posttrib
SLIDING 
Weather Updates

Local bowling league scores

Updated: October 29, 2013 11:10PM



King of the Week

845, Joe Dwyer, Ray’s Lanes

Queen of the Week

795, Gina Pritchett, Ray’s Lanes

Weekly 300 Club

CASEY’S — Justin Lesser; CRESSMOOR — Ben De St. Jean; OLYMPIA — Ronald Lewis; PLAZA — Bill Champion, Derrick Dziezak, Tyler Dawson; RAY’S — Brad Westerhout; STARDUST II — David Tribby; STARDUST III — Shaun Ciesielski, Brian Verhoeve

Camelot Bowl

Thursday Loving Memorial: Scott Miller Jr. 765; Chris Hillebrenner 745; Dan Ramirez 735; Jason Schipper 707

Friday US Tubing: Bryan Michalski 793; Todd Stanley 714; Darrin Barwig 708

Friday Mixed 4s: Ozzie Febus 715

Saturday Amateurs: (M) Brad Heintz 706; (W) Dannielle Arndt 619; Nakiea Forbes 603

Sunday Mixed 4s: Melissa Collins 628

Sunday Rowdies: Ron Breger 723; John Zaragoza 700

Saturday youth — Preps: (B) Cody Brooks 314; (G) Ashlee Hampton 369; Juniors: (B) Tanner Gilbert 506; (G) Molly Brooks 427; Seniors: (B) Dylan Brooks 685; Jerry James 668; Justin Hopkins 621; (G) Emily Hampton 567; Madison Kobitka 528; Alyssa Adank 514

Casey’s Lanes

Monday Seniors: (M) Chuck Noel Jr. 640; Dale Weeks 637; Bill Kusturin 636; (W) Rosalie Jacobs 535; Lorraine Osterstock 533; Joann Borg 502

American Legion Men: Chris Chapman 686

Noel King Men: Jason Pettis 654

Casey’s Classic: (M) John Saliwanchik 793; Justin Lesser 785 (300); Jeff Greenlaw 766; John Satoski 766; Tony Miller 762; John Anderson 751; Erik Gakle 733; Rob Krooswyk 729; Chad Swierc 721; Brian Schwanke 716; Taylor Schwanke 713; Billy Ladra 708; John Thode 704; George Armstrong 702; Keith Gakle 702; (W) Brianna Williams 587

Roosters & Hens: (M) Rusty Brinker 683; (W) Jacki Henry 664

Lady Strays: Lori Donaldson 519

Wednesday Twilight: Keith Gakle 721; Toby Kraus 703

M&M Ladies: Norlynn Stahnke 578

Tom’s Electric: Keith Gakle 794; Dan Snyder 781; Jon Nebelung 747; Brock Gakle 729; John Thode 713

Madison Men: Jordan Gosciniak 765; Ned Giggy 761; Gary Poe 753; Ryan Thode 746; Josh Trim 705; Emmanouel Fokianos 703

Friday Mixed: (M) Mark Crowe 679; (W) Danita Farmer 513

Saturday Mixed: (M) Brent Herwehe 706; (W) Marcia Cargile 520

Sunday Falcons: (M) BJ Matzke 691; (W) Debi Hamilton 479

Sunday Mixed: (M) Ron Sibley 689; (W) Shawna Diakis 632

Cressmoor Lanes

Monday Magicians: Lou Kwell 751; Eric Wise 734; Nel Doering 733; Brian Reel 731; Jason Schipper 727; Eric Locher 724; Dave Fowble 718; Cory Smith 716; Andy Idzior 713; Calvin Small 705; Mitchell Katic 705

Tuesday Schuster Memorial: Kelly Gough 773; Kris Pollard 717; Sherry Loving 664; Janee Babbitt 654; Lisa Anserello 652

Wednesday Sheet & Tin: Matt Redmond 795; Rob Krooswyk 752; Gary Wilson 745; Brad Collette 723 (297)

Friday Men: Ben De St. Jean 814 (300); Rob Krooswyk 755; Jeff Schipper 746; John Redmond Jr. 732; Eric Martin 725; Ryan Podunovich 701

