posttrib
OMINOUS 
Weather Updates

Local bowling league scores

Updated: October 26, 2013 6:36AM



King of the Week — 842, Steve Ryan, Stardust III

Queen of the Week — 749, Phyllis Komisarcik, Cressmoor

Weekly 300 Club

PLAZA — Tayler Peters, Tyler Hansen; RAY’S — Laird White (2); STARDUST III — Steve Ryan

Camelot Bowl

Tuesday Chicks: Missy Arndt 629

Thursday Loving Memorial: Gene Hopkins 735; Art Cobbs 721; Brad Heintz 710

Saturday Amateurs: Jason Schipper 773; Jerome Tachik 759

Sunday Mixed 4s: Darrell Gilbert Jr. 703

Sunday Rowdies: (M) Ron Breger 681; (W) Leanne Kerley 676

Saturday youth: Preps: Troy Kowalski 323; (G) Teala Forbes 253; Juniors: (B) Charlie Jones 454; (G) Sami Hatagan 406; Seniors: (B) Jake Sturgill 690; Zach Gilbert 682; Jordan Gilbert 675; (G) Paige Chapman 659; Emily Hampton 544; Makayla Himden 522

Casey’s Lanes

Monday Seniors: (M) Steve Jacobs 656; Dick Russ 601; Tim King 598; (W) Chris Brown 523; Suellen Reed 519; Rosalie Jacobs 497

Monday Mixed: (M) Jason Pease 633; (W) Paula Lachmund 459

Monday Noel King: Toby Kraus 650

Casey’s Classic: (M) Rick Podkul 710; Keith Gakle 704; Tony Miller 704; John Anderson 299; (W) Brianna Williams 533; Norlynn Stahnke 530

Roosters & Hens: (M) Mark Watson 646; (W) Chelsey Kamleiter 604

Lady Strays: Jacque Pitrowski 662

Wednesday Twilite: Toby Kraus 720

M&M Ladies: Sallie Warner 630; Kris Burchiel 624

Madison Men: Scott Baker 716

Tom’s Electric: Mark Crowe 732; Dan Snyder 721 (296)

Saturday Mixed: (M) Dan Davis 663; (W) Nancy Jorgenson 569

Sunday Falcons: (M) Ray Reinholz 632; (W) Deb Mansfield 556

Sunday Mixed: (M) Chris Chapman 665; (W) Shawna Diakis 605

Cressmoor Lanes

Monday Magicians: Jason Schipper 774; Mike Lazevich 745; Rob Krooswyk 716; Dan Komisarcik Sr. 714; Lou Kwell 710; Josh Skalba 705

Tuesday Schuster Memorial: Phyllis Komisarcik 749; Kelly Gough 727; Wendy Keller 715; Kym Gossett 710; Lora Sturtridge 687; Sandy Postma 675

Friday Men: Jason Schipper 806; John Redmond Jr. 706; Ben De St. Jean 706; Ryan Podunovich 704

Saturday Mixed: Dave Fowble 717

Hebron Lanes

Saturday youth: Preps: (B) Kody Horan 331; (G) Kaela Singel 360; Jr-Majors: (B) Nathan Smiley 607; James Bixeman 592; (G) Anna Wilson 495; Ashley Rumford 495

Hobart Lanes

Monday Party Cats: (M) Gary Wade 656; (W) Joann Luera 475

Tuesday Seniors: (M) Ron Smith 585; Jim Fox 563; Phil Sperry 560; (W) Sallye Witherspoon 536; Faye Thomas 532; Carol Dopriak 496

Tuesday Church: (M) John Allison 637; (W) Joyce Miracle 398

Thursday Seniors: (M) Ron Smith 599; Jerome Tachik 581; Mike Wardell 573; (W) Doris Guth 498; Sharon Fisher 494; Carol Dopriak 475

Thursday Men: Chad Swierc 801; Perry Schultz 752; Geoff Fox 736; Rob Krooswyk 727

