, Hellas 64; T-Mobile 78, Miller Pizza 67; MW Construction 73, The Gunnaz 56; Lakers 102, New Breed 81; Dreamteam 80, Warriors 57

Top scorers — Chase 36, Marcus Gholson 35, Ray Stringer 33, D. Saafir 33, Maurice Davis 32, Waymon Upshaw 30

Bridge

Calumet Bridge Club

results from March 4

North-South

Joe Chin & John Goring 1.20

Don Valiska & Carol Osgerby 0.84

Dolores Gerdes & Dave Bigler 0.64

Alan Geller & Zafar Khan 0.45

David Mitzit & Roger Sokol 0.42

Mary Schumm & Hilda Connor 0.32

Alan & Arlyne Filler 0.22

East-West

George Roeper & Al Simmons 1.20

Barbara Walczak & Wayne Carpenter 0.84

Steve Watson & Lou Nimnicht 0.60

Judy Grambo & Monet Fennema 0.45

Lynne Kostopoulos & Bill Kilbride 0.32

Lois Edelstein & Wayne Hiser 0.22

Beach Bridge Club

results from March 5

Laverne Niksch & Wayne Carpenter 1.33

Dave Bigler & Janice Custer 1.33

Community Bridge Club

results from March 6

Wayne Carpenter & Dave Bigler 1.63

Barbara Graegin & Indra Gupta 1.22

Yuan Hsu & Barbara Walczak 0.92

Joe Chin & Mary Schumm 0.92

Jan Summers & Dolores Marshall 0.49

Community Bridge Club

results from March 9

Ruth Westberg & Al Simmons 2.33

Chuck Schultz & Jim Angell 1.75

Bill Thompson & Mary Reed 1.31

Hilda Connor & Arlyne Filler 0.86

Dave Bigler & Alan Geller 0.86

Novice Game

North-South

Don Giedemann & Chuck Tomes 0.89

Carol Miller & Donna Beach 0.42

Joyce Hoadley & Sara Ivery-Harris 0.26

East-West

Jill Wirth & Judy Selund 0.67

Fred Grabek & Vicki Windmiller 0.56

Bill & Shirley Hahn 0.42

Flag Football

Indoor Leagues at The Dome CP Family Fun Center

results as of March 10

Premier league

Untouchables 6-0

Elite 5-1

Red Sauce 4-2

Allstate Monsters of Midwest 3-3

Varsity Booze 1-5

Under the Radar 1-5

ASAP Mob 0-6

TOURNAMENT SCORES

Round 1 — Under the Radar 26, Allstate Monsters of the Midwest 20; Varsity Booze 21, Red Sauce 20; Elite 26, ASAP Mob 6

Semifinals — Untouchables 28, Under the Radar 16; Elite 28, Varsity Booze 0

Championship — Untouchables 26, Elite 6

Midwest league

Spartans 5-1

TurtleSlo Dome Dynamites 4-2

Bunch of Flags 4-2

Team RamRod 4-2

Financial Gang Avenger 3-3

Team Hated 3-3

Dream Killerzs 3-3

Montley Lou 2-4

Xtreme Rocks 1-5

Warriors 1-5

TOURNAMENT SCORES

Round 1 — Spartans 30, Montley Lou 0; Team Ramrod 29, Team Hated 6; Dream Killerz 20, TurtleSlo Dome Dynamites 18; Bunch of Flags 14, Financial Gang Avengers 8

Semifinals — Spartans 38, Team Ramrod 6; Dream Killerz 18, Bunch of Flags 14

Championship — Spartans 38, Dream Killerz 26

Rookie league

Crown US 5-0

Walking Dead. 5-0

Cobras 4-1

Team Fuller 3-2

Hurricanes 2-3

Turf Killers 2-3

Predators 2-3

The Rebels 1-3

The Unexpected 0-5



© 2014 Sun-Times Media, LLC. All rights reserved. This material may not be copied or distributed without permission. For more information about reprints and permissions, visit www.suntimesreprints.com. To order a reprint of this article, click here.