Saturday Mixed: Nrian Moreland 745; Don Petroski 724

Sunday Mixed: Mark Heckman 740; Mike Mardis 706

Hebron Lanes

Saturday youth — Preps: (B) Owen Olenik 346; (G) Kaela Singel 254; Jr-Majors: (B) Corey Duck 642; Connor Wolfe 576; (G) Anna Wilson 520; Erin Drang 483

Hobart Lanes

Monday Party Cats: (M) John James 713; (W) Joann Luera 575

Tuesday Seniors: (M) John Gonzalez 670; Ron Smith 622; Mel Guth 594; (W) Carol Dopriak 548; Marie Roscoe 518; Sue Iverson 501

Tuesday Hobart Church: (M) Mark Reese 639; (W) Audrey Reno 360

Thursday Seniors: (M) Chris Pfeifer 614; Mike Wardell 582; Marcus Brown 582; (W) Faye Thomas 551; Ruth Leach 523; Pat Burnham 518

Thursday Men: Rob Krooswyk 758; Ben De St. Jean 740; Mark Jennings 721; Chad Swierc 703

Friday Flyers: (M) Mike Phillips 735 (299); Chad Ryba 718; (W) Stephanie Knotts 569

Saturday Keller Memorial: (M) Jamie Sloas 736; (W) Alexis Voiers 660

Sunday Mixed 5: (M) Tom Williams 658; (W) Diana Walters 524

Sunday Couples: (M) Mike Fazekas 724; (W) Jada Mocaby 669; Felicia Fazekas 640

Saturday youth — Preps: (B) Christopher Logan 346; (G) Chloe Zollman 289; Majors: (B) Jake Yankauskas 661; Trevor Egolf 574; (G) Sarah Voiers 630; Jackie Rhoda 579; Noon Singles: (B) Christopher Martin 589; (W) Makayla Himden 480

Inman’s Rec & Party Center

Saturday Mixed: (M) Billy Rabe 623; (W) Melissa Rabe 648; Patty Priano 642

Olympia Lanes

Monday Owls: (M) Booker Dennis 706; (W) Flo Wheatley 642; Loretta James 614

Monday Silver & Gold: (M) Richard Clemons 607; (W) Bobbie Horton 539

Tuesday AB Wright: (M) Maurice James 697; Ronald Lewis 300; (W) Barbara Perkins 567

Tuesday CE Adams: (M) Jimi George 644; (W) Carol George 565

Tuesday Majors: Eugene McCune 745

Tuesday Post 369: Tony Svitko 649

Wednesday Post Office: Phil Ledesma Jr. 700

Wednesday Seniors: Mark Kruse 719; Mark Timmons 704

Wednesday K of C: Joe Filipek 646

Thursday Bowlerettes: Carin Ladd 498

Thursday Men: Jeremy Rusnack 739; Filiki Hedden 734

Friday Mens Over 55: Don Rodkin 771; Jerry Williams 728

Friday Mixed: (M) Richard Reynolds 703; (W) Judy Hazelett 582

Friday CAIB: Tyler Napier 757 (290); James Gardner 703

Saturday Orbits: (M) Aaron Bunton 686; (W) Tonda Hill 535

Saturday Antioch Baptist: (M) Lonnie Isabell 628; (W) Annie Outlaw 539

Saturday Park Manor: (M) Ryan Smith 694; (W) Denise Massey 603

Saturday Rolling Stones: (M) Nacho Sosa 687; (W) Delilah Bennett 683

Sunday B’Nai B’Rith: Alan Burnstein 655

Sunday AM Men: Jason Emerson 750; Ed Janiga 741

Sunday Monroe Walton: (M) Lewis Barney Jr. 715; (W) Debra Perry 616

Sunday Funnies: (M) Kevin Mikalouski 730; (W) Julie Dannis 604

Saturday youth — Preps: (B) Matthew Gonzalez 484; (G) Skylar Lane 417; Juniors: (B) Daniel Garrison 665; Russell Deer Jr. 642; (G) Monica Llanes 503; Candice Redman 496

Plaza Lanes

Monday Men: Kevin Jasionowski 749; Joe Gemmato 701

Tuesday Pinspinners: Brian Casillas 751; Mike Bales 746; Rob Conley 735; Glen Wyant 725 (298); Jim Rutherford 721

