posttrib
SCATTERED 
Weather Updates

Local bowling league scores

Updated: November 12, 2013 11:16PM



King of the Week

858 (tie), Dave Fowble, Cressmoor & Ruben Solis Jr., Plaza Lanes

Queen of the Week

720, Janee Babbitt, Plaza Lanes

Weekly 300 Club

CASEY’S — Dave Williamson, Erik Gakle; CRESSMOOR — Mike Mannino, Dave Fowble; HOBART — Ted Rosenquist, Dave Latta Jr.; OLYMPIA — James Edwards; PLAZA — Cliff Dukes, Don Wilson, Ed Cetwinski, Ronnie Johnson, Ruben Solis Jr. (2); STARDUST II — Kevin Guth; STARDUST III — Rob Cuthbert

Camelot Bowl

Monday Seniors: (M) Duke Cominsky 623; Wayne Brown 613; Philip Maraso 562; (W) Hilda Sulich 515; Lynn Anderson 505

Tuesday Mixed: Matthew Corbett 663

Wednesday Seniors: (M) Earl Nordhagen 686; Henry Schultz 621; Duke Cominsky 572; (W) Faye Thomas 601; Lynn Anderson 545

Wed. Gary Schools: Melvin Magee 699 (298)

Wed. Capital Estates: Nick Bulski 735; David Lugo 709

Thursday Loving Memorial: Billy Robinson 770; Eric Ashton 750; Dan Ramirez 746; Aaron Bullard 715

Friday Mixed 4s: Andrew Vild 735

Friday US Tubing: Darrin Barwig 762

Saturday Amateurs: (M) Jerome Tachik 706; (W) Dannielle Arndt 611

Sunday Mixed 4s: Darrell Gilbert Sr. 719

Sunday Rowdies: Nathan Carter 679

Saturday youth — Preps: (B) Cody Brooks 362; (G) Ashlee Hampton 341; Juniors: (B) Jimmy Hampton 537; (G) Sam Hatagan 480; Seniors: (B) Jordan Trent 719; Austin Schultz 665; Jason Wright 650; (G) Maryssa Carey 603; Madison Kobitka 537; Karl Sutton 536

Casey’s Lanes

Monday Seniors: (M) Dale Weeks 719; Chuck Minnick 695; Chuck Noel Jr. 664; (W) Rosalie Jacobs 530; Barbara Smelzer 503; Ruby Beehler 489

Monday Mixed: (M) John Baughman 705 (290); (W) Tiffany Lachmund 473

American Legion Men: Terry Winn 779; Robert Ulrich 721; Don Marcum 720; Dave Williamson 300

Noel King Men: Jason Pettis 696

Tuesday Industrial: (M) Doug Walter 751; Dave Hensell 722; Josh Freese 709; Steve Jacobs 707; (W) Rosalie Jacobs 583

Casey’s Classic: (M) Dan Grams 756 (299); Sam Salary 749; Erik Gakle 739; Toby Kraus 739; John Jackson 729; Jerry Korleski 729; Dave Knoll 728; Ryan Thode 728; Rob Krooswyk 726; Emmanouel Fokianos 723; Tony Miller 712; Ryan Knoll 706; John Anderson 703; John Saliwanchik 703; Rick Lambert 702; Dale Zila 702; (W) Jheri Anderson 620

Lady Strays: Irene Williams 686

Wednesday Twilight: Jason Mace 768; Keith Gakle 712; Erik Gakle 300

M&M Ladies: Kris Burchiel 675; Sue Reed 601

Madison Men: Jason Gosciniak 692

Roosters & Hens: (M) Rusty Brinker 635; (W) Chelsey Kamlieter 586

Tom’s Electric: Rick Lambert 772; John Thode 739; Keith Gakle 737; Matt Rosetto 734; Adam Howland 724; Mark Lazarz 722; Willy Schiable 720; Jon Nebelung 710

Friday Mixed: (M) Josh Freese 695; (W) Danita Farmer 566

Saturday Mixed: (M) John Jackson 704; (W) Randi Keck 506

Sunday Falcons: (M) BJ Matzke 740; (W) Erin Garske 469

Sunday Mixed: (M) Brian Rock 744; (W) Kelli Davis 584

Saturday youth — 8:30 Jr-Majors: (B) Taylor Lyles 626; David Lehman 595; (G) Tera Hataburda 617; Erika Perez 515; 11:00 Jr-Majors: (B) Zach Goodrich 688; Ryan Kaczmarek 641; (G) Alissa Rhoads 565; Michelle Kaczmarek 561

