posttrib
ALOOF 
Weather Updates

Local bowling league scores

Updated: February 23, 2014 6:40AM



King of the Week

835, Bob Kammer Jr., Stardust II (LakeShore tourney)

Queen of the Week

795, Kelly Gough, Cressmoor Lanes

Weekly 300 Club

CAMELOT — Jerry James, Neal Stewart; CASEY’S — Toby Kraus, Chad Swierc, Nolan Weeks; CRESSMOOR — John Redmond Jr., Adam Carlisle; HOBART — Dan Kranick; PLAZA — John Zuklin, Pete Alvarado, Tony Miller, Trace Howard; RAY’S — Brandon Borders; STARDUST II — Bob Kammer Jr.; STARDUST III — Rob Cuthbert

Camelot Bowl

Monday Seniors: (M) Lou Metzinger 587; George Kaminski 578; Jack Davis 554; (W) Hilda Sulich 502

Tuesday Invite: Tom Fletcher 663

Wednesday Seniors: (M) Phil Marasovich 616; Duke Cominsky 594; Ed Gottschling 563

Wednesday Gary Schools: Neal Stewart 664 (300)

Thursday Loving Memorial: Jerry James 757 (300); Mel Doering 734; Dan Ramirez 724; Alex Fry 720

Friday Mixed 4s: Andrew Vild 682

Friday US Tubing: Tony McMaster 662

Saturday Amateurs: Gene Hopkins 682

Sunday Mixed 4s: Lou Kwell 724

Sunday Rowdies: Brandon Borders 684

Saturday youth — Preps: (B) Troy Kowalski 310; (G) Teala Forbes 339; Juniors: (B) Tanner Gilbert 479; (G) Sam Hatagan 479; Seniors: (B) Jordan Gilbert 653; Jacob Galvan 648; Jake Sturgill 621; (G) Paige Chapman 575; Haley Keller 575; Maryssa Carey 561

Casey’s Lanes

Monday Seniors: (M) Larry Colvin 707; Bill Kusturin 697; Steve Jacobs 672; (W) Rosalie Jacobs 553; Marliyn Miller 494; Barbara Smeltzer 494

Monday Mixed: (M) Jason Pease 750 (299); (W) Tiffany Lachmund 463

American Legion Men: Mark Latchford 702

Noel King Men: Toby Kraus 670 (300)

Tuesday Industrial: (M) Doug Walter 730; Ryan Blind 702; (W) Marcia Brinsfield 586

Casey’s Classic: (M) Chad Swierc 783 (300); Erik Gakle 771; John Anderson 738; Cory Lambert 723; Ryan Thode 719; Willy Schiable 717; Cody Carlson 716; Rob Krooswyk 713; John Jackson 709; Keith Gakle 706; Sam Salary 704; Nolan Weeks 300; (W) Sallie Warner 694

Lady Strays: Irene Williams 551

M&M Ladies: Nancy Jorgenson 649

Madison Men: Jim Sibley 764; Ryan Thode 761

Tom’s Elecrtric: Frank Lile 745; Willy Schiable 719; Jon Nebelung 700

Roosters & Hens: (M) Rusty Brinker 696; (W) Ganese Cincoski 584

Friday Mixed: (M) Josh Freese 716; (W) Megan Hannon 575

Saturday Mixed: (M) Scott Baker 776 (290); (W) Randi Keck 622

Saturday youth — 8:30 Jr-Majors: (B) Neal Tuholski 596; David Lehman 572; (G) Erika Perez 580; Jessica Sizemore 520; 11:00 Jr-Majors: (B) Kole Matzke 671; Nick McDonald 603; (W) Erika Perez 577; Payge Hines 523

City Lanes

Saturday Guys & Dolls: (M) Jerry Keppen 723; Joe Smyers 709; (W) Robin Richmond 587

Cressmoor Lanes

Tuesday Schuster Memorial: Kelly Gough 795; Felicia Fazekas 694; Crystal Bunton 690; Phyllis Komisarcik 674; Cassie Ginter 655