Tuesday Men: Evon Fortenberry 748

Tuesday Seniors: Marlon Coutee 669; Charlie Julkes 666; Rich Perez 645

Wednesday Continental: Larry Matovina 726; Ken Plebanski 718; Glen Longfield 711; Tom Boyer 706

Dan Harris Memorial: Ed Wleklinski 778; Daniel Payne 737; Kevin Reyes 709; Larry Obacz Sr. 704

Thursday Early Bird Seniors: Bobbie Horton 549

Thursday Highlanders: Colleen Lidster 719; Janee Babbitt 681; Antoinette James 629; Camila Trevino Jr. 628

Thursday Men: Tremain Barge 761; Karl Marx 735; Ed Janiga 731 (300); Mike Carlson 729; Brian Chapman 720; Gary Wilson 709; Quinton Sanders 701

Friday Ladies: Chris Munsie 762; Cindy Bugno 704; Mari Albanese 698; Lisa Dickerson 624; Marcie Nagel 602

Friday Mixed: (M) Brian Casillas 717; Bill Champion 300; (W) Dana Maul 643

Friday Men: Ed Cetwinski 761; Derrick Dziezak 756 (300); Dusty Payne 750; Ted Rosenquist 727; Stan Moore 722; Dave Bohlin 714

Saturday Goodtimers: (M) Brian Hedge Sr. 739; Rick Massig 726; Mark Valle 708; (W) Tina Elwardt 652

Sunday Latin-American: Pete Alvarado 772; John Riffle 763; Tony Miller 711

Sunday Guys & Dolls: (M) Louis Gerovac 706; Timm Sieber 702; (W) Judy Flores 652

Saturday youth — Preps: (B) Nicholas Cullen 439; (G) Emily Price 332; Juniors: (B) Nathan Ward 480; (G) Kendal Winnick 485; Majors: (B) Tyler Dawson 812 (300); Jonathan Payne 726; Kevin McCune 708; (G) Lindsey Norton 675; Kelly Belzeski 588; Danielle Rudnickas 575

Ray’s Lanes

Monday Men: Joe Dwyer 845 (297, 290); Steve Millsap Jr. 770; Billy Gray 757; Andy Kendera 739; Ryan Satka 730; Julio Santiago Sr. 717; Mark Garzella 705; Brad Westerhout 300

Tuesday Ladies: Sheri Kitchen 538

Thursday Fire: (M) Tony Coccaro 764; (W) Sarah Clemmons 525

Friday Battle of the Sexes: (M) John Rosenquist 711; (W) Kym Gossett 686; Marcy Knight 623

Saturday Mixed: (M) Justin Holland 742; Ron McWhirter 725 (298); Don Draia 724; Brian Idzior 713 (298); Greg Berrier 701; (W) Gina Pritchett 795; Lori McWhirter 618

Mike Schultz Memorial: (M) Jason Schipper 751; Greg Berrier 717; (W) Marcy Knight 562

Saturday youth — AM: (B) Isiah Luna 401; (G) Angel Millsap 371; PM: (B) Bobby Kammer 654; Carlos Calderon 636; Zach Carter 606; (G) Destanie Millsap 625; Rachel Waters 585; Jessica Drwal 544

Stardust Bowl II

Monday Ladies: Deana Borovich 621

Tuesday Ladies: Tabetha Alvarado 574

Tuesday Early Birds: Luanne Gregory 569

Tuesday Seniors: Roger Artel 628; Mike Ryan 592; Orville Sanders 589

Tuesday Medical: (M) David Tribby 780 (300); Mike Resler 701; (W) Autumn Snow 619

Tuesday Men: Mike Mannino 769 (298); John Kadelak 750; Johnnie Barnes 719; Jason Faldzinski 716; Jeff Shockey 708

Wednesday Merri Mixed: (M) Ynez Vibanco Jr. 632; (W) Julie Sullins 437

Wednesday Strikes & Spares: Judy Tomb 453

Wednesday Men: Josh Toth 752; Ryan Alberson 737; Mike Mannino 734; Paul Nellett 719; Marc Maple 713; Mark Eaton 712; Jason Schipper 709; Josh Hill 708 (290); Tim Loudermilk 708; Ron Beach 701