City Lanes

Saturday Guys & Dolls: (M) Dale Colvin 676; (W) Kerry Lyles 569

Cressmoor Lanes

Monday Magicians: Justin Ochall 793; Brian Reel 773; Mike Mannino 749 (300); Billy Robinson 730; Mike Fazekas 727; Tim Loudermilk 708; Mike Campbell 707; Jeff Smith 707; Jim Helmecy Jr. 705; Don Petroski 703; Jerry Poznak 702; Jason Schipper 701; Jimmie Martin 701

Tuesday Schuster Memorial: Kym Gossett 717; Cassie Ginter 707; Diane Struebig 658; Kelly Gough 656; Alexis Voiers 653; Janee Babbitt 652

Wednesday Sheet & Tin: Gary Wilson 769 (290); Larry Lewis 746; Darrin Barwig 711; Rob Krooswyk 708; Russ Jensen 704

Friday Men: Bobby Schmidy 753; Brian Lucas 749; Bob Hileman 737; Josh Manis 715; Rob Krooswyk 710; Jason Schipper 708; John Redmond Sr. 705; Don Hoernig 700

Saturday Mixed: Dave Fowble 858 (300)

Hebron Lanes

Saturday youth — Preps: (B) Tyler Bricker 341; (G) Rachel Miller 353; Jr-Majors: (B) Nathan Smiley 596; Aiden Swinford 583; (G) Meaghan Spalla 556

Hobart Lanes

Monday Party Cats: (M) James Broadway 701; (W) Dawn Fidler 527

Tuesday Seniors: (M) Ron Smith 660; Mel Guth 640; Jim Fox 595; (W) Sharon Fisher 563; Arlene Campbell 522; Sue Iverson 505

Tuesday Hobart Church: (M) Dennis Lindborg 598; (W) Joyce Miracle 360

Thursday Seniors: (M) Denny Cavanaugh 695; Marcus Brown 650; Jerome Tachik 634; (W) Doris Guth 527; Faye Thomas 511; Dorothy Peterson 477

Thursday Men: Ted Rosenquist 782 (300); Dave Latta Jr. 771 (300); Charlie Jones 741; James Broadway 723; Don Rettig 701

Friday Flyers: (M) Scott Thorn 725; (W) Trinity Wright 611

Saturday Keller Memorial: (M) Justin Tennant 762; Rob Krooswyk 742; Richie Mardis 740; Johnny Henderson 727; (W) Alexis Voiers 622

Saturday youth — Preps: (B) Christopher Logan 438; (G) Julia Boer 320; Majors: (B) Jake Yankauskas 608; Zack Stovall 564; Zach Carter 563; (G) Jackie Rhoda 643; Heidi Tucker 576; Sarah Voiers 512; Noon Singles: (B) Zac Geiselman 661; (G) Gabrielle Trottier 473

Olympia Lanes

Monday Owls: (M) Tommie Miller 698; (W) Mary Cunningham 655

Monday Silver & Gold: (M) Richard Clemons 729; (W) Sallie Rogers 506

Tuesday AB Wright: (M) Maurice James 700; (W) Dawn Dinelli 523

Tuesday CE Adams: (M) Jeremy Rusnack 743 (299); (W) Carol George 564

Tuesday Majors: John Riffle 785 (290); Eugene McCune 755 (290)

Tuesday Post 369: Tony Svitko 716

Wednesday Post Office: Bryant Ross 728

Wednesday Seniors: Ray Setmayer 680

Wednesday KofC: Joe Shimala 648

Thursday Bowlerettes: Carin Ladd 543

Thursday Men: Jeremy Rusnack 744; Bob Truman 723

Friday Mens Over 55: Jim Latta 717; Fred Atchison 707

Friday Mixed: (M) Richard Reynolds 749 (290); Nick Gareffa 703; Charles Hamer 703; (W) Gemise Jackson 625; Bern Gregory 606

Friday CAIB: Max Torres 729; Jonathan Salas 725

Saturday Orbits: (M) Jeremy Turley 770; (W) Tonda Hill 599

Saturday Antioch: (M) Lonnie Isabell 623; (W) Birdia Morris 491

Saturday Park Manor: (M) James Edwards 739 (300); Ari Wilson 734; (W) Deshontay Holland 649; Tonda Hill 645

Saturday Rolling Stones: (M) Nacho Sosa 621; (W) Shirnette Harris 609

Sunday B’Nai B’Rith: Bruce Lichtenfeld 747; Gary Rodkin 732

Sunday AM Men: Steve Tsikurios 747; Melvin Davis 700

Sunday Monroe Walton: (M) Dan James 697; (W) Ayana Richards 638

Sunday Funnies: (M) Keith Betts 726; (W) Kelly Kruger 552

Saturday youth — Preps: (B) Martrell Dixon 420; (G) Brianna Johnson 432; Juniors: (B) Julian Castillo 665; Russell Deer Jr. 656; (G) Carla Washington 615; Candice Redman 486