Friday Men: Scott Eaton 730; Johnny Johnston 716; Don Hoernig 714; John Redmond Jr. 300; Adam Carlisle 300

Saturday Mixed: Dave Fowble 723

Sunday Mixed: Gene Dukes 741; Joah Tinoco 710; Richie Mardis 705

Hebron Lanes

Saturday youth — Preps: (B) Owen Olenik 323; (G) Kaela Singel 325; Jr-Majors: (B) Patrick Olenik 583; Nathan Smiley 538; Nolan Filbert 527

Hobart Lanes

Monday Party Cats: (M) Rob Tucker 680; (W) Andi Langham 590

Tuesday Seniors: (M) Denny Cavanaugh 662; Rob Tucker 629; Frank Vitalone 609; (W) Sharon Fisher 548; Doris Guth 547; Sallye Witherspoon 540

Thursday Seniors: (M) Mike Wardell 642; Denny Cavanaugh 642; Marcus Brown 606; (W) Ruth Leach 568; Sharon Fisher 555; Judy Sheriff 498

Thursday Men: Don Draia 749; Ben De St. Jean 747; Richie Mardis III 727; Jason Schipper 722; Rob Krooswyk 720; Gene Dukes 714; Don Rettig 712; Paul Watson 704; James Broadway 701

Friday Flyers: (M) James Broadway 765; (W) Melissa Keller 585

Saturday Keller Memorial: (M) Gene Dukes 752; Dan Kranick 706 (300); (W) Alexis Voiers 611

Sunday Mixed 5: (M) Brian Rak 674; (W) Alice Rocky 474

Sunday Couples: (M) Mike Fazekas 697; (W) Ruth Luna 613

Saturday youth — Preps: (B) TJ Hart 379; (G) Chloe Zollman 391; Majors: (B) Zach Carter 620; Alex Voynovich 578; Tyler Sims 573; (G) Jackie Rhoda 671; Sarah Voiers 616; Nicole Walton 592

Inman’s Rec & Party Center

Saturday Mixed: (M) Pat Moss 620; (W) Carol Glauser 554

Olympia Lanes

Tuesday AB Wright: (M) Lloyd Bearden Sr. 762; (W) Almeta Alford 509

Tuesday CE Adams: (M) Jimi George 710; (W) Ernestine Scott 553

Tuesday Post 369: Marc Dosen 675

Tuesday Majors: Ken Parks 748; Ed Cetwinski 743; Eugene McCune 736; Chuck Ford 725; Mike Kubacki 710; Chuck Podkul Jr. 707

Wednesday Post Office: Zuriel Bourne 750; Ryan Smith 723

Wednesday Seniors: Jim Rutherford 710; Bob Truman 706

Thursday Bowlerettes: Julie Bayless 555

Thursday Men: Dave Nazimek 720

Friday Mens Over 55: Jim Latta 763; Larry Young 741

Friday Mixed: (M) Herman James III 737; (W) Bern Gregory 588

Friday CAIB: Ray Kozy 823 (297); Joe Solis 725

Plaza Lanes

Monday Mixed: Cristina DeLeon 628

Monday Handicap: (M) John Zuklin 758 (300); (W) Tami Fitzgerald 642; Linda Olszewski 630

Monday Local 1010: Evon Fortenberry 717

Tuesdya Pinspinners: Rob Conley 765; Doug Elish 714; Bob Truman 710; Tom Kotul 707

Tuesday Men: Brian Bates 741; Richard Chovanec 714

Wednesday Continental: Ken Plebanski 739; Jason Casey 729; Artis Winborn 709

Dan Harris Memorial: Larry Obacz Sr. 758; Alex Bodnar 743; Timm Sieber 740; Tom Loomis 734 (298); Daniel Payne 727; Chuck Smith 723; Joe Hussey 716; Tony Harris 299

Thursday Afternoon Ladies: Shannon Wensel 641; Gerri Mroz 617

Thursday Highlanders: Colleen Lidster 734; Camila Trevino-Olvera 676

Thursday Men: Mike Albanese 721; Pete Alvarado 717

Friday Mixed: (M) Gary Sluis 719; (W) Camila Trevino-Olvera 673; Mandy Adams 642

Friday Men: Dusty Payne 782; Mike Albanese 758; Ron Johnson Sr. 748; Don Shourek 741; Ted Vitek Jr. 740; Dave Bohlin 715; Larry Obacz 704; Keith Winston 703

