posttrib
DISRUPTIVE 
Weather Updates

Local bowling league scores

Updated: February 3, 2014 3:53PM



King of the Week 12/25

815, Billy Ladra, Casey’s Lanes

Queen of the Week 12/25

779, Robin Richmond, City Lanes

King of the Week 1/1

823, Wayne Dean, Olympia Lanes

Queen of the Week 1/1

757, Jackie Graan, Stardust III

Weekly 300 Club

CASEY’S — Toby Kraus, Billy Ladra, Frank Elzbieciak; CITY LANES — Steve Fries; OLYMPIA — Joe Saxon, George Clark, Wayne Dean, Fred Atchison; PLAZA — Rafael Alcantar, Justin Michalowski, Kevin McCune; RAY’S — Eric Sluder, Greg Berrier, Mark Millsap (2); STARDUST II — Chris Dorin, Damon Graves, Bill Marshall, Lee Hill, Laird White;

Camelot Bowl

Monday Seniors: (M) Wayne Brown 600; Pat Koritko 534; (W) Hilda Sulich 547

Tuesday Chicks: Brittnee Arndt 624

Tuesday Mixed: Matthew Corbett 706

Wednesday Seniors: (M) Jim Coster 643; John Brigham 569; Lou Metzinger 568; (W) Jeannie Carter 506

Wednesday Gary School: Derek Williams 681

Thursday Loving Memorial: Jerry James 727; Paul Scott 710

Friday US Tubing: Eric Cox 739; Dan Ramirez 719; Darrin Barwig 717

Friday Mixed 4s: Jimmie Martin 751

Saturday Amateurs: (M) Jerome Tachik 770; Jason Schipper 720; Gene Hopkins 707; (W) Missy Arndt 637; Brittnee Arndt 618

Sunday Mixed 4s: (M) Scott Bliss 729; (W) Crystal Bunton 722

Sunday Rowdies: Brandon Borders 706

Saturday youth — Preps: (B) Dylan Nelson 428; (G) Ashlee Hampton 294; Juniors: (B) Jimmy Hampton 564; (G) Sam Hatagan 417; Seniors: (B) Zach Gilbert 680; Dylan Brooks 639; Jordan Gilbert 636; (G) Paige Chapman 569; Maryssa Carey 555; Makayla Himden 553

Casey’s Lanes

Monday Seniors: (M) Chuck Noel Jr. 711; Dale Uhlemann 667; Larry Colvin 664; (W) Rosalie Jacobs 590; Terry Peterson 504

Monday Mixed: (M) Jason Pease 704; (W) Rebecca Kamradt 515

American Legion Men: Ryan Dove 725; Chris Chapman 722; Ray Swanson 701

Noel King Men: Toby Kraus 761 (296)/758 (300); Cody Carlson 713; Jason Pettis 701

Tuesday Industrial: (M) Steven Mann 787; Chuck Noel Jr. 707; (W) Irene Williams 586

Casey’s Classic: (M) Billy Ladra 815 (300); Jason Pease 769; Ryan Thode 767; John Thode 758; John Satoski 755; Nolan Weeks 752; Mark Crowe 749; Rupert Kindig 747; Brian Schwanke 741; Rick Podkul 732; John Saliwanchik 730; John Zollman 728; Dave Knoll 727; Ryan Knoll 720; Tony Miller 714; Chad Swierc 714; George Armstrong 710; Rick Lambert 704; Rob Krooswyk 700; (W) Brenda Lullenberg 652; Norlynn Stahnke 643; Brianna Williams 612; Jheri Anderson 606

Roosters & Hens: (M) Rusty Brinker 731; Mark Watson 703; (W) Jacki Henry 620

M&M Ladies: Norlynn Stahnke 660; Jheri Anderson 624

Madison Men: Tom Sornson 769; Tom Kraus 764

Tom’s Electric: Willy Schiable 810 (290); Ron Jonas 790; Mark Crowe 773; Rupert Kindig 771; Willy Schiable 738; Richard Kaercher 737; Ron Jonas 734; Erik Gakle 725; Jon Nebelung 714; Steve Kegebein 705; Frank Elzbieciak 300

Friday Mixed: (M) Mark Crowe 729; (W) Danita Farmer 505

Saturday Mixed: (M) Scott Baker 768; Chad Rock 756; Bill Keck 703; (W) Randi Keck 650

Sunday Falcons: (M) Robert Matzke 792; BJ Matzke 745; Glenn Baima 703; Tom Eggleston 701; (W) Ashley Rheinholtz 703