Thursday Mixed: (M) Tim Lobo 706; (W) Kim Young 628

Thursday Stardusters: Deana Borovich 562

Friday Fun: (M) Victor Gonzalez II 695; (W) Tammy Anderson 533

Friday Stars: (M) James Adamson 705; (W) Karin Czapar 562

Saturday Kendera Memorial: (M) Andy Kendera 673; (W) Carrie Schrader 508

Saturday Babe Memorial: (M) Bob Kammer Jr. 697; (W) Lora Sturtridge 712; Phyllis Komisarcik 649; Becky Walkowiak 639

Saturday Nite Live: (M) David Denton 698; (W) Shannon Finton 563

Sunday Mixed: (M) John Ulicny 620; (W) Sherina Anastacio 580

Sunday Deafway: (M) Peter Charpentier 632; (W) Joanna Witulski 456

Saturday youth — Preps: (B) Cole Sullins 333; (G) Taylor Sullins 331; Juniors: (B) Zavier Evans 500; (G) Lachelle Knox 332; Majors: (B) Richard Witkowski 626; Zach Kammer 571; Alex Sampson 539; (G) Victoria Miller 466; Ashlee Luttinen 339l

Stardust Bowl III

Monday Mixed: (M) Craig Knor 665; (W) Gail Drlich 628

Monday Holy Rollers: (M) Jeff Azbill Jr. 674; (W) Jan Lowery 451

Monday Briar Ridge: (M) Bob Truman 673; (W) Kelly Dahlkamp 532

Monday St. John Men: Anton Budeselich 681

Tuesday Men: Shaun Ciesielski 794 (300); Chuck Hudspeth Jr. 781; Scott Kaszubski 763; Bruce Gorney 761; Bobby Schmidt 751; Gary Purcell 726; Walter Lolli 722; Derek Skievaski 705; Tom Lombardo 704; Mike Ferro 703

Wednesday Ladies: Sarah Adams 615

Wednesday Men: Mike Carlson 736; Eric Martin 736; Colton Eining 736; Brian Betts 717; Kyle Hennelly 715; Chuck Podkul Jr. 709; Jeff Cohen 707; Anthony Taylor 706

Thursday Stars: Debra Gordon 612

Thursday Men: Brian Verhoeve 837 (300, 290); Jim Urbanczyk 773; William Cochran 746; Chuck Sons Jr. 740; Larry Heldt 738; Matt Reihel 720; Scott Verhoeve 709

Thursday Mixed: (M) Mark Jackson 631; (W) Karen Czaplewski 598

Friday Chatham: Jeff Oliver 756; Mike Harreld 746; Joe Mikolajczak 745; Guy Weiss Sr. 724; George Alvarado 714; Tim Strisko Jr. 714; Chuck Hudspeth Jr. 711; Rob Cuthbert 708; Brian Derolf 707; Jamie Holtcamp 706; Jerry Brann 703

Friday Mixups: (M) Bernie Townsend 760; Bob Kammer Jr. 747; Richard Sanders 731; Alex Bodnar 728; Ed Gidcumb 716; Tim Sichling 713; (W) Glenda Andrews 622; Dawn Kammer 607; Brenda Podkul 600

Saturday Bowling Buddies: (M) Herc Henderson 610; (W) Carol Henderson 441

Saturday Hegewisch: (M) Daniel Payne 700; (W) Vicky Brann 604

Saturday Rollers: (M) Bruce Matthews 708; (W) Pearl Montgomery 550

Sunday Southsiders: (M) Duke Popa 667; (W) Mary Murdock 495

Sunday Belles & Beaus: (M) Norbert Wilkening 592; (W) Delphine Brands 472

Sunday Holy Shepherd: (M) Roy Nowakowski 709; (W) Mary Pearson 476



© 2014 Sun-Times Media, LLC. All rights reserved. This material may not be copied or distributed without permission. For more information about reprints and permissions, visit www.suntimesreprints.com. To order a reprint of this article, click here.