posttrib
MEDIOCRE 
Weather Updates

Local bowling league scores

Updated: January 5, 2014 6:47AM



(Two weeks worth of scores)

King of the Week (11/27)

864, Daniel Payne, Plaza Lanes

Queen of the Week (11/27)

801, Kris Burchiel, Casey’s Lanes

King of the Week (12/4)

822, Micah Glossinger, Casey’s Lanes

Queen of the Week (12/4)

732, Mari Albanese, Plaza Lanes

Camelot Bowl

Monday Seniors: (M) Duke Cominsky 626; Ted Jones 596; John Brigham 557; (W) Lynn Anderson 512

Tuesday Mixed: Brian Weaver 763; Bryan Wilson 735

Wednesday Seniors: (M) Tony Plesac 601; John Brigham 576; Jerry Dever 565; (W) Faye Thomas 565; Mary Previs 526; Hilda Sulich 512

Wednesday Gary School: (M) Shun Drayton 678; (W) Loretta James 615

Wednesday Capital Estates: Nick Bielski 742

Thursday Loving Memorial: Michael Fox 733; Mel Doering 719; Mark Hubbard 705; Corey VanLoon 703; Billy Robinson 702

Friday Mixed 4s: (M) Ozzie Febus 701; (W) Jeanette Martin 694

Friday US Tubing: Dan Ramirez 758; Darrin Barwig 737

Saturday Amateurs: Gene Hopkins 725; Mario Lopez 718

Sunday Rowdies: Dustin Sturgill 754; Bill Schultz 737; Brandon Borders 722; Mike Gilbert 719

Sunday Mixed 4s: (M) Scott Bliss 718; (W) Carrie Nulf 604

Saturday youth — Preps: (B) Troy Kowalski 382; (G) Ashlee Hampton 333; Juniors: (B) Jimmy Hampton 588; (G) Sam Hatagan 494; Seniors: (B) Jordan Trent 741; Jason Wright 710; Jake Sturgill 702; (G) Paige Chapman 648; Makayla Himden 586; Maryssa Carey 569

Casey’s Lanes

Monday Seniors: (M) Chuck Noel Jr. 814; Dale Weeks 664; (W) Lou King 514; Barbara Smeltzer 510

Monday Mixed: (M) Jason Pease 730 (299); (W) Tiffany Lachmund 519

American Legion Men: Eric Lower 745; Robert Fulwider 714; Mark Latchford 713; Chris Chapman 711; Ryan Dove 708; Tom Smith Jr. 703; Ryan Alvarez 297

Noel King Men: Cody Carlson 751 (300); Toby Kraus 707

Tuesday Industrial: (M) Doug Walter 712; Jerry Land 706; (W) Irene Williams 600

Casey’s Classic: (M) Micah Glossinger 822 (298); Taylor Schwanke 796; Rick Lambert 784 (290); Dave Knoll 780 (300); Brian Schwanke 769; John Anderson 766; Billy Ladra 761; John Saliwanchik 750; Cody Carlson 746; Ryan Thode 742; Justin Lesser 739; Chad Swierc 734; Steve Kegebein 733; Nolan Weeks 730; Rob Krooswyk 727; Jerry James 725; Kevin Pakuszewski 723; John Satoski 721; Willy Schiable 718; Jeff Greenlaw 716; Dale Zila 706; (W) Brenda Lullenberg 722; Norlynn Stahnke 601

M&M Ladies: Kris Burchiel 801 (300, 299)

Madison Men: Jim Sibley 695

Tom’s Electric: John Thode 751; Willy Schiable 746; Steve Kegebein 729; Ron Jonas 728; Tom Balcerak 727; Matt Rosetto 712 (300)

Roosters & Hens: (M) Lynn Cains 706; (W) Jacki Henry 644; Tracy George 604

Friday Mixed: (M) Josh Freese 722; Mark Crowe 716; (W) Megan Hammon 534

Saturday Mixed: (M) Clad Rock 728; Scott Baker 705; (W) Kelly Bradford 630

Sunday Falcons: (M) BJ Matzke 759; Ray Rheinholtz 744; (W) Ashley Rheinholtz 685

Sunday Mixed: (M) Brian Rock 755 (300); (W) Brenda Lullenberg 639; Shawna Diakis 626

Saturday youth: 8:30 Jr-Majors: (B) David Lehman 642; Taylor Lyles 632; (G) Erika Lopez 577; Jessica Sizemore 536; 11:00 Jr-Majors: (B) Ryan Kaczmarek 723; Nick McDonald 625; (G) Erika Perez 595; Payge Hines 588

City Lanes

Saturday Guys & Dolls: (M) Dale Mooi 717; (W) Julie Keppen 634; Jasmine Collins 605