Sunday Mixed: (M) Bill Willfinger 698; (W) Kelli Davis 627

Saturday youth — 8:30 Jr-Majors: (B) Neal Tuholski 622; Shawn Miller 610; (G) Savanah Becker 566; Tera Hataburda 548; 11:00 Jr-Majors: (B) Zach Goodrich 654; Ryan Kaczmarek 608; (G) Payge Hines 603; Brittany Mace 547

City Lanes

Saturday Guys & Dolls: (M) Steve Fries 726 (300); John Anderson 701; (W) Robin Richmond 779

Cressmoor Lanes

Monday Magicians: John Redmond Sr. 783; Jeff Snuffer 770; Jason Schipper 770; Matt Ruehl 754; Tony Hollandsworth 747; Dan Komisarcik Sr. 747; Jeff Oldaker 735; Mike Lazevich 728; Ryan Moore 723; Jimmie Martin 720; Billy Robinson 719; Rob Krooswyk 716; David Frazier 710

Tuesday Schuster Memorial: Jada Mocaby 733; Kelly Gough 698; Lisa Anserello 688; Wendy Keller 679; Kym Gossett 679; Alexis Voiers 674; Crystal Bunton 673; Felicia Fazekas 653

Wednesday Sheet & Tin: Jerry James 771; Gary Wilson 738

Friday Men: Don Hoernig 772; Tony Hollandsworth 761; Jeff Snuffer 759; Mark Montague 739; Bobby Schmidt 734; Ben De St. Jean 728; Mike Lazevich 726; Rob Krooswyk 722; Dan Cuson 721; Matt Redmond 721; Ed De St. Jean 705; Rick Rohaley 703; Jim Fowble 701

Sunday Mixed: Mark Heckman 757; Gene Dukes 710; Don Petroski 707

Hebron Lanes

Saturday youth — Preps: (B) Gage Swinford 146; (G) Ashlee Sinkewicz 113; Jr-Majors: (B) Corey Duck 637; James Bixenman 589; (G) Anna Wilson 547; Samantha Greathouse 530

Hobart Lanes

Monday Party Cats: (M) James Broadway 791; Gene Dukes 758; (W) Andi Langham 584

Tuesday Seniors: (M) Denny Cavanaugh 671; Mel Guth 638; Jim Fox 629; (W) Faye Thomas 556; Doris Guth 513; Arlene Campbell 505

Tuesday $3 Handicap: (M) Adam Ulicny 686; (W) Karen Dimicel 541

Tuesday Hobart Church: (M) Greg Miracle 606; (W) Dannette Mercer 360

Thursday Seniors: (M) Jim Fox 715; Denny Cavanaugh 703; Tom Cox 690; (W) Beverly Brown 534; Faye Thomas 532; Sue Iverson 526

Thursday Men: Jeff Estes 770; Don Draia 765; James Broadway 750; Larry Tinoco 728; Chris Bialata 715; Dave Latta Jr. 714; Tom Prosser 711; John Bulata 701; Richie Mardis III 701

Friday Flyers: (M) Jim Knotts 768; Chad Ryba 730; Adam Ulicny 716; Mike Matthews 700; (W) Trinity Wright 543

Saturday Keller Memorial: (M) Charlie Jones 740; Rob Krooswyk 709; Ryan Werno 708; Jamie Sloas 707; Gene Dukes 705; (W) Alexis Voiers 699

Sunday Couples: (M) Mike Fazekas 735; (W) Nicole Jones 662; Felicia Fazekas 660

Sunday Mixed 5: Brian Rak 604

Saturday youth — Preps: (B) Christopher Logan 311; (G) Julia Boer 326; Majors: (B) Mike Blue 651; Chris Peebles 638; Zach Carter 627; (G) Jackie Rhoda 720; Nicole Walton 609; Sarah Voiers 570; Noon Singles: (B) Trevor Egolf 613; (G) Megan Kelly 456

Inman’s Rec & Party Center

Saturday Mixed: (M) Carl Charlson 624; (W) Melissa Rabe 557

Olympia Lanes

Monday Owls: (M) Herman James III 747 (299); Phillip Baker 705; (W) Geraldine Turman 585

