posttrib
DYNAMIC 
Weather Updates

Local bowling league scores

Updated: November 3, 2013 6:43AM



King of the Week

835, Mark Crowe, Casey’s Lanes

Queen of the Week

717, Kelly Gough, Cressmoor

Weekly 300 Club

CRESSMOOR — Dave Fowble; HOBART — James Broadway; OLYMPIA — TJ Toth; RAY’S — Eric Sluder; STARDUST II — Andy Kendera; STARDUST III — Derek Skievaski

Camelot Bowl

Monday Seniors: (M) Duke Cominsky 621; Mike Reed 570; Jack Davis 518; (W) Lynn Anderson 490

Tuesday Mixed: James Hampton 680

Tuesday Chicks: Missy Arndt 609

Wednesday Seniors: (M) Henry Schultz 622; Don Hutchinson 611; (W) Hilda Sulich 524

Wednesday Gary Schools: Lonnie Isabell 725

Thursday Loving Memorial: Darrell Gilbert Jr. 734; Jason Schipper 731; Brad Heintz 720; Alex Fry 714

Friday US Tubing: Dan Ramirez 748; Tony McMaster 729

Friday Mixed 4s: Jimmie Martin 712

Saturday Amateurs: (M) Dave Moseley 711; (W) Crystal Bunton 666

Sunday Mixed 4s: (M) Darrell Gilbert Jr. 686; (W) Brenda Ziegler 698; Carol Gresham 644

Sunday Rowdies: (M) Brandon Borders 709; (W) Jessica Nugent 616

Saturday youth: Preps: (B) Cody Brooks 309; (G) Teala Forbes 285; Juniors: (B) Jimmy Hampton 438; (G) Kaylane Runions 446

Casey’s Lanes

Monday Seniors: (M) Dale Weeks 670; Steve Jacobs 667; Chuck Noel Jr. 637; (W) Helenann Tressmer 495; Lou King 494; Rosalie Jacobs 494

Monday Mixed: (M) Jason Pease 632; (W) Tiffany Lachmund 460

American Legion Men: Terry Winn 766

Noel King Men: Cody Carlson 659

Casey’s Classic: (M) Toby Kraus 726; George Armstrong 718; Dale Zila 718 (290); Billy Ladra 709; Jeff Greenlaw 708; John Satoski 708; (W) Brianna Williams 585

Lady Strays: Daneen McClintock 685

M&M Ladies: Kris Burchiel 624

Madison Men: Josh Trim 698

Tom’s Electric: Rick Lambert 712; Ron Jonas 701

Roosters & Hens: (M) Jerry Ainsworth 667; (W) Jackie Henry 561

Friday Mixed: (M) Mark Crowe 835 (290); Josh Freese 744; (W) Danita Farmer 523

Saturday Mixed: (M) Bill Keck 688; (W) Randi Keck 530

Sunday Falcons: (M) BJ Matzke 629; (W) Melissa Cunningham 476

Sunday Mixed: (M) Scott Baker 627; (W) Shawna Diakis 571

Saturday youth: 8:30 Preps: (B) William Stone 349; (G) Kynsey Lyles 400; 8:30 Jr-Majors: (B) David Lehman 588; Neal Tuholski 573; (G) Jessica Sizemore 526; Tera Hataburda 476; 11:00 Preps: (B) Zane Gazarkiewicz 425; (G) Alyssa Foster 384; 11:00 Jr-Majors: (B) Kole Matzke 604; Steven Surowiec 555; (G) Erika Perez 506; Brittany Mace 502

City Lanes

Saturday Guys & Dolls: (M) Jerry Keppen 730; Steve Fries 717; (W) Kerry Lyles 586

Cressmoor Lanes

Monday Magicians: Mike Fazekas 791; Jim Daubenheyer 758; Mike Russ 757; John Burke 747; Billy Robinson 744; Justin Ochall 743; Mitchell Katic 741; Lou Kwell 740; Jason Schipper 725; Brian Reel 721; Jim Helmecy Jr. 720; Ryan Podunovich 712; Tib Schultz 709; Marc Krause 706; Jimmie Martin 705; Dave Fowble 705; Jeff Schipper 702; Dave Sluder 700

Tuesday Schuster Memorial: Kelly Gough 717; Kym Gossett 706; Wendy Keller 706

Wednesday Sheet & Tin: Rob Krooswyk 727; Frank Beshears 719

Friday Men: Rob Krooswyk 770; Chuck Schoon 763; Bob Hileman 752; Eric Moen 703; Tony Hollandsworth 701; John Johnston 700; Dave Fowble 300

Saturday Mixed: Dave Fowble 742; Jack Driemeyer 713; Brian Moreland 705

Sunday Mixed: (M) Joah Tinoco 720; Richie Mardis 709; (W) Tammy Sebben 671

Hobart Lanes

Monday Party Cats: (M) John James 675; (W) Kay Trowbridge 530

Tuesday Seniors: (M) Rob Tucker 667; Denny Cavanaugh 642; Ron Smith 632; (W) Faye Thomas 522; Arlene Campbell 518; Sallye Witherspoon 504

