posttrib
BUMP 
Weather Updates

Local bowling league scores

Updated: January 12, 2014 6:44AM



King of the Week

814, Justin Lesser, Casey’s Lanes

Queen of the Week

740, Christine Rodriguez, Plaza Lanes

Weekly 300 Club

CASEY’S — Chuck Noel Jr., Erik Gakle, Willy Schiable; CRESSMOOR — Gene Dukes; HOBART — Ben De St. Jean, Mike Fazekas; OLYMPIA — Martell Stokes, Ryan Gleghorn; PLAZA — Daniel Payne, Don Woodard, Ron Gordon; RAY’S — Greg Berrier; STARDUST II — Joe Orosz Jr.; STARDUST III — Eric Locher

Camelot Bowl

Monday Seniors: (M) Lou Metzinger 623; Duke Cominsky 563; Philip Maraso 556

Tuesday Mixed: Tom Fletcher 707

Tuesday Chicks: Jen Mardis 656

Wednesday Seniors: (M) Lou Metzinger 603; John Brigham 583; Jack Davis 581; (W) Jeannie Carter 582; Faye Thomas 546

Wednesday Gary School: Derek Williams 690

Wednesday Capital Estates: Robin Parker 679

Thursday Loving Memorial: Jimmie Martin 750; Dan Ramirez 749; Alex Fry 720; Scott Miller Jr. 709; Aaron Bullard 701

Friday Mixed 4s: Austin Pavy 679

Friday US Tubing: Darrin Barwig 720

Saturday Amateurs: (M) Jason Schipper 728; (W) Crystal Bunton 675

Sunday Rowdies: (M) Nathan Carter 698; (W) Leanne Kerley 614

Sunday Mixed 4s: (M) Bill Loving 763; (W) Crystal Bunton 708; Melissa Collins 689; Carrie Nulf 614

Saturday youth — Preps: (B) Dylan Nelson 332; (G) Ashlee Hampton 317; Juniors: (B) Jimmy Hampton 520; (G) Sam Hatagan 457; Seniors: (B) Zach Gilbert 688; Jordan Trent 670; Dylan Brooks 634; (G) Makayla Himden 587; Maryssa Carey 582; Paige Chapman 570

Casey’s Lanes

Monday Seniors: (M) Chuck Noel Jr. 763; Chuck Minnick 690; Jim Jarka 663; (W) Marjorie Ultsch 493

Monday Mixed: Jason Pease 695

American Legion Men: Terry Winn 724

Noel King Men: Bill Farmer 702

Tuesday Industrial: (M) Chuck Noel Jr. 767 (300); Josh Freese 743; Doug Walter 713; (W) Irene Williams 649

Casey’s Classic: (M) Justin Lesser 814; Tony Miller 758; Dave Knoll 749; Toby Kraus 748; Jerry Korleski 745; Willy Schiable 742; Kris Lyles 736; Jeff Greenlaw 734; Jon Nebelung 732; John Saliwanchik 728; Sam Salary 727; Mark Crowe 717; Erik Gakle 715; Micah Glossinger 706; Billy Ladra 706; John Jackson 299; (W) Tamie Freese 597

Roosters & Hens: (M) Mark Watson 748; (W) Ganese Cincoski 606

Lady Strays: Irene Williams 633; Jacque Pitrowski 620

Wednesday Twilight: Erik Gakle 779 (300)

M&M Ladies: Norlynn Stahnke 604

Madison Men: Jerry Land 730; Emmanouel Fokianos 711; Ian Beach 701

Tom’s Electric: Rick Lambert 794; Dan Snyder 734; Dave Koziatek 732; Mark Crowe 712; Willy Schiable 708 (300); Frank Elzbieciak 700

Friday Mixed: (M) Mark Crowe 730; (W) Megon Hannon 552

Saturday Screwballs: (M) Chad Rock 710; (W) Randi Keck 545

Sunday Falcons: (M) BJ Matzke 697; (W) Nancy Jesko 534

Sunday Mixed: (M) Scott Baker 695; (W) Shawna Diakis 709

Saturday youth — Jr-Majors: (B) Ryan Kaczmarek 650; Shawn Miller 648; Neal Tuholski 621; (G) Alex Johnson 572; Tera Hataburda 555; Payge Hines 560