Monday Silver & Gold: (M) Richard Clemons 609; (W) Virginia Piszczek 485

Tuesday AB Wright: (M) Ronald Lewis 680; (W) Linda Hunter 607

Tuesday CE Adams: (M) Edward Miller 644; (W) Kim Adams 496

Tuesday Post 369: Tony Svitko 623

Tuesday Majors: Tyler Napier 756; Chris Cundiff 715; Eugene McCune 704

Wednesday Post Office: Fred Atchison 748 (300); Raymond Lee 721

Wednesday Seniors: Hansel Smith 699; Bob Truman 682

Thursday Bowlerettes: Mary Franko 548

Thursday Men: Kris Howard 734; Ron Spore 711

Friday Mens Over 55: Ephriam Martin 766 (299); Joe Saxon 760 (300); Nate Lomax 760; Jim Latta 742 (299); Robert Hoskins 728; George Clark 718 (300); Dick Hunt 717; Skip Kobli 714; Jerry Michalak 710

Friday Mixed: (M) Esau Robinson 718; Charles Hamer 717; (W) Loretta James 593

Friday CAIB: Larry Matovina 810; Mike Kozy 715

Saturday Orbits: (M) Joe Booker 755; Jeremy Turley 728; (W) Shirnette Harris 654; Judy Hazelett 622

Saturday Antioch Baptist: (M) Lonnie Isabell 639; (W) Annie Outlaw 525

Saturday Park Manor: (M) Wayne Dean 823 (300); Marvin Christmon 755; Greg Jackson Jr. 299; (W) Jan Hill-Mosley 717; Lela Johnson-Woods 698

Saturday Rolling Stones: (M) Filiki Hedden 772; (W) Delilah Bennett 695; Susan Nichols 610

Sunday B’Nai B’Rith: Gary Rodkin 633

Sunday AM Men: James Mapp 773; Edwin Walker 728

Sunday Monroe Walton: (M) Arthur Hills 725; Rod Frazier 712; (W) Debra Perry 618; Ayana Richards 608

Sunday Funnies: (M) Bill Dannis 715; (W) Becky Betts 584

Saturday youth — Preps: (B) Matthew Gonzalez 501; (G) De’ja Gist 423; Juniors: (B) Tommy Rodriguez 609; Cody Porter 605; (G) Carla Washington 522; Terrica Hazelett 494

Plaza Lanes

Monday Handicap: (M) Keith Kozup 747; Tim Smith Jr. 739; Scott Cochran 733; Joe Gemmato 726 (298); Ozzie Moran 725; Steve Hoshaw 722; Jay Kaurich 718; James Peters 717; Matt Cattan 708; Cliff Dukes 707; Brian Hedge 702; Ryan Garvey 701; (W) Linda Olszewski 647

Monday Local 1010: Evon Fortenberry 771

Tuesday Pinspinners: (M) Glen Wyant 730; Bob Truman 703; (W) Kelly Clinton 677

Tuesday Seniors: Charlie Julkes 688; Marlon Coutee 675; Joshua Fonseca 640

Wednesday Continental: Rick Zahler 767

Dan Harris Memorial: Tim Bales 778; Daniel Payne 761; Ed Wleklinski 739; Scott Hansen 730; Larry Obacz Sr. 714; Marc Wilson 712; Billy Webb 704; Don Wilson 703

Thursday Highlanders: Colleen Lidster 696; Antionette James 630

Thursday Men: Ed Wleklinski 757; Charles Smoot 752; Karl Marx 716; Brian Chapman 705; Mike Thompson 701

Thursday Early Birds: Carole Williams 702; Lorre Williams 636

Friday Ladies: Mari Albanese 696; Leeann Howell 628; Natalie Kobli 626; Camila Trevino-Olvera 625; Janee Babbitt 622; Chris Munsie 617; Cindy Rudnickas 608; Marcie Nagel 602; Becky Betts 601; Cynthia Bugno 601

Friday Seniors: (M) Joe Fabian 695; Melvin Davis 687; Dennis Ault 645; (W) Ann Givens 576; Doretha Campbell 570; Bobbie Horton 564

Friday Mixed: Mandy Adams 663; Dana Maul 644

Mike Hipp Memorial: Rafael Alcantar 775 (300); Roland Garcia 751; Jason McNeiley 739; Dan Wurtzbacher 735 (299); Bill Ingram 733; Ruben Solis Jr. 733; Carl Robbins 721; Robbie Kinley 714 (299); Juan Alcantar 714; Bob Biron 711; Rohn Hoogewerf 709; John Verbich 709; Jerry Sabin 707; Matthew Rees 704