Cressmoor Lanes

Monday Magicians: Jason Schipper 799 (300); Brett Beatty 752; Tony Hollandsworth 751; Josh Skalba 745; Rob Krooswyk 736; Dave Tribby 732; Jim Helmecy Jr. 731; Marc Krause 729; Don Petroski 724; Jeff Snuffer 723 (300); Earl Roark 723; Ryan Ochall 721; Jeff Oldaker 714; Bob Hileman 711; Mike Campbell 711; Dave Fowble 711; Mike Russ 703; Justin Ochall 702; Daryl Weimer 702

Tuesday Schuster Memorial: Sandy Postma 727; Wendy Keller 699; Crystal Bunton 684; Kym Gossett 680; Alexis Voiers 682; Tonda Hill 672; Felicia Fazekas 658

Wednesday Sheet & Tin: Gary Wilson 730; John Redmond 720

Friday Men: John Redmond Jr. 784; Ben De St. Jean 762; John Redmond Sr. 758; Adam Carlisle 739; R. Schmidt 735; Jason Schipper 734; Mike Lazevich 733; William Grasham 721; Fred Nystrom 715; Rob Krooswyk 715; Bob Hileman 712

Saturday Mixed: Bobby Spear Jr. 790 (300); Dave Fowble 747; Alex Mitchell 709

Sunday Mixed: (M) Don Petroski 812; Mark Heckman 765; Joah Tinoco 739; John Labonte 739; Larry Tinoco 703; Maurice Dukes 300; (W) Veronica Labonte 630; Donna Cory 609

Hobart Lanes

Monday Party Cats: (M) Nick Bielski 762; Gary Wade 720; (W) Kay Trowbridge 529

Tuesday Seniors: (M) Jim Fox 697; Ron Smith 653; Denny Cavanaugh 647; (W) Sharon Fisher 587; Faye Thomas 558; Doris Guth 544

Tuesday Hobart Church: (M) Mike Vaughn 596; (W) Joyce Miracle 391

Thursday Seniors: (M) Gregg Halaburt 672; Denny Cavanaugh 638; Ron Smith 602; (W) Faye Thomas 624; Ruth Leach 565; Carol Sperry 530

Thursday Men: Don Rettig 716; Ted Rosenquist 713 (299); Ben De St. Jean 713

Friday Flyers: (M) Chad Ryba 725; Bill McDermott 723; (W) Trinity Wright 635

Saturday Keller Memorial: (M) Charlie Jones 741; Justin Tennant 715; Ryan Satka 712; Gene Dukes 700; (W) Melissa Keller 747; Alexis Voiers 684

Sunday Mixed 5: (M) John James 676; (W) Alice Rocky 513

Sunday Couples: (M) Mike Fazekas 795; (W) Jada Mocaby 685; Ruth Luna 643

Saturday youth — Preps: (B) TJ Hart 381; (G) Julia Boer 353; Majors: (B) Mike Blue 632; Zack Stovall 608; Zach Carter 602; (G) Jackie Rhoda 624; Nicole Walton 561; Sarah Voiers 534; Noon singles: (B) Trevor Egolf 621; (G) Megan Kelly 424

Inman’s Rec & Party Center

Saturday Mixed: (M) Billy Rabe 690; (W) Annette Charlson 594

Plaza Lanes

Monday Handicap: (M) Matt Cattan 772; Alex Orsag 759; John Zuklin 744 (290); Joe Puchek 728; Rich Garcia 707; Rodney Garvey 704 (299); Jay Kaurich 704; William Cochran 700; Filiki Hedden 700; (W) Linda Olszewski 672

Tuesday Pinspinners: Tom Kotul 778; Kevin Knoll 747; Bob Truman 728 (300); Brian Casillas 718

Tuesday Seniors: (M) Marlon Coutee 713; Boyd Beamer 653; Charlie Julkes 648; (W) Bobbie Horton 580; Minnie Fonseca 575

Tuesday Men: William Cochran 735; Aaron Pizer 729; Bill Ingram 720; Mark Lendabarker 717; Duke Popa 716; Brian Bates 707; Ed Chromchik 706; Evon Fortenberry 702

Tuesday Mixed: (M) Jeff Sygit 744; Steve Sulski 724; (W) Tiffany Matuszczak 719; Dana Maul 700

Wednesday Continental: Larry Matovina 752; Mike Harreld 746; Ken Smith 732; Ken Plebanski 729; Artis Winborn 722; Rick Zahler 707; Jim Gordon Jr. 707; Dave Moon 705

Dan Harris Memorial: Ron Breger 782; Marc Wilson 766; Chris Garcia 761; Sam Rolph 756; Scott Hansen 739; Mike Barsic 717; Scott Hansen 714; Dusty Payne 707; Daniel Payne 290