City Lanes

Saturday Guys & Dolls: (M) Steve Fries 737; Michael Rice 717; Dale Mooi 704; (W) Jheri Anderson 654; Lori Waddell 638

Cressmoor Lanes

Monday Magicians: Mike Fazekas 771; Jason Schipper 761 (299); Cory Smith 753; Billy Robinson 741; Tony Hollandsworth 730; Jim Pavlecich 716; Ryan Podunovich 711; Matt Komisarcik 706; Brian Reel 706; Jerry Poznak 703; Eric Locher 702

Tuesday Schuster Memorial: Kym Gossett 695; Nikki Krooswyk 681; Kelly Gough 666; Cassie Ginter 655; Diane Struebig 642; Alexis Voiers 641

Wednesday Sheet & Tin: Matt Redmond 784 (299); Rob Krooswyk 728; Gary Wilson 727

Friday Men: Tony Hollandsworth 789; Ryan Podunovich 763; Bob Hileman 762; Don Rettig 754; Jeff Schipper 735; Bobby Spear Jr. 715; Don Hoernig 701; Rob Krooswyk 700

Sunday Mixed: Gene Dukes 775 (300)

Hebron Lanes

Saturday youth — Preps: (B) Owen Olenik 165; (G) Rachel Miller 108; Jr-Majors: (B) Aiden Swinford 540; Nathan Smiley 533; (G) Anna Wilson 629

Hobart Lanes

Monday Party Cats: (M) Gene Dukes 719; (W) Andi Langham 600

Tuesday $3 Handicap: (M) Richie Mardis 670; (W) Karen Dimicel 421

Tuesday Seniors: (M) John Gonzalez 703; Denny Cavanaugh 653; Eddie Fisher 632; (W) Sallye Witherspoon 519; Doris Guth 516; Carol Sperry 502

Tuesday Hobart Church: (M) Alvin Mendez 648; (W) Dannette Mercer 389

Thursday Seniors: (M) Mel Guth 688; Denny Cavanaugh 647; Mike Wardell 635; (W) Faye Thomas 682; Doris Guth 516; Carol Sperry 497

Thursday Men: Ted Rosenquist 757; Rob Krooswyk 747; Ben De St. Jean 745 (300); Don Draia 744; Chad Ryba 716; Frank Kafantaris 714; Jay Kaurich 709; James Broadway 708; Jeff Estes 706

Friday Flyers: (M) Mike Phillips 738; (W) Trinity Wright 553

Saturday Keller Memorial: (M) Johnny Henderson 725; Rob Krooswyk 722; Gene Dukes 709; (W) Alexis Voiers 617

Sunday Mixed 5: (M) Brian Rak 616; (W) Shelly Loving 516

Sunday Couples: (M) Mike Fazekas 791 (300); Felicia Fazekas 687; Jada Mocaby 656

Saturday youth — Preps: (B) TJ Hart 369; (G) Chloe Zollman 287; Majors: (B) Jake Yankauskas 655; Zach Carter 601; Justin Jennings 597; (G) Jackie Rhoda 681; Nicole Walton 578; Sarah Voiers 533; Noon Singles: (B) Trevor Egolf 688

Inman’s Rec & Party Center

Saturday Mixed: (M) Doug Beck 705; (W) Valarie Bottorff 578

Olympia Lanes

Monday Owls: (M) Fred Atchison 718; (W) Loretta James 585

Monday Silver & Gold: (M) Willie Walker 660; (W) Mary Evans 456

Tuesday AB Wright: (M) Lloyd Bearden Sr. 676; (W) Linda Hunter 556

Tuesday CE Adams: (M) Jeremy Rusnack 705; (W) Ernestine Scott 542

Tuesday Post 369: Marc Dosen 668

Tuesday Majors: Tyler Napier 753; Chris Cundiff 719; Eugene McCune 718; Jonathan Salas 715; Mike Kubacki 708; Kevin Mikalouski 707; Ryan Burks 701