Friday Men’s Memorial: Ron Blythe 749; Jason McNeiley 725; Juan Alcantar 722; Jim Kroush 717; Ruben Solis Jr. 717; Bob Kinley 715; Brian King 713

Friday Ladies: Suzanne Barnett 629; Camila Trevino-Olvera 622; Lisa Dickerson 615; Michelle Plucinski 610; Karen Cloghessy 607

Saturday Goodtimers: Chris Garcia 713

Sunday Latin-American: (M) Chad Swierc 723; Pete Alvarado 718 (300); Tony Miller 714 (300); Anthony Ruiz 707; (W) Christine Alvarado 669; Camila Trevino-Olvera 637

Sunday Guys & Dolls: (M) Daniel Payne 749; Erick Howard 719; Matt Sedberry 711; Marlon Coutee 709; Bill Carter 705; Trace Howard 300; (W) Marci Garcia 691

Saturday youth — Majors: (B) Logan Rosing 699; Dale Young 690; Tyler Trombetta 688; (G) Lindsey Norton 686; Kelly Belzeski 633; Maddie Blythe 628

Ray’s Lanes

Monday Seniors: (M) Mel Guth 697; Mark Garzella Sr. 657; Denny Cavanaugh 646; (W) Faye Thomas 620; Beverly Brown 583; Helen Gillis 509

Tuesday Mixed: (M) Mark Millsap 735; Perry Schultz 734; Bud Rosborough 721; Neal Stewart 715; (W) Arvella Swayn 600

Thursday Mixed Nuts: (M) Greg Berrier 719; Scott Vargas 700; (W) Kelly Cassell 527

Friday Battle of the Sexes: (M) Brandon Borders 794 (300); Greg Berrier 742; Billy Gray 727; Joe Dwyer 700; (W) Susan Shafer 567

Saturday Mixed: (M) Justin Hauser 745; Greg Berrier 720; Brad McWhirter 706; (W) Casandra Ginter 675

Mike Schultz Memorial: (M) Jason Schipper 730; (W) Marcy Knight 531

Saturday youth — AM: (B) Joey Griggs 462; (G) Angel Millsap 406; PM: (B) Zach Carter 650; Carlos Calderon 591; Jason Wright 585; (G) Destanie Millsap 548; Tristen Majka 542; Allyson Stills 529

Stardust Bowl II

Monday Ladies Classic: Helen Tomczuk 589

Tuesday Seniors: Bob Toby 675; Roger Artel 630; Fred Buck Sr. 608

Tuesday Early Birds: Joyce Sealy 530

Tuesday Medical: (M) Ryan Moore 647; (W) Autumn Snow 489

Tuesday Ladies: Pat Miller 611

Tuesday Men: Jimmy McMillian 768; Alex Fry 728; Joe Orosz Jr. 726; Chris Dorin 706

Wednesday Strikes & Spares: Kim Hernandez 496

Wednesday Merri Mixed: (M) Phil Sperry 634; (W) Julie Sullins 518

Wednesday Men: Al Dobrowolski 752; Brett Wagner 735; John Yanek 714; Billy Robinson 710; Josh Toth 709 (290); Tim Lobo 708; Craig Holodick 708; Ryan Allender 702; Lou Kwell 700

Thursday Stardusters: Deana Borovich 624

Thursday Mixed: (M) Tim Lobo 687; (W) Marie Felton 506

Friday Fun: (M) John Szczudlo 639; (W) Sabrina Hackleman 567

Friday Stars: (M) Romano Gresham 676; (W) Ruth Luna 691; Karin Czapar 604

Babe’s Saturday Memorial: (M) Dwayne Locher 700; (W) Kym Gossett 657; Dawn Kammer 624; Becky Walkowiak 623