Saturday Goodtimers: Mark Valle 801; Ruben Solis Jr. 739; Tom Jackson 731

Sunday Latin-American: (M) Justin Michalowski 780 (300); Tony Miller 754; Mike Shaffer 739; Dru Wischhover 726; Raul Ruiz 721; Darin Anderson 708; Mike Silvas Jr. 700; (W) Janee Babbitt 643; Christine Rodriguez 639; Camila Trevino-Olvera 609

Sunday Guys & Dolls: (M) Timm Sieber 751; Erick Howard 747; Louis Gerovac 746; Dusty Payne 739; Craig Darr 715; Marlon Coutee 704; (W) Ruby Matuszczak 668; Michelina Sedberry 654; Judy Flores 643

Saturday youth — Preps: (B) Nicholas Cullen 490; (G) Zoe Gappa 369; Juniors: (B) Mandy Cantu 604; (G) Kendal Winnick 505; Majors: (B) Kevin McCune 848 (300); Adam Batliner 739; Dustin Courneya 710; (G) Kelly Belzeski 660; Kersten Collins 650; Caitlyn Bales 625

Ray’s Lanes

Monday Great Eagles: (M) Denny Cavanaugh 719; Jim Fox 667; Dick Bliss 639; (W) Florence Collins 533; Luanne Gregory 525; Faye Thomas 521

Monday Men: Jamie Everett 795; Steve Millsap Jr. 784; Mark Millsap 766 (300); Scott Carr 757; Jim Newton 717; Eric Sluder 300

Tuesday Ladies: Brenda Ginter 531

Tuesday Mixed: (M) Mark Millsap 795 (300); Herman James III 751; David Peterson 728; Randy Phelps 728; Minuyard Wheeler 711; Melvin Magee 704; (W) Bern Gregory 646; Gail Norfleet 629; Gloria Lloyd 626

Thursday Mixed: (M) Tony Coccaro 700; (W) Sarah Clemmons 646

Friday Battle of the Sexes: (M) Brandon Borders 765; Gary Gale 746; Billy Gray 739; John Rosenquist 724; Thomas Woelk 714; Eric Tupper 704; (W) Kyn Gossett 604

Saturday Mixed: (M) Greg Berrier 778 (300); Bruce Greiff 751; Micah Farley 721; Brian Ginter 712; Perry Schultz 705; (W) Casandra Ginter 746; Debbie Draia 699; Gina Pritchett 656; Mindy Rich 651 (299)

Mike Schultz Memorial: (M) Tony Coccaro 613; (W) Marcy Knight 560

Saturday youth — AM: (B) Joshua Gale 455; (G) Angel Millsap 454; PM: (B) Carlos Calderon 725; Justin Hopkins 712; Michael Luellman 655; (G) Tristen Majka 614; Adriana Paris 584; Jessica Drwal 566

Stardust Bowl II

Monday Ladies: Helen Tomczuk 643; Mary Hileman 601

Tuesday Seniors: Mike Ryan 640; Bob Toby 607; Ross Glorioso 593

Tuesday Early Birds: Marianne Van Winkle 540

Tuesday Ladies: Sandy Jamroz 607; Sheryl Radoe 600

Tuesday Medical: (M) Mike Resler 695; (W) Cindy Redmond 596

Tuesday Men: Damon Graves 789 (300); Dan Barton 779; Jim Evans Jr. 732; John Kadelak 716; Ray Alford 707; Lee Hill 706; Bruce Lichtenfeld 702; Chris Dorin 300; Bill Marshall 300

Wednesday Strikes & Spares: Shirley Holte 470

Wednesday Merri Mixed: (M) Ynez Vibanco Jr. 617; (W) Julie Sullins 525

Wednesday Men: Herman James III 814 (290); Mike Urbanczyk 772; Lee Hill 763 (300); Josh Toth 762; Mike Mannino 755; John Yanek 746 (290); Jason Abraham 743; Shon Washington 740; Tim Loudermilk 739; Mike Novak 737; Tony Miller 729; Jerry Michalak Sr. 725; Craig Holodick 725; Mike Skowronski 715; Bob Manypenny 711; Allan Dobrowolski 709; Laird White 300

Thursday Mixed: (M) Tim Lobo 691; (W) Nakiea Forbes 619

Thursday Stardusters: Deana Borovich 599

Friday Fun: (M) Nick Dimovski 681; (W) Sabrina Hackleman 605

Friday Stars: (M) Romano Gresham 684; (W) Ruth Luna 633; Barb Pickell 614; Karin Czapar 604