Thursday Highlanders: Antoinette James 681

Thursday Men: Gary Wilson 712; Brian Casillas 700

Thursday 50-Plus: (M) Steve Szakacs 646; Dick Tucker 635; (W) Gayle Tharp 597; Joan Mazan 538

Friday Mixed: (M) Kevin Mikalouski 765 (290); Kevin Reyes 714 (290); Clint Holycross 712; (W) Dana Maul 717; Mandy Adams 676; Becky Betts 628

Friday Men: Cliff Dukes 804 (290); Ed Cetwinski 756; Ron Johnson 754; Dave Childress Jr. 748; John Riffle 739; Phil Hajduk 721; Ted Vitek Jr. 715; Ted Rosenquist Jr. 713; Andy Tarzarial 712

Mike Hipp Memorial: John Verbich 793; Chris Logan 753; Ryan Sanders 748; Ruben Solis Jr. 744; Andrew Milcarek 741; Brian King 729; Rafael Alcantar 722; Rusty Pleasant 703; Matt Cattan 702

Friday Annex: Tom Murchek 722; Dave Mazur Jr. 713

Friday Seniors: (M) Joe Fabian 730; Melvin Davis 728; Ron McDonald 713; (W) Rena Brown 582

Friday Ladies: Mari Albanese 732; Camila Trevino Jr. 729; Courtney Koleski 726; Becky Betts 671; Chris Munsie 636; Lisa Dickerson 635; Cindy Bugno 621; Tina Wicks 603

Saturday Goodtimers: (M) Brian Hedge Sr. 710; (W) Tina Elwardt 718

Sunday Latin-American: (M) Anthony Ruiz 746; Julio Santiago 744; Pete Alvarado 721; Tony Ruiz 720; Tony Miller 703; (W) Christine Rodriguez 672

Sunday Guys & Dolls: (M) Daniel Payne 864 (300, 299); Erick Howard 816; Marlon Coutee 731; Jason Szmuc 727; Timm Sieber 724; Greg Platt 717; Mike Carlson 709; (W) Marci Garcia 636; Connie Carlson 628

Saturday youth — Preps: (B) Nicholas Cullen 487; (G) Allyson Lawson 349; Juniors: (B) Timmy Lawson 547; (G) Alexa Gutierrez 532; Majors: (B) Michael Velesovski 741; Jonathan Payne 722; Jacob Santos 713; Adam Batliner 712; (G) Caitlyn Bales 656; Kelly Belzeski 653; Maddie Blythe 639; Danielle Rudnickas 635

Ray’s Lanes

Monday Seniors: (M) Lou Kwell 709; Jim Lough 640; Cleve Travis 612; (W) Marilyn Nelson 567; Doris Guth 554; Faye Thomas 541

Monday Men: Joe Dwyer 779 (300); Mark Garzella Jr. 739; Steve Millsap Jr. 709

Tuesday Ladies: Brenda Ginter 563

Tuesday Mixed: (M) Minuyard Wheeler 715; (W) Bern Gregory 636; Marie Felton 616; Loretta James 614

Thursday Mixed: (M) Derec Seabolt 690; (W) Sarah Clemmons 530

Friday Battle of the Sexes: (M) Perry Schultz 750; Gary Gale 733; Billy Gray 703; (W) Kym Gossett 708/706

Saturday Mixed: (M) Greg Berrier 779; Gary Gale 764; Don Draia 763; Brian Ginter 730; Billy Gray 730; Steve Gorches 729; (W) Gina Pritchett 693; Janine Howell 668; Casandra Ginter 663; Debbie Draia 625; Mindy Rich 610

Mike Schultz Memorial: (M) Greg Berrier 713; (W) Devon Burton 581

Saturday youth — AM: (B) Isiah Luna 486; (G) Angel Millsap 433; PM: (B) Carlos Calderon 718; Justin Hopkins 684; Zach Carter 641; (G) Tristen Majka 586; Allyson Stills 586; Destanie Millsap 555

Seven Peaks

Saturday youth — Juniors: (B) Jake Deweese 412; (G) Kaitlyn Wilcher 424; Majors: (B) Matt Ozimek 548; Patrick Arndt 506; (G) Becky Lohse 399

Stardust Bowl II

Monday Ladies: Donna Pierce 576

Tuesday Medical: (M) Ryan Allender 690; (W) Cindy Redmond 522

Tuesday Ladies: Cindy Schoenbeck 636

Tuesday Men: Jeremy Delby 780 (300); Chad Thelander 735; Bruce Ni 734; Marc Krause 732; Tom Latta 731; Richard Negele 726; Ryan Remenius 724; Wallace Rabatine Jr. 710; Michael Sampson 710