Tuesday Hobart Church: (M) Greg Miracle 618; (W) Dannette Mercer 408

Thursday Seniors: (M) Mel Guth 648; Bill LaBonte 602; Gregg Halaburt 592; (W) Beverly Brown 595; Faye Thomas 521; Ruth Leach 519

Thursday Men: James Broadway 780 (300); Ted Rosenquist 739; Dave Latta Jr. 736 (299); Ben De St. Jean 735

Friday Flyers: (M) Mike Phillips 721; Ryan Werno 706; (W) Trinity Wright 513

Sunday Couples: (M) Mike Fazekas 746; (W) Jada Mocaby 613

Sunday Mixed 5: (M) David Jaskulski 684; (W) Joanie Rompel 473

Saturday youth: Preps: (B) Jonah Grover 299; (G) Julia Boer 350; Majors: (B) Jake Yankauskas 674; Zack Stovall 643; Chris Peebles 609; (G) Jackie Rhoda 593; Sarah Voiers 525; Heidi Tucker 464

Inman’s Fun & Party Center

Saturday Mixed: (M) Billy Rabe 684; (W) Melissa Rabe 692

Olympia Lanes

Monday Owls: (M) Herman James III 727; Herb Ivory 705; (W) Liz Smith 631; Diane Johnson 604

Monday Silver & Gold: (M) Bill Cunningham 601; (W) Sallie Rogers 497

Tuesday AM Women: Eula Betts 554

Tuesday AB Wright: (M) Maurice James 717; (W) Linda Hunter 531

Tuesday CE Adams: (M) Jimi George 689; (W) Jan Smith 487

Tuesday Post 369: Tony Svitko 641

Tuesday Majors: Chris Cundiff 815; Ryan Burks 730; Derrick Bohn 728 (290); Tyler Napier 716; Kevin Mikalouski 701; Jason Schipper 700

Wednesday Post Office: Bryant Ross 686

Wednesday Seniors: Jeff Martin 696; Jim Latta 691

Wednesday K of C: TJ Toth 739 (300)

Thursday Bowlerettes: Mary Franko 536

Thursday Men: Dave Nazimek 703

Friday Mens Over 55: Sylvester Ray 760; Bob Truman 726

Friday Mixed: (M) Sal Martinez 668; (W) Vernetta McDonald 587

Friday CAIB: Ken Pogach 715

Saturday Orbits: (M) John Sneed Jr. 670; (W) Nadine Givens 552

Saturday Park Manor: (M) DJ Johnson 705; (W) Tonda Hill 604

Saturday Rolling Stones: (M) Larry Patt 625; (W) Cheri Taylor 578

Sunday B’Nai B’Rith: John Haney 710

Sunday AM Doubles: Ken Tatina Jr. 768; Steve Tsikurios 726

Sunday Monroe Walton: (M) Arthur Madlock Jr. 721; Lewis Barney Jr. 707; (W) Debra Perry 631; Eundee Kyles 617

Sunday Funnies: (M) Edwin Walker 702; (W) Becky Betts 618

Saturday youth: Preps: (B) Lloyd Maxwell 460; (G) De’ja Gist 428; Juniors: (B) Jabar Johnson 680; Russell Deer Jr. 631; (G) Carla Washington 525; Monica Llanes 512

Plaza Lanes

Monday Local 1010: Anthony Ruiz 736

Tuesday Pinspinners: Jim Rutherford 740; Mike Bales 702

Tuesday Mixed: (M) Mike Daniels 726; (W) Dana Maul 665

Tuesday Senior Mixed: Marlon Coutee 728; Skip Kobli 720; Sidney Givens 687

Wednesday Harris Memorial: Scott Hansen 761; Ed Wleklinski 727

Thursday Men: Brian Chapman 769; Pete Alvarado 717; Matt Janiga 710

Friday Ladies: Mari Albanese 639; Courtney Koleski 621; Chris Munsie 620

Friday Mixed: (M) Kevin Reyes 724; Clint Holycross 706; (W) Mandy Adams 650; Dana Maul 632

Friday Men: Andy Terzarial 768; Dave Bohlin 761; Mike Svilar 741; Ed Cetwinski 736; Ted Vitek Jr. 720; Artis Winborn 718; Ted Rosenquist 717; Tim Bales 716; Dave Gall 708

Friday Memorial: John Verbich 734; Ruben Solis Jr. 728; Matthew Rees 725; Rusty Pleasant 723; Rohn Hoogewerf 717; Joe Nemcek 711; Ryan Sanders 706; Mike Verbich 701

Friday Annex: Christine Gonzalez 636

Saturday Goodtimers: Rick Massig 707

Sunday Latin-American: (M) Tony Miller 744; Marc Dozen 715; (W) Janee Babbitt 671; Bobbi Horn 622

Sunday Guys & Dolls: Daniel Payne 792; Mike Carlson 733

Ray’s Lanes

Monday Seniors: (M) Lou Kwell 703; Bruce Thomas 678; Denny Cavanaugh 650; (W) Beverly Brown 513; Doris Guth 495; Debbie Gossett 489

