posttrib
PROPER 
Weather Updates

Local bowling league scores

Updated: March 3, 2014 3:15PM



King of the Week

836, David Arce, Olympia Lanes

Queen of the Week

714, Camila Trevino-Olvera, Plaza Lanes

Weekly 300 Club

CASEY’S — Steve Kraus, Nolan Weeks, Ben Miller; CRESSMOOR — Ryan Podunovich, Josh Manis, Dave Fowble; HOBART — Dave Latta Jr., Jake Yankauskas; OLYMPIA — Ron Spore, Mark Palus, Gerald Jones, David Arce, Larry Young; PLAZA — Daniel Payne, Trace Howard; RAY’S — Jim Helmecy Jr., Gary Gale; STARDUST II — Billy Robinson, Lou Kwell, Samuel Hill; STARDUST III — Aaron Gawrys, David Bandy

Casey’s Lanes

Monday Seniors: (M) Chuck Noel Jr. 681; Chuck Polarek 663; Dale Weeks 652; (W) Lois Bradley 531; Barbara Smeltzer 508; Terry Peterson 497

Monday Mixed: (M) Jason Pease 666; (W) Tiffany Lachmund 510

American Legion Men: Mark Latchford 714

Noel King Men: Ned Giggy 658; Steve Kraus 300

Tuesday Industrial: (M) Josh Freese 785; Dave Hensell 719; (W) Marcia Brinsfield 592

Casey’s Classic: (M) John Zolman 805; Jacob Grams 802 (298); Taylor Schwanke 795; Dan Snyder 773; Nolan Weeks 762 (300); Keith Gakle 761; Jared Alsip 760; Kris Lyles 748; Mark Crowe 736; John Anderson 735; George Armstrong 728; Rob Krooswyk 719; Toby Kraus 716; Billy Ladra 716; John Satoski 716; Willy Schiable 706; (W) Sallie Warner 694; Brenda Lullenberg 640

Roosters & Hens: (M) John Greenboam 747; Donnie Mays 709; (W) Tracy George 566

Lady Strays: Jacque Pitrowski 638; Lori Donaldson 624

Madison Men: Ryan Thode 747; Scott Baker 722; Josh Trim 705

Tom’s Electric: Frank Elzbieciak 757; Keith Gakle 718; Mark Crowe 711; Adam Howland 704

Saturday Mixed: Scott Baker 749; Brian Rock 735; Dan Davis 714; (W) Randi Keck 589

Sunday Falcons: (M) BJ Matzke 712; Ben Miller 300; (W) Debi Hamilton 588

Sunday Mixed: (M) Brian Rock 725; Chris Chapman 715; (W) Shawna Diakis 636

City Lanes

Saturday Guys & Dolls: (M) Dale Mooi 774 (299); Rusty Brinker 748; Tim Setser 723; (W) Jasmine Collins 653

Cressmoor Lanes

Monday Magicians: Dave Fowble 781; Billy Robinson 780 (290); Mitchell Katic 744; Denny Cavanaugh 724; Ryan Podunovich 722 (300); Justin Tennant 712; Chris Zatorski 708; Tib Schultz 706

Friday Men: Jason Schipper 761; Ryan Podunovich 724; Josh Manis 722 (300); Dave Fowble 720 (300); Adam Carlisle 709

Sunday Mixed: Mark Heckman 721; Joah Tinoco 715

Hobart Lanes

Monday Party Cats: (M) Ryan Werno 741; Clayton Yankauskas 710; (W) Dawn Fidler 553

Tuesday Seniors: (M) John Gonzalez 692; Phil Sperry 678; Bob Fox 665; (W) Doris Guth 589; Sharon Fisher 559; Juanita Gonzalez 533

Thursday Seniors: (M) Dave Czapla 711; Chris Pfeifer 645; Denny Cavanaugh 634; (W) Sharon Fisher 603; Beverly Brown 586; Doris Guth 550

Thursday Men: Dave Latta Jr. 770 (300); Don Draia 749; Don Rettig 740; Perry Schultz 707