Wednesday Post Office: RL Williams 720; Phil Ledesma Jr. 714; Martell Stokes 300

Wednesaday Seniors: Tony Tanet 731; Skip Kobli 727

Wednesday K of C: Brian Biel 579

Thursday Bowlerettes: Kathy Kazmierski 561

Thursday Men: Jeremy Rusnack 705

Friday Mens Over 55: Evon Fortenberry 739; Joe Saxon 722; Nick Rencich 722

Friday Mixed: (M) Alvin Tarver 711; (W) Bern Gregory 627; Gloria Patrick-Lloyd 615

Friday CAIB: Ryan Gleghorn 774 (300); Sonny Santana 719

Saturday Orbits: (M) Joe Booker 740; Horace Douglas 728; Darryl Houston 290; (W) Tonda Hill 671; Lorena Gilbert 651

Saturday Antioch: (M) Lonnie Isabell 608; (W) Annie Outlaw 577

Saturday Park Manor: (M) Ari Wilson 741 (290); Jeremy Turley 731 (299); (W) Rita Byas 671; Regina Givens 622

Saturday Rolling Stones: (M) Robert Echols 659; (W) Jennifer Chalmers 559

Sunday B’Nai B’Rith: Bruce Lichtenfeld 632

Sunday AM Men: Ken Tatina Jr. 766; Nick Garreffa 743; Joe Solis 731; Steve Tsikurios 727; David Bullitt 725;

Sunday Monroe Walton: (M) Arthur Hills 730; (W) Debra Perry 709; Eundee Kyles 621

Sunday Funnies: (M) Paul Lundahl 680; (W) Becky Betts 695

Saturday youth — Preps: (B) Tyler Ganier 458; (G) De’ja Gist 438; Juniors: (B) Jabar Johnson 614; Zachary Hoffman 591; (G) Monica Llans 476; Terrica Hazelett 470

Plaza Lanes

Monday Handicap: Matt Cattan 730; John Zuklin 726; Scott Cochran 715; Joe Gemmato 713; Alan Czajka 707; Jim Grotzius 704

Monday Local 1010: Harvey Hopkins 708; Anthony Ruiz 707

Tuesday Pinspinners: Doug Elish 758; Brian Casillas 747; Kevin Knoll 716; Tom Kotul 703

Tuesday Men: Tom Gearhart 763; William Cochran 755; Brian Betts 733; Rick Ward 729; Evon Fortenberry 711

Tuesday Mixed: (M) Cliff Dukes 706; (W) Ruby Matuszczak 662

Tuesday Seniors: Marlon Coutee 701; Boyd Beamer 672; Skip Kobli 658

Wednesday Continental: Rick Zahler 761; Mike Harreld 716; Ken Plebanski 700

Dan Harris Memorial: Chris Zatorski 752; Tim Bales 750; Daniel Payne 721 (300); Ron Breger 713; Emmit Hendricks 711; Larry Obacz 700

Thursday Highlanders: Colleen Lidster 664; Kathy Sudac 639; Camila Trevino-Oliver 636

Thursday Men: Ed Janiga 732; Don Woodard 723 (300); Dave Childers Jr. 727 (290); Brian Chapman 717; Ron Gordon 300

Friday Ladies: Chris Munsie 700; Mari Albanese 650; Kim Bridges 646; Becky Betts 633; Lisa Dickerson 602

Friday Mixed: (M) Dan Eizenga 729; Lou Gorcos 722; Kevin Mikalouski 710; Rick James 709; (W) Tina Mack 630; Mandy Adams 625

Friday Men: Bryan Miloshoff 751 (299); Mike Campbell 737; Phil Ledsma 737; Tom Schmied 726 (290); Dusty Payne 725; Ted Rosenquist 722; Ronnie Johnson 720; David Miloshoff 715; Timm Terzarial 706; Ed Cetwinski 706