Monday Men: Donta Isabell 753 (299); Greg Berrier 747; Andy Kendera 729; Dan Gunther 720; Eric Sluder 300

Tuesday Ladies: Sheri Kitchen 552

Thursday Fire: (M) Greg Berrier 729; (W) Angie Klein 471

Saturday Mixed: (M) Greg Berrier 830; Jay Bridges 758; Rob Smith 718; Donta Isabell 713; (W) Gina Pritchett 661; Mindy Rich 629

Sunday Schultz Memorial: (M) Greg Berrier 805; (W) Marcy Knight 514

Saturday youth: AM — (B) Joshua Gale 501; (G) Angel Millsap 375; PM — (B) Carlos Calderon 735; Justin Hopkins 620; Matt Laviolette 608; (G) Rachel Waters 574; Cecillia Adams 539; Breanna Bood 452

Seven Peaks

Saturday youth: Preps: (B) Hunton Olson 336; (G) Madison Olson 428; Juniors: (B) Jake Deweese 664; (G) Kaitlyn Wilcher 448; Majors: (B) Matt Ozimek 594; Mark Childress 522; Matt Petrovich 488; (G) Becky Lohse 445

Stardust Bowl II

Monday Ladies: Donna Pierce 580

Tuesday Early Birds: Natalie Francis 545

Tuesday Men: Mel Doering 726; Ray Alford 707

Tuesday Seniors: Bob Toby 571; Ken Tanis 567; Don Rollensen 530

Tuesday Medical: (M) Ryan Moore 719; (W) Autumn Snow 603

Tuesday Ladies: Pat Miller 579

Wednesday Strikes & Spares: Kim Hernandez 515

Wednesday Men: Josh Manis 758; Donald Rettig 745; Jon Gibson 728; Jason Collins 718; Marc Maple 717; Shon Washington 714; Mike Mannino 711; Shaun Stok 708; Herman James III 706; Jon Kawalski 704

Wednesday Merri Mixed: (M) Clyde Lampos 616; (W) Julie Sullins 490

Thursday Mixed: (M) Lee Robinson 663; (W) Henrietta Jackson 681

Thursday Stardusters: Deana Borovich 601

Friday Fun: (M) Larry Scott 649; (W) Carmen Vega 528

Friday Stars: (M) Lou Kwell 703; (W) Karin Czapar 580

Saturday Babe Memorial: (M) Bob Kammer Jr. 747; Mel Doering 706 (290); (W) Phyllis Komisarcik 590

Saturday Nite Live: (M) Jerry Alexander 720 (295); (W) Florence Collins 494

Saturday Kendera Memorial: (M) Andy Kendera 779 (300); (W) Carrie Schrader 500

Sunday Mixed: Heardysene Smith 517

Sunday Deafway: Peter Charpentier 630

Saturday youth: Preps: (B) Javonte Higgins 200; (G) Morgavne Mannino 222; Juniors: (B) Zavier Evans 554; (G) Kaitlyn Gibson 364; Majors: (B) Matthew Meacham 636; Sam Hill 564; Jeremy Falaschetti 561; (G) Victoria Miller 445; Ashlee Luttinen 319

Stardust Bowl III

Monday Mixed: (M) David Vandervort 674; (W) Nikki Matusik 655; Gail Drlich 639

Monday Briar Ridge: (M) Bob Truman 634; (W) Linda Burch 529

Monday Holy Rollers: (M) Don Wooden 660; (W) Sharon Wooden 519

Monday St. John: Rich Oliver 636

Tuesday Men: Nick Hanzi 754; Derek Skievaski 718 (300); Sean Jackson 713; Curt Jensen 709

Tuesday Tools to Bowl: (no-tap scoring) (M) Tim Sichling 813; Larry Ruger 716; (W) Karen Summers 723; Maureen Talbert 644

Wednesday Ladies: Linda Burch 587

Wednesday Men: Eric Martin 738; Keith Betts 724

Thursdat Stars: Amanda Schuyler 650; Jackie Graan 601

Thursday Men: Rob Cuthbert 708

Thursday Mixed: Karin Czaplewski 508

Friday Chatham: Curt Jensen 746; Rob Cuthbert 735; Mike Harreld 726; Curt Graan 725; William Fuehrmeyer 718; Eric Wise 703; Gary Purcell 702; Eric Locher 701

Friday Mixups: (M) Bob Kammer Jr. 751; John Lubash 745; Chuck Podkul Jr. 744; Bryan Rakowski 737; Dennis Trnovec 727; (W) Jackie Graan 675; Kathi Tucker 667; Beth Griffin 605

Saturday Rollers: (M) Emerson Cool 611; (W) Benita Jackson 503

Saturday Hegewisch: (M) Ron Brann 743; (W) Vicky Brann 516

Sunday Holy Name: John Tritschler 694

Sunday Southsiders: (M) Tim Smith 601; (W) Tina Mack 526

Sunday Welles & Belles: Donna Wenzel 536



© 2014 Sun-Times Media, LLC. All rights reserved. This material may not be copied or distributed without permission. For more information about reprints and permissions, visit www.suntimesreprints.com. To order a reprint of this article, click here.