Plaza Lanes

Monday Men: Matt Cattan 749; Joe Gemmato 741

Monday Local 1010: Nigel Rosborough 726

Tuesday Pinspinners: Steve Cartwright 738; Brian Lantz 734; Jim Kroush 708; Dave Childers 700

Tuesday Men: Ed Crhomchik 759; Brian Betts 742; Bill Ingram 729; Evon Fortenberry 716; Rick Ward 715; Aaron Pizer 713; Duke Popa 713

Tuesday Mixed: Cliff Dukes 779 (300)

Tuesday Seniors: Boyd Beamer 715; Frank Alvarado 630; Jaime Rodriguez 618; John Simkus 618

Wednesday Continental: Ken Plebanski 776; Rick Zahler 741

Dan Harris Memorial: Marc Wilson 753; Dusty Payne 739; Don Wilson 736 (300); Bobby Schmidt 732; Scott Hansen 728; Jeff Barnes 719; Emmit Hendricks 713; Art Daliege 700

Thursday Early Birds: Pat Collins 552

Thursday Highlanders: Janee Babbitt 720; Colleen Lidster 628

Thursday Men: Mike Carlson 760; Dave Childers 711; Pete Alvarado 703

Friday Mixed: Clint Holycross 735; Kevin Reyes 725

Friday Ladies: Lisa Dickerson 665; Mari Albanese 660; Janee Babbitt 641; Chris Munsie 620; Karen Cloghessy 619; Camila Trevino Jr. 606; Suzanne Barnett 602

Friday Men: Kelly Carpenter 823 (299); Ed Cetwinski 801 (300); Ron Johnson Sr. 762; Ronnie Johnson 748 (300); Mike Svilar 745; Marty Hernandez 744; Tim Bales 737; Dave Bohlin 736; Ed Wleklinski 736; Jeff Smith 731; Jay Bridges 728; Bryan Miloshoff 720 (290); Ron Conley 703

Friday Men’s Memorial: Ruben Solis Jr. 819 (300); Matt Cattan 765; John Verbich 747; Chris Klucina 714; Bill Ingram 707

Saturday Goodtimers: Ruben Solis Jr. 858 (300); Mark Valle 757; Brian Hedge Sr. 749

Sunday Latin-American: (M) Louie Ruiz 718; (W) Janee Babbitt 614

Sunday Guys & Dolls: Erick Howard 782; Mike Carlson 749; Jerry Kosman 710

Saturday youth — Preps: (B) Nicholas Cullen 417; (G) Zoe Gappa 316; Juniors: (B) Manny Cantu 551; (G) Sara Finke 462; Majors: (B) Adam Batliner 756; Tyler Hansen 724; Dustin Courneya 714; (G) Kelly Belzeski 651; Lindsey Norton 624; Kersten Collins 580

Ray’s Lanes

Monday Seniors: (M) Thomas Collier 697; Denny Cavanaugh 658; Lou Kwell 646; (W) Faye Thomas 602; Luanne Gregory 542; Doris Guth 533

Monday Men: Scott Carr 715; Dan Gunther 709; Ryan Satka 708

Tuesday Mixed: (M) Fred Nystrom 720; (W) Bern Gregory 635; Gloria Lloyd 603

Thursday Mixed Nuts: (M) Greg Berrier 685; (W) Kerry Paris 464

Friday Battle of the Sexes: (M) Gary Gale 679; (W) Kym Gossett 694

Saturday Mixed: (M) Greg Berrier 790 (298); Dale Ginter 769; Chuck Podkul 756; Billy Gray 741; Tony Miller 736; Brian Ginter 719; Don Draia 703; Stan Matunas 701; (W) Casandra Ginter 612

Sunday Schultz Memorial: (M) Jason Schipper 740; (W) Amanda Kozik 513

Saturday youth — AM: (B) Isiah Luna 454; (G) Angel Millsap 438; PM: (B) Jason Wright 630; Matt Laviolette 613; Andrew Grasham 588; (G) Cecillia Adams 593; Adriana Paris 557; Rachel Waters 517

Seven Peaks

Saturday youth — Preps: (B) Tyler Huyser 337; (G) Madison Olson 360; Juniors: (B) Brandon Lewis 486; (G) Kaitlyn Wilcher 510; Majors: (B) Patrick Arndt 571; Mark Childress 529; Michael Zondor 489

Stardust Bowl II

Monday Ladies: Deana Borovich 610

Tuesday Early Birds: Marianne Van Winkle 553

Tuesday Seniors: Mike Ryan 639; Robert Smith 573; Carl Rudzinski 569

Tuesday Ladies: Cindy Schoenbeck 607

Tuesday Medical: (M) Ryan Allender 683; (W) Mary Medina 550

Tuesday Men: Marc Krause 723; Jake Thompson 712; Mike Mannino 705; Kevin Guth 300