Friday Flyers: (M) Chad Ryba 685; (W) Denise Phillips 526

Saturday Keller Memorial: (M) Rob Krooswyk 726; Dan Kranick 713; Charlie Jones 713; (W) Alexis Voiers 650

Sunday Couples: (M) Montel Jones 682; (W) Jada Mocaby 618; Ruth Luna 609

Sunday Mixed 5: (M) Nick Lewis 660; (W) Andi Langham 469

Saturday youth — Preps: (B) Christopher Logan 363; (G) Cassidy Zollman 362; Majors: (B) Jake Yankauskas 709 (300); Mike Blue 637; Jared Osborne 631; (G) Jackie Rhoda 508; Nicole Walton 499; Courtney Zollman 483; Noon Singles: (B) Michael McGregor 528; (G) Courtney Zollman 501

Inman’s Rec & Party Center

Saturday Mixed: (M) John Moore 617; (W) Celia Charlson 551

Olympia Lanes

Monday Owls: (M) Herman James III 783 (299); Ed Hopkins 741; (W) Gwen Crawford 602; Flo Wheatley 602

Monday Silver & Gold: (M) Willie Walker 587; (W) Sallie Rogers 485

Tuesday AB Wright: Lloys Bearden Sr. 642; (W) Almeta Alford 561

Tuesday Post 369: Ron Squok 601

Tuesday Majors: Josh Toth 825; Bob Kammer Jr. 736 (290); Jeff Snuffer 735; Ed Cetwinski 732; Jonathan Salas 730; John Lubash Jr. 729; Mitchell Katic 718; Lucas Ferrando 714; Ari Wilson 703; Brett Wagner 701; Jerry James 700

Wednesday Post Office: Bryant Ross 707; Phil Ledesma Jr. 705

Wednesday Seniors: Dave Czapla 707; Jim Latta 694

Thursday Bowlerettes: Patty Uzoras 561

Thursday Men: Ron Spore 772 (300); Jeremy Rusnack 729; Filiki Hedden 701; Mark Palus 300

Friday Mens Over 55: James Coleman 758; Keith Betts 737; Tommie Miller 736; Don Rodkin 730; Jerome Forchia 713; Ken Horvath 708; Gerald Jones 300

Friday Mixed: (M) Sal Martinez 716; Eric Rubino 715; (W) Ashley Rubio 588

Friday CAIB: David Arce 836 (300, 299); Josh Nolasco 745; Mike Bayless 717; Julio Santiago 708

Saturday Orbits: (M) John Sneed Jr. 733; Darryl Houston 725; (W) Debra Anderson 599

Saturday Antioch Baptist: (M) Alton Highsmith 593; (W) Regina Hannah 493

Saturday Park Manor: (M) Ryan Smith 809; Ari Wilson 718; (W) Robbin Lewis 661; Lela Johnson-Woods 650

Saturday Rolling Stones: (M) Richard Reynolds 713; (W) Shirnette Harris 576

Sunday B’Nai B’Rith: Ron Shlensky 649

Sunday AM Men: Steve Tsikurios 824; Mark Kruse 749; Justin Greenleaf 726; Larry Young 721 (300)

Sunday Monroe Walton: (M) Alfonza Benson 698; (W) Debra Perry 678; Eundee Kyles 628

Sunday Funnies: (M) Bill Dannis 712; (W) Becky Betts 632

Saturday youth — Preps: (B) Matthew Gonzalez 510; (G) Deja Arce 421; Juniors: (B) Mario Jordan 632; Jabar Johnson 623; (G) Carla Washington 630; Monica Llanes 598

Plaza Lanes

Monday Handicap: Joe Puchek 744 (290); Cliff Dukes 716; Randy Peters 711; Alex Orsag 706

Monday Local 1010: Jimi George 711; Mike Starzak 709; Gregg Scasny 708; Anthony Ruiz 707

Wednesday Continental: John Haney 740; Mike Harreld 738; Larry Matovina 732; Jim Gordon 730