Mike Hipp Memorial: Ryan Sanders 735; Brian King 726; Jim Kroush 720; Mark Lendabarker 719; Matthew Rees 717; Mike Verbich 706

Friday Annex: (M) Randy Peters 727; (W) Denise Holmes 640

Saturday Goodtimers: (M) Mark Valle 754; Ruben Solis Jr. 729; (W) Tina Elwardt 655

Latin-American Mixed: (M) Tony Miller 790; Dru Wischhover 722; (W) Christine Rodriguez 740; Janee Babbitt 714

Sunday Guys & Dolls: (M) Jason Szmuc 789; Erick Howard 748; Jerry Kosman 733; Chris Poe 732 (299); Daniel Payne 722; Louis Gerovac 710; (W) Cheryl Leib 657

Saturday youth — Preps: (B) Nicholas Cullen 427; (G) Scarlett Labuda 360; Juniors: (B) Nathan Ward 522; (G) Sara Finke 508; Majors: (B) Jonathan Payne 741; Brian Casillas Jr. 728; Dale Young 709; Adam Batliner 702; Kevin McCune 702; (G) Maddie Blythe 708; Danielle Rudnickas 671; Kersten Collins 637; Lauren Russell 618

Ray’s Lanes

Monday Seniors: (M) Lou Kwell 686; Mel Guth 676; Lloyd Denny 647; (W) Faye Thomas 598; Debbie Gossett 570; Florence Collins 507

Monday Men: Fred Nystrom 779; Marty Isaac 728; Jim Helmecy Sr. 714; Laird White 704

Tuesday Ladies: Brenda Ginter 544

Tuesday Mixed: (M) Minuyard Wheeler 725; Donnie Reese 702; (W) Marie Felton 644

Thursday Mixed: (M) Derec Seabolt 724; (W) Sarah Clemmons 564

Friday Battle of the Sexes: (M) Billy Gray 774; Gary Gale 714; (W) Kym Gossett 737

Saturday Mixed: (M) Chuck Podkul 728; Greg Berrier 723 (300); (W) Gina Pritchett 717; Casandra Ginter 676; Mindy Rich 618

Mike Schultz Memorial: (M) David Alumbaugh 617; (W) Sami Parris 495

Saturday youth — AM: (B) Isiah Luna 387; (G) Angel Millsap 377; PM: (B) Matt Laviolette 690; Carlos Calderon 656; Zach Carter 620; (G) Destanie Millsap 582; Allyson Stills 470

Stardust Bowl II

Monday Ladies: Diana Palmer 583

Tuesday Seniors: Robert Smith 646; Mike Ryan 617; Roger Artel 561

Tuesday Early Birds: Marianne Van Winkle 537

Tuesday Medical: (M) Bob Snow 686; (W) Autumn Snow 595

Tuesday Men: Michael Sampson 751; Joe Orosz Jr. 748 (300); Marc Krause 747; Scott Logan 717; Joe Sharpe 710; John Kadelak 707; Jeff Remenius 702; Mike Gilbert 702

Tuesday Ladies: Debbie Scott 558

Wednesday Men: Bob Nikolich 769 (298); Mike Mannino 746; Don Rettig 741; Mike Urbanczyk 734; Al Dobrowolski 730; Robert Peterson Sr. 726; John Yanek 726 (299); Jason Starzak 725; Steve Gorches 722; Jim Smith 721; Tim Lobo 720; Jason Schipper 717; Mike Manypenny 714; David Frazier 705; Ryan Ochall 705; Ryan Moore 704; Billy Robinson 701