Tuesday Seniors: Tom Rowland 602; Bob Toby 591; Fred Buck Sr. 586

Tuesday Early Birds: Natalie Francis 565

Wednesday Strikes & Spares: Kim Hernandez 457

Wednesday Merri Mixed: (M) Phil Sperry 693; (W) Julie Sullins 509

Wednesday Men: Ryan Allender 796/783 (300); Alex Fry 792; Tony Miller 774; Ryan Alberson 769; Laird White 760; Craig Holodick 740; John Yanek 737; Nick Rencich 733 (290); Dave Latta Jr. 727; Allan Doborwolski 721; Donald Rettig 716; Bob Manypenny 711; Ryan Ochall 708; Tim Loudermilk 705; Matt Komisarcik 705; Ryan Moore 704; Jason Starzak 703; Jason Abraham 702; Tim Lobo 700; Bill Pitchford 300

Thursday Stardusters: Deana Borovich 559

Thursday Mixed: (M) Marlon Coutee 698; (W) Nakiea Forbes 596

Friday Stars: (M) Lou Kwell 706; (W) Jada Mocaby 645; Ruth Luna 644

Friday Fun: (M) Nick Dimovski 608; (W) Sabrina Hackleman 652

Saturday Kendera Memorial: (M) Steve Livengood 672; (W) Christine Quanstrom 527

Babe’s Saturday Memorial: (M) Lou Kwell 731 (300); Bob Kammer Jr. 721; Dwayne Locher 719; (W) Kym Gossett 677; Lora Sturtridge 664; Phyllis Komisarcik 623; Kym Gossett 613; Brittney Schipper 606

Saturday Nite Live: (M) Rob Woosley 672; (W) Lisa Holley 540

Sunday Deafway: (M) Peter Charpeniter 529; (W) Joanna Witulski 534

Sunday Mixed: (M) John Ulicny 761 (299); (W) Sherina Anastacio 504

Saturday youth — Preps: (B) Cole Sullins 400; (G) Brianna Luttinen 352; Juniors: (B) Cameron Woods 625; (W) Kaitlyn Gibson 396; Majors: (B) Deon Jones Jr. 638; Sam Hill 618; Richard Witkowski 606; (G) Victoria Miller 370

Stardust Bowl III

Monday St. John Men: Mike O’Brien 672

Monday Holy Rollers: (M) Don Wooden 653; (W) Shannon Farmer 514

Monday Briar Ridge: (M) Scott Verhoeve 711; (W) Linda Burch 524

Monday Mixed: (M) Curt Graan 736; (W) Stacy Jovanovich 626; Jackie Graan 609; Pearl Montgomery 600

Tuesday Men: John Pitner 752; Tony Hevesy 733; Rob Cuthbert 730; Scott Kaszubski 716; Skip Totleben 709; Karl Marx 705; Tommy Schmied 701; Brian Larson 700

Wednesday Ladies: Linda Grentzer 573

Wednesday Men: Chris Cole 721; Chuck Alexa 713; Brandyn Radavich 712; Brian Betts 712; Chuck Podkul Jr. 290

Thursday Mixed: (M) Brian Lantz 648; (W) Patty Harper 533

Thursday Stars: Jackie Graan 674; Lisa Gulick 614

Thursday Men: Bob Jancich 714; Rob Cuthbert 709; Derek Skievaski 705; Jason Winters 300; Matt Reihel 300

Friday Mixups: (M) Ron Sellers 733; Bryan Rakowski 729; Alex Bodnar 725; Richard Sanders 716; Greg Steapleton 713; (W) Kathi Tucker 697

Friday Chatham: Gary Purcell 769; Jerry Brann 747; Dave DeRolf 717 (299); Chuck Hudspeth Jr. 713; Vince Kerr 708; Curt Jensen 707

Saturday Hegewisch: (M) Daniel Payne 706; (W) Stephanie Evans 553

Saturday Rollers: (M) Albert Jenkins 610; (W) Pearl Montgomery 529

Sunday Holy Name: John Tritschler 658

Sunday Holy Shepherd: Dave Doan 609

Sunday Welles & Belles: Jim Narbone 612

Sunday Southsiders: (M) Mike Murdock 644; (W) Tina Mack 537

Saturday youth — Juniors: (B) Joe Haney 505; (G) Emily Payne 539; Majors: (B) Jeff Dorsch 567; Danny Revoir 542; (G) Laura LeVander 561; Christina Camp 516



© 2014 Sun-Times Media, LLC. All rights reserved. This material may not be copied or distributed without permission. For more information about reprints and permissions, visit www.suntimesreprints.com. To order a reprint of this article, click here.