Friday Flyers: (M) Adam Ulciny 729; (W) Kris Fox 600

Sunday Couples: (M) John Phillips 621; (W) Ruth Luna 582

Inman’s Fun & Party Center

Saturday Mixed: (M) Josh Charlson 634; (W) Celia Charlson 643

Olympia Lanes

Monday Owls: (M) Donnell Warrick 721; (W) Hortense Moody 560

Monday Silver & Gold: (M) Bill Cuningham 748; (W) Virginia Piszczek 510

Tuesday AM Women: Eula Betts 554

Tuesday AB Wright: (M) Andre Johnson 633; (W) Carol Dillard 577

Tuesday CE Adams: (M) Jeremy Rusnack 662; (W) Carol George 522

Tuesday Post 369: Tony Svitko 663

Tuesday Majors: (M) Darrell Gilbert Jr. 706; (W) Lisa Gulick 575

Wednesday Post Office: Ryan Smith 732

Wednesday Seniors: Skip Kobli 715

Wednesday Mixed: John Schillaci 640

Wednesday K of C: Joe Filipek 627

Thursday Bowlerettes: Carin Ladd 514

Thursday Men: Filiki Hedden 718 (299)

Friday Mens Over 55: Don Rodkin 724; Ronnie Thompson 719

Friday Mixed: (M) Nick Garreffa 669; (W) Gemise Jackson 605

Friday CAIB: Sonny Santana 750 (298); Dave Nazimek 747

Saturday Orbits: (M) Robert Brown 694; (W) Jayne Reynolds 571

Saturday Park Manor: (M) Fred Dudley III 699; (W) Tonda Hill 601

Saturday Rolling Stones: (M) Filiki Hedden 651; (W) Cheri Taylor 532

Sunday B’Nai B’Rith: Bruce Lichtenfeld 685

Sunday AM Doubles: Steve Tsikurious 812; Ken Tatina Jr. 785 (290); Jason Emerson 776; Mike Wieser Sr. 716; Filiki Hedden 705

Sunday Monroe Walton: (M) Leavelle Abram 618; (W) Debra Perry 652

Sunday Funnies: (M) Kevin Mikalouski 777 (298); (W) Dawn Dinelli 590

Saturday youth: Preps: (B) Matthew Gonzalez 454; (G) Skylar Lane 444; Juniors: (B) Julian Castillo 626; Edward Perry III 601; (G) Carla Washington 529; Monica LLanes 453

Plaza Lanes

Monday Local 1010: Evon Fortenberry 729

Tuesday Pinspinners: Brian Casillas 758; Brian Lantz 736

Tuesday Senior Mixed: (M) Skip Kobli 727; Leonard Carter 691; Herman Trass 669; (W) Vy Botterman 572

Wednesday Men: Scott Hansen 793; Dusty Payne 790; Daniel Payne 750; Ed Wleklinski 747; Sam Rolph 715; David Nazimek 710; Bobby Schmidt 704; Randy Jackman 700

Thursday Highlanders: Camila Trevino Jr. 701; Colleen Lidster 642

Thursday Men: Brian Chapman 705

Friday Mixed: (M) Kevin Reyes 709; Brian Casillas 703; (W) Mandy Adams 655

Friday Men: Dusty Payne 748; Ronnie Johnson 739; Mike Bales 736; Ted Vitek Jr. 729 (290); Tim Bales 713; Tom Schmied 712; Derrick Dziezak 709; Glenn LeBlanc 707; Ed Cetwinski 707

Friday Memorial: John Verbich 734; Ruben Solis Jr. 728

Saturday Goodtimers: Chris Garcia 712; Brian Hedge Sr. 706; Rick Massig 703

Sunday Latin-American: (M) Tony Miller 744; Pete Alvarado 737; Anthony Ruiz 710; Juan Alcantar 707; (W) Camila Trevino Jr. 663; Bobbi Horn 626; Janee Babbitt 617; Christine Gonzales 600

Sunday Guys & Dolls: Louis Gerovac 720; Daniel Payne 716; Erick Howard 708

Saturday youth: Preps: (B) Eddie Olszewski IV 383; (G) Madison Pearce 321; Juniors: (B) Chris Houk 491; (G) Kendal Winnick 483; Majors: (B) Tayler Peters 808 (300); Tyler Hansen 807 (300); Kevin McCune 759; Bobby Kammer 736; Adam Batliner 723; Joey Munsie 711 (299); Jonathan Payne 707; (B) Kelly Belzeski 675; Kersten Collins 633; Lindsey Norton 581

Ray’s Lanes

Monday Men: Laird White 816 (300, 300); Greg Berrier 764; Ryan Satka 770; Billy Gray 741; Jim Helmecy Sr. 723

Tuesday Mixed: (M) Herman James III 733; Donta Isabell 711; (W) Gail Norfleet 614

Thursday Fire: (M) Greg Berrier 716; Derec Seabolt 710; (W) Sarah Clemmons 536

Saturday Mixed: (M) Greg Berrier 833 (295); Dale Ginter 732; Lip Lipscomb 714; Brian Ginter 705; (W) Gina Pritchett 644; Cassie Ginter 625