Saturday Nite Live: (M) Brian Derolf 783 (298); Scott Denton 706; (W) Shannon Finton 602

Babe’s Saturday Memorial: (M) Bob Kammer Jr. 758; Tim Loudermilk 745 (290); Mel Doering 744; David Frazier 736; Lou Kwell 720; Glenn LeBlanc 707; Scott Bliss 703; (W) Jamie Parker 714; Brenda Podkul 694; Dawn Kammer 674; Kelly Carpenter 624; Lora Sturtridge 603

Saturday Kendera Memorial: (M) Andy Kendera 736; (W) Carrie Schrader 527

Sunday Mixed: (M) John Ulicny 703; (W) Michele Parnell 574

Sunday Deafway: (M) Peter Charpentier 586; (W) Joanna Witulski 588

Saturday youth — Preps: (B) Cole Sullins 394; (G) Brianna Luttinen 361; Juniors: (B) Armon Peloza 577; (G) Kaitlyn Gibson 387; Majors: (B) Samuel Hill 662; Zach Kammer 584; Richard Witkowski 582; (G) Victoria Miller 463; Ashlee Luttinen 321

Stardust Bowl III

Monday Briar Ridge: (M) Tim Richards 715; Scott Verhoeve 701; (W) Linda Burch 582

Monday St. John Men: Tony Thackerson 701

Monday Holy Rollers: (M) Don Wooden 709; (W) Brittany Wooden 551

Monday Mixed: (M) Curt Graan 759; (W) Michelle Headley 673; Jamie Parker 667; Jackie Graan 646; Jennie Stegenga 614

Tuesday Men: John Boehrnsen Jr. 738; Mike Lafreniere 737; Curt Jensen 736; Ed Schieve 734; Matt Komisarcik 728; Sean Jackson 727; Andrew Milcarek 725; Walter Lolli 705; Chuck Sons Jr. 703; Jason Traina 702; Bruce Gorney 701; Tom Lombardo 701; Bret Bonner 701

Wednesday Ladies: Kathy Fosnaugh 586

Wednesday Men: Dennis Rogala 752; Jeff Cohen 737; Tom Lombardo 731

Thursday Stars: Jackie Graan 757; Linda Grentzer 674; Amanda Schuyler 628; Rachel Verhoeve 606

Thursday Mixed: (M) Brian Lantz 636; (W) Julie Paz 525

Thursday Men: Aaron Gawrys 757; Ryan Czaja 737; Ed Pedersen 727; Rick Zahler 716; Brian Verhoeve 703

Friday Mixups: (M) Greg Steapleton 774; Bob Kammer Jr. 747; Ed Gidcumb 738; Jim Rodgers 732; Steve Ryan 728; Nate Maciejewski 721; Jim Layman 711 (298); John Lubash 705; (W) Brenda Podkul 667; Kathi Tucker 659; Glenda Andrews 649; Dawn Kammer 636; Jackie Graan 613; Lisa Bane 606; Mindy Bodnar 600

Friday Chatham: Tom Lombardo 795; Ron Brann 765; Ed Schieve 755; Robert Fuehrmeyer 750; Randy Luketich Sr. 742; Tom Stefanich 736; Bobby Schmidt 734 (298); George Alvarado 727; Ron Shepard 727; Chuck Hudspeth Jr. 719; Ron Brann 717; Gary Purcell 713; Dan Witulski 701; Shaun Stok 700

Saturday Hegewisch: (M) Ron Brann 718; (W) Vicky Brann 605; Stephanie Evans 600

Saturday Rollers: (M) Bruce Matthews 652; (W) Pearl Montgomery 575

Sunday Southsiders: (M) Duke Popa 642; (W) Tina Mack 548

Sunday St. Maria Goretti: (M) Chris Kornaus 687; (W) Laura Warta 616; Amanda Schuyler 606

Sunday Holy Name: John Tritschler 664

Sunday Welles & Belles: Norbert Wilkening 660

Sunday Holy Shepherd: Terry Schotke 654

Saturday youth — Juniors: (B) Joe Haney 563; (G) Emily Payne 535; Majors: (B) Andrew Pruitt 631; Jeff Dorsch 622; Danny Revoir 603; (G) Samantha Watson 597; Christina Camp 555; Jessica Sellers 517



© 2014 Sun-Times Media, LLC. All rights reserved. This material may not be copied or distributed without permission. For more information about reprints and permissions, visit www.suntimesreprints.com. To order a reprint of this article, click here.