Wednesday Strikes & Spares: Pat Cook 424

Wednesday Merri Mixed: (M) Phil Sperry 648; (W) Julie Sullins 421

Wednesday Men: Dave Latta Jr. 765; Lou Kwell 738; Nick Rencich 734; Alex Fry 732; Craig Holodick 721; Paul Nellett 702; Brian Idzior 700

Thursday Mixed: (M) Tim Lobo 707; (W) Nakiea Forbes 579

Thursday Stardusters: Deana Borovich 592

Friday Fun: (M) Jamey Anderson 619; (W) Sabrina Hackleman 560

Friday Stars: (M) Lou Kwell 707; (W) Ruth Luna 561

Saturday Babe’s Memorial: (M) Bob Kammer Jr. 722; Glenn LeBlanc 717; Billy Robinson 704; (W) Dawn Kammer 696

Saturday Nite Live: (M) Brian Stevens 654; (W) Leslie Rosenbaum 597

Saturday Kendera Memorial: (M) Bob Huish Sr. 736; (W) Janis Wyrick 489

Sunday Mixed: (M) John Ulicny 770; (W) Sherina Anastacio 491

Sunday Deafway: (M) Peter Charpentier 615; (W) Joanna Witulski 482

Saturday youth — Preps: (B) Cole Sullins 397; (G) Taylor Sullins 415; Juniors: (B) Cameron Woods 582; (G) Kaitlyn Gibson 337; Majors: (B) Matthew Kaurich 574; Trey Westerland 573; (G) Victoria Miller 444

Stardust Bowl III

Monday Holy Rollers: (M) Don Wooden 589; (W) Lynette Govert 526

Monday St. John Men: Leo Young 674

Monday Briar Ridge: (M) Jeff Chorba 629; (W) Ceil Verhoeve 494

Monday Mixed: (M) Dave Latta Jr. 704; (W) Jackie Graan 614

Tuesday Men: Zach Maciejewski 768; Gary Ghezzi Sr. 717; Terry Niksich 715; Jim Gillespie 713; Derek Skievaski 711; Scott Kaszubski 703; Craig Knor 700

Tuesday Tools to Bowl (no-tap scoring): (M) Larry Ruger 795; (W) Maureen Talbert 559

Wednesday Ladies: Linda Grentzer 612

Wednesday Men: Joe Trichak 750; Chuck Alexa 719; Mike Carlson 711; Mike Higgins 702

Thursday Stars: Debra Gordon 615

Thursday Stars: Gail Drlich 666; Linda Grentzer 633; Jackie Graan 631

Thursday Mixed: (M) Mark Camp 593; (W) Karen Czaplewski 583

Thursday Men: Paul Hayes Jr. 769; Jim Urbanczyk 731; Laird White 718; Jim Lubarski 716

Friday Mixups: (M) Bob Kammer Jr. 790; John Lubash 773; Alex Bodnar 772; Dennis Trnovec 721; Bernie Townsend 710; Greg Steapleton 708; Paul Fiege 706; Bryan Rakowski 702; (W) Denise Heflin 663; Brenda Podkul 638; Jackie Graan 623; Dawn Kammer 622; Janice Rutledge 604; Kathi Tucker 603; Amy Wierzbicki 601

Friday Chatham: Rob Cuthbert 823 (300); Guy Weiss Sr. 774 (290); Jerry Brann 750; Aaron Gawrys 739; George Alvarado 728; Curt Graan 711; Alex DaCorte 710; Jason Zilz 705; Brian Derolf 705

Saturday Hegewisch: (M) Daniel Payne 669; (W) Stephanie Evans 565

Saturday Rollers: (M) Bruce Matthews 643; (W) Pearl Montgomery 484

Sunday Welles & Belles: (M) Norbert Wilkening 755; (W) Donna Wentzel 500

Sunday Holy Shepherd: (M) Dave Doan 716; (W) Roberta Allen 474

Sunday Southsiders: (M) Tim Smith 650; (W) Mary Murdock 542

Saturday youth — Preps: (B) Trevor Bos 490; (G) Samantha Andrews 339; Juniors: (B) Joe Haney 512; (G) Emily Payne 511; Majors: (B) Joey Ledesma 769; Adam Cobban 647; Tristan Pappas 620; (G) Caroline Dienes 699; Christina Camp 578; Leann Stutler 577



© 2014 Sun-Times Media, LLC. All rights reserved. This material may not be copied or distributed without permission. For more information about reprints and permissions, visit www.suntimesreprints.com. To order a reprint of this article, click here.