Saturday youth: AM — (B) Joshua Gale 425; (G) Angel Millsap 381; PM — Bobby Kammer 719; Matt Laviolette 648; Carlos Calderon 611; (G) Cecillia Adams 527; Jessica Drwal 511; Tristen Majka 507

Stardust Bowl II

Monday Ladies: Tammy Straubel 567

Tuesday Early Birds: Marianne Van Winkle 483

Tuesday Seniors: Mike Ryan 641; Bob Toby 588; Orville Sanders 581

Tuesday Ladies: Pat Miller 596

Tuesday Medical: (M) David Tribby 676; (W) Cindy Redmond 653

Tuesday Men: Jay Kaurich 743; Bill Marshall 739

Wednesday Strikes and Spares: Kim Hernandez 473

Wednesday Merri Mixed: (M) Ynez Vibanco Jr. 625; (W) Tolanda Somerville 459

Wednesday Men: Andrew Striker 755; Tim Loudermilk 741; Mike Skowronski 729; Alex Fry 727; Billy Robinson 725; Dave Latta Jr. 723; Chris Cundiff 719; Bill Pitchford 718; Mike Mannino 710

Thursday Stardusters: Deana Borovich 558

Thursday Mixed: (M) Jason McChristian 633; (W) Nakiea Forbes 546

Friday Stars: (M) Bob Nikolich 657; (W) Karin Czapar 585

Friday Fun: (M) Nick Dimovski 611; (W) Sabrina Hackleman 502

Saturday Kendera Memorial: (M) Cameron Blunt 624; (W) Christine Quanstrom 539

Babe’s Saturday Memorial: (M) Glenn LeBlanc 685; (W) Dawn Kammer 623; Becky Walkowiak 614

Saturday Nite Live: (M) Michael Phillips 636; (W) Liz Marshall 562

Sunday Deafway: (M) Leroy Newton 513; (W) Joanna Witulski 518

Sunday Mixed: (M) Adam Boord 562; (W) Melissa Pfaff 488

Saturday youth: Preps: (B) Ethan Jones 221; (G) Brianna Luttinen 217; Juniors: (B) Armon Peloza 508; (G) Kaitlyn Gibson 399; Majors: (B) Deon Jones Jr. 637; Zach Kammer 604; Richard Witkowski 572; (G) Victoria Miller 529; Kasey Stewart 514; Ashlee Luttinen 302

Stardust Bowl III

Monday Mixed: (M) Curt Graan 680; (W) Jackie Graan 669; Jamie Parker 606

Monday Briar Ridge: (M) Scott Verhoeve 676; (W) Erin Ciszczon 504

Monday Holy Rollers: (M) Jeff Azbill Jr. 615; (W) Brittany Wooden 459

Monday St. John Men: Bobby Bremer 645

Tuesday Men: Tommy Schmied 756; Skip Kobli Jr. 736; Eric Martin 716; Kevin Brunski 703

Wednesday Ladies: Kathy Fosnaugh 511

Wednesday Men: Colton Eining 697

Thursday Mixed: (M) Tim Trauscht 558; (W) Dee Smith 454

Thursday Stars: Lisa Gulick 638; Amy Wierznicki 604

Thursday Men: Eric Kozak 718

Friday Mixups: (M) Steve Ryan 842 (300); John Lubash 774; Tom Formoso 725; Harold Rodgers 725; (W) Kathi Tucker 606

Friday Chatham: Tom Moran 728; George Alvarado 701

Saturday Hegewisch: (M) Daniel Payne 606; (W) Stephanie Evans 525

Saturday Rollers: (M) Willie Stewart 589; (W) LaKeisha Montgomery 526

Saturday Strikers: (M) John Couwenhoven 522; (W) Cheryl Millen 479

Sunday Southsiders: (M) Tim Smith 676; (W) Tina Mack 572

Sunday Belles & Beaus: (M) Norbert Wilkening 629; (W) Donna Wenzel 479

Sunday St. Maria Goretti: (M) John Warta 718; (W) Linda Innes 569

Sunday Holy Name: (M) John Tritschler 546; (W) Lois Whitmore 436

Sunday Holy Shepherd: (M) Roy Nowakowski 687; (W) Mary Pearson 467



© 2014 Sun-Times Media, LLC. All rights reserved. This material may not be copied or distributed without permission. For more information about reprints and permissions, visit www.suntimesreprints.com. To order a reprint of this article, click here.