Wednesday Merri Mixed: Jimmie Lark 579

Wednesday Strikes & Spares: Shirley Holte 439

Thursday Stardusters: Deana Borovich 567

Thursday Mixed: (M) Marlon Coutee 698; (W) Nakiea Forbes 581

Friday Stars: (M) Romano Gresham 703; (W) Jackie Greenway 635

Friday Fun: (M) Victor Gonzalez II 654; (W) Sabrina Hackleman 558

Saturday Kendera Memorial: (M) Ray Tristain 632; (W) Janis Wyrick 479

Babe’s Saturday Memorial: (M) Bob Kammer Jr. 699; (W) Kathi Tucker 727; Jamie Parker 661; Becky Walkowiak 660; Dawn Kammer 630

Saturday Nite Live: (M) Dave Latta Jr. 704; (W) Angela Hopkins 547

Sunday Mixed: (M) John Ulicny 607; (W) Bettye Johnson 533

Sunday Deafway: Dan Kriesel 624

Saturday youth — Preps: (B) Cole Sullins 366; (G) Taylor Sullins 376; Juniors: (B) Cameron Woods 545; (G) Kaitlyn Gibson 314; Majors: (B) Matthew Meacham 658; Sam Hill 598; Jeremy Falaschetti 569; (G) Victoria Miller 470; Kasey Stewart 469

Stardust Bowl III

Monday Holy Rollers: (M) GE Lowery 605; (W) Jan Lowery 514

Monday St. John: Leo Young 650

Monday Briar Ridge: (M) Bob Truman 688; (W) Linda Burch 592

Monday Mixed: (M) Craig Knor 733; Bob Jancich 726; Dave Latta Jr. 703; (W) Jackie Graan 663; Jennifer Thrall 637; Michelle Headley 627; Jamie Parker 617; Stacy Jovanovich 611

Tuesday Men: Sean Jackson 732; Chuck Sons Jr. 732; Ted Rosenquist 728; Shaun Ciesielski 720 (290); Curt Jensen 719; Bobby Schmidt 715; Scott Kaszubski 714; Jim Gillespie 714; Gary Purcell 713; Walter Lolli 711; Dennis Ley Jr. 700

Wednesday Ladies: Linda Grentzer 603

Wednesday Men: Chuck Podkul Jr. 766; Tony Reh 739; Joe Petrone Sr. 724; Joe Geisen 715; Eric Martin 711; Cory Wiles 710; Ed Zander 708; Keith Betts 707; Anthony Taylor 705; Chris Cole 701

Thursday Stars: Jackie Graan 634; Amanda Schuyler 605

Thursday Men: Aaron Gawrys 781; Rob Cuthbert 754; Matt Reihel 737; Tom Kotul Jr. 722; Keith Silzer 710

Friday Chatham: Brian Derolf 778; Eric Locher 745 (300); Alex DaCorte 736; Tom Lombardo 722; Ron Brann 721; Aaron Gawrys 708; Rob Cuthbert 701

Friday Mixups: (M) Tim Bodnar 734; Bryan Rakowski 723; Steve Ryan 721; Greg Steapleton 718; John Lubash 713; (W) Kathi Tucker 689; Dawn Kammer 671; Glenda Andrews 637; Brenda Podkul 633; Jackie Graan 604

Saturday Rollers: (M) Bruce Matthews 668; (W) Wanda Washington 492

Saturday Hegewisch: (M) Ron Brann 593; (W) Debbie Catania 538

Sunday St. Maria Goretti: (M) Jeff Quilici 653; (W) Linda Innes 559

Sunday Welles & Belles: (M) Jim Narbone 629; (W) Delphine Brands 536

Sunday Southsiders: (M) Duke Popa 621; (W) Mary Murdock 473

Sunday Holy Shepherd: Roy Nowakowski 696

Saturday youth — Preps: (B) Trevor Bos 480; (G) Alexis Clark 324; Juniors: (B) Joe Haney 572; (G) Emily Payne 589; Majors: (B) Adam Cobban 665; Marty Freeborn 627; Blake Dancer 596; (G) Laura LeVander 660; Caroline Dienes 653; Leann Stutler 594



© 2014 Sun-Times Media, LLC. All rights reserved. This material may not be copied or distributed without permission. For more information about reprints and permissions, visit www.suntimesreprints.com. To order a reprint of this article, click here.