Dan Harris Memorial: Daniel Payne 804 (300); Scott Hansen 754; Jim Wilson 745; Jeff Horon 742; Dan Slager 716; Tim Bales 716; Don Wilson 714

Thursday 50-Plus: (M) Jim Vrabel 660; (W) Carole Williams 630

Thursday Early Birds: Lorre Joiner-Williams 567

Thursday Highlanders: Camila Trevino-Olvera 686; Colleen Lidster 686

Friday Seniors: Tom Collier 701

Friday Mixed: (M) Rusty Pleasant 702; (W) Jackie Spicer 625

Friday Men: Trace Howard 742 (300); John Riffle 739; Ed Cetwinski 716

Friday Men’s Memorial: John Verbich 781; Chris Ingram 751; Bill Gunn 719; Matthew Rees 711; Rusty Pleasant 707; Chris Klucina 704

Friday Annex: Randy Peters 737

Friday Ladies: Camila Trevino-Olvera 714; Suzanne Barnett 686; Courtney Koleski 683; Chris Munsie 682; Nicole Koleski 678; Ashlee Parojcic 667; Stephanie Briggs 664; Lisa Dickerson 659; Samantha Hansen 625

Saturday Goodtimers: (M) Ruben Solis Jr. 712; (W) Tina Elwardt 644

Sunday Latin-American: Mike Shaffer 744; Max Carrasquillo 705

Sunday Guys & Dolls: (M) Daniel Payne 752; Matt Sedberry 743; Louis Gerovac 703; (W) Cheryl Leib 643; Dawn Godbolt 629

Saturday youth — Preps: (B) Logan Mack 420; (G) Emily Price 455; Juniors: (B) Carter Obermeyer 540; (G) Kendal Winnick 546; Majors: (B) Kevin McCune 754; Chris Albanese 713; Michael Velesovski 705; (G) Kelly Belzeski 614; Danielle Rudnickas 591; Caitlyn Bales 572

Ray’s Lanes

Monday Seniors: (M) Lou Kwell 716; Mel Guth 661; Thomas Collier 639; (W) Beverly Brown 570; Helen Gillis 522; Doris Guth 518

Monday Men: Dakota Daniels 824 (290); Greg Berrier 754; Scott Carr 736; Jim Helmecy Sr. 300; Mark Garzella Jr. 298

Tuesday Ladies: Brenda Ginter 508

Thursday Mixed Nuts: (M) Greg Berrier 692; (W) Trina Ricciardi 544

Friday Battle of the Sexes: (M) Brandon Borders 778; Gary Gale 749 (300); (W) Denise Malinoff 560

Saturday Mixed: (M) Greg Berrier 709; Bruce Greiff 704; (W) Marie Felton 612

Mike Schultz Memorial: (M) Jason Schipper 756; Tony Coccaro 703; (W) Sarah Clemmons 674

Saturday youth — AM: (B) Isiah Luna 398; (G) Angel Millsap 494; PM: (B) Matthew Laviolette 663; Michael Luellman 616; Jason Wright 599; (G) Destanie Millsap 601; Tristen Majka 512; Allyson Stills 511

Stardust Bowl II

Monday Ladies Classic: Diana Palmer 591

Tuesday Seniors: Roger Artell 628; Richard Bishop 556; Robert Smith 545

Wednesday Strikes & Spares: Kim Hernandez 529

Wednesday Merri Mixed: (M) Ynez Vibanco Jr. 599; (W) Julie Sullins 441

Wednesday Men: Chris Cundiff 761; Eric Locher 754 (299); Al Dobrowolski 749; Dave Latta Jr. 748; Billy Robinson 746 (300); Dakota Daniels 725; Laird White 702; Jim Smith 702

Thursday Mixed: (M) Tim Lobo 692; (W) Nakiea Forbes 615

Thursday Stardusters: Toni Baker 557

Friday Fun Mixed: (M) Victor Gonzalez II 696; (W) Tina Holtz 481

Friday Stars: (M) Lou Kwell 794 (300); (W) Jada Mocaby 609

Saturday Nite Live: (M) Jerry Alexander 720; (W) Liz Braswell 594

Babe’s Saturday Memorial: (M) Bob Kammer Jr. 784; Mark McDonald 757; Dave Latta Jr. 725; (W) Sherry Loving 659; Dawn Kammer 630; Brittney Schipper 616; Lora Sturtridge 606