Saturday Kendera Memorial: (M) Andy Kendera 737; (W) Sheila Eggebrecht 485

Saturday Nite Live: (M) Scott Denton 727; Michael Phillips 716; (W) Angela Hopkins 566

Sunday Mixed: (M) Chad Thelander 635; (W) Sherina Anastacio 553

Sunday Deafway: (M) Mark Breshock 545; (W) Joanna Witulski 496

Saturday youth — Preps: (B) Travien McGee 389; (G) Shirmara Anderson 352; Juniors: (B) Armon Peloza 520; (G) Kaitlyn Gibson 453; Majors: (B) Deon Jones Jr. 552; Dale Holley 550; Richard Witkowski 538; (G) Victoria Miller 461; Ashlee Luttinen 295

Stardust Bowl III

Monday Briar Ridge: (M) Bob Truman 676; (W) Linda Burch 586

Monday St. John Men: Dan Witulski 652

Monday Holy Rollers: (M) Don Wooden 669; (W) Brittany Wooden 511

Monday Mixed: (M) Curt Graan 716; Matt Green 712; (W) Jamie Parker 675; Jackie Graan 634; Mandy Adams 604

Tuesday Men: Justin Lynn 726; Mike Lafreniere 717; Derek Skievaski 715; Matt Reihel 709; Chuck Sons Jr. 703; Jim Latta Sr. 701; Jason Traina 700

Wednesday Ladies: Linda Burch 572

Wednesday Men: Scott Robbins 703; Brandyn Radavich 702; Ken Myers 299

Thursday Stars: Gail Drlich 648; Valerie Andrews 626

Thursday Mixed: (M) Joe Keslin 618; (W) Lynn Lantz 570

Thursday Men: Rob Cuthbert 761 (300); Matt Schriver 731; Steve Gorski 720; John Lubarski 718; Scott Verhoeve 707; Brian Verhoeve 706; Greg Rather 701

Friday Chatham: George Alvarado 761; Curt Graan 739; Tony Manestar 739; Chuck Hudspeth Jr. 717; Jerry Brann 717; Tom Boyer 715; Tom Lombardo 708; Aaron Gawrys 706; Laird White 700

Friday Mixups: (M) Greg Steapleton 785; Bob Kammer Jr. 724; (W) Jackie Graan 689; Mindy Bodnar 679

Saturday Bowling Buddies: (M) Paul Meyers 602; (W) Joleen Schuch 494

Saturday Phantom Strikers: (M) Mike Piskula 595; (W) Cheryl Millen 489

Sunday Holy Shepherd: (M) Terry Schotke 601; (W) Mary Pearson 476

Sunday Southsiders: (M) Mike Murdock 577; (W) Tina Mack 493

Sunday St. Maria Goretti: (M) Jerry Sabin 652; (W) Gerly Sabin 506

Sunday Holy Name: (M) John Tritschler 513; (W) MaryJean Champion 383

Saturday youth — Preps: (B) Trevor Bos 489; (G) Samantha Andrews 489; Juniors: (B) Joe Haney 621; (G) Emily Payne 487; Majors: (B) Adam Cobban 708; Danny Revoir 654; Blake Dancer 588; (G) Leann Stutler 609; Hannah Scherer 597; Laura LeVander 597

LakeShore Association Tourney

Singles at Stardust II — Chris Cundiff 753; Tim Loudermilk 730; Bob Hileman 729; Herman James III 709; Chuck Schoon 709

Doubles at Stardust II — Bob Kammer Jr. 835 (300, 299); Chris Cundiff 807; Mark Millsap 796; Chuck Schoon 759 (299); Tony Hollandsworth 705; Bob Hileman 702

Team event at Cressmoor — (M) Mark Millsap 764/731; Dave Latta Jr. 742; Dave Fowble 723; John Riffle 722; Rob Krooswyk 713; Mike Fazekas 711; Dan Komisarcik Jr. 710; Tony Miller 702; (W) Kym Gossett 748/741



© 2014 Sun-Times Media, LLC. All rights reserved. This material may not be copied or distributed without permission. For more information about reprints and permissions, visit www.suntimesreprints.com. To order a reprint of this article, click here.