Bill Kendera Memorial: (M) Andy Kendera 648; (W) Lesley Richards 477

Sunday Deafway: (M) Richard Kinney 559; (W) Sandra Breshock 529

Sunday Mixed: (M) Chad Thelander 616; (W) Sherina Anastacia 469

Saturday youth — Preps: (B) Ben Griffin 363; (G) Morganne Mannino 339; Juniors: (B) Zavier Evans 529; (G) Kaitlyn Gibson 440; Majors: (B) Samuel Hill 712 (300); Zach Kammer 653; Alex Sampson 596; (G) Victoria Miller 454; Ashlee Luttinen 403

Stardust Bowl III

Monday Briar Ridge: (M) Greg Johns 743 (299); Mark Swinford 705; (W) Linda Abbott 585

Monday St. John Men: Leo Young 752

Monday Holy Rollers: (M) Don Wooden 688; (W) Jan Lowery 465

Monday Mixed: (M) Dave Latta Jr. 671; (W) Jackie Graan 620; Gail Drlich 610; Edith Braet 607; Jennie Stegenga 605

Tuesday Men: Tim Bodnar 732; Ron Brann 727; Paul Lundahl 712; Terry Niksich 703; Steve Herr 701

Wednesday Ladies: Karen Rittwage 646

Wednesday Men: Joe Cinko 728; Glenn Drwiega 710

Thursday Mixed: (M) Jerald Marquardt 646; (W) Karen Czaplewski 590

Thursday Men: Aaron Gawrys 818 (300); Ryan Czaja 752; Tom Kotul Jr. 738; Jim Urbanczyk 733; Rob Cuthbert 730; Brian Verhoeve 718; David Bandy 716 (300); Brian Keller 708; David Watkins 705

Thursday Stars: Leanne Witulski 686; Jackie Graan 671; Linda Grentzer 625; Gerly Sabin 607; Nicole Huffman 606

Friday Chatham: Curt Jensen 744; Guy Weiss Sr. 735; Bill Slusarczyk 731; Vince Kerr 726; Aaron Gawrys 722; Chuck Hudspeth Jr. 718; Rob Cuthbert 713; Mike Ferro 713; Kyle Hennelly 713; Matthew Reid 710; Ron Shepard 700

Friday Mixups: (M) Tim Sichling 798 (298); Alex Bodnar 769; Kevin Gorman 736; RJ Ryan Jr. 725; Richard Sanders 725; Ron Sellers 722; James Andrade 710; Bob Kammer Jr. 707; (W) Jackie Graan 679; Brenda Podkul 654; Amy Wierzbicki 638; Starr Sheehan 604

Saturday Rollers: (M) Willie Stewart 705; (W) Wanda Washington 565

Saturday Hegewisch: (M) Ron Brann 708; George Goodmun 707; (W) Debbie Catania 586

Sunday Holy Name: (M) Nick Tritschler 570; (W) MaryJean Champion 404

Sunday Holy Shepherd: (M) Brad Netzel 580; (W) Roberta Allan 433

Sunday St. Maria Goretti: (M) Steve Degrauwe 722; (W) Amanda Schuyler 597

LakeShore Association Tourney

Singles at Stardust II — Don Hoernig 710; Dan Barton 706

Doubles at Stardust II — Don Hoernig 731

Team at Cressmoor — Billy Robinson 741; Matt Redmond 719; Mark Millsap 707; Eric Martin 702

Greater Calumet Association Senior Singles Championships

At Set Em Up Lanes in Griffith

Sunday, Jan. 19 — Jim Latta 688, Jim Rutherford 678, Jim Helmecy 677



© 2014 Sun-Times Media, LLC. All rights reserved. This material may not be copied or distributed without permission. For more information about reprints and permissions, visit www.suntimesreprints.com. To order a reprint of this article, click here.