posttrib
COARSE 
Weather Updates

Local bowling league scores

Updated: April 20, 2014 6:37AM



King of the Week

822, Bob Kammer Jr., Stardust II

Queen of the Week

824, Crystal Bunton, Plaza Lanes

Weekly 300 Club

CAMELOT — Billy Robinson; CASEY’S — Charlie Jones; CRESSMOOR — Jim Wheeler, Jeff Schipper; HOBART — Rob Krooswyk; OLYMPIA — Jim Latta Sr., James Gardner (2); PLAZA — Bobby Schmidt, Dusty Payne, Daniel Payne, Tim Bales; STARDUST III — Shawn Leavy, Steve Shepard

Camelot Bowl

Monday Seniors: Wayne Brown 592; Duke Comninsky 560; Ted Jones 542

Tuesday Chicks: Missy Arndt 627

Tuesday Mixed: Matthew Corbett 669

Thursday Loving Memorial: Billy Robinson 804 (300); Brad Heintz 745; Dan Ramirez 736; Steve Gonzalez 718; Jimmie Martin 717

Friday Mixed 4s: Andrew Vild 788

Friday US Tubing: Jacob Glass 722; John Koczak 703

Saturday Amateurs: (M) Jeff Defreeuw 711; Crystal Bunton 676; Missy Arndt 600

Sunday Mixed 4s: (M) Bill Loving 702; (W) Brenda Ziegler 708; Crystal Bunton 687; Melissa Collins 617

Saturday youth — Preps: (B) Cody Brooks 424; (G) Teala Forbes 345; Juniors: (B) Jimmy Hampton 544; (G) Sam Hatagan 449; Seniors: (B) Jordan Gilbert 646; Justin Hopkins 598; (G) Maryssa Carey 583; Madison Kobitka 531

Casey’s Lanes

Monday Seniors: (M) Larry Colvin 736; Steve Jacobs 724; (W) Lou King 533; Sharon Green 526

Monday Mixed: (M) Jason Pease 709; (W) Rebecca Kamradt 504

American Legion Men: Tom Sornson 734; Mark Latchford 717; Dave Williamson 701

Noel King Men: John Giggy 722

Tuesday Industrial: (M) Steve Jacobs 760; Josh Freese 751; Doug Walter 710; (W) Marcia Brinsfield 575

Casey’s Classic: (M) Kris Lyles 794; Charlie Jones 792 (300); John Jackson 771; Micah Glossinger 762; Jon Nebelung 761; Justin Tennant 750; Willy Schiable 749; John Satoski 748; Dave Knoll 740 (290); Taylor Schwanke 737; Nolan Weeks 736; Tony Miller 733; Rob Krooswyk 732; Keith Gakle 727; Toby Kraus 718; John Saliwanchik 718; Dan Snyder 717; John Thode 706; Brian Schwanke 705; Ryan Thode 703; (W) Brenda Lullenberg 670; Jheri Anderson 632

Roosters & Hens: (M) Mark Watson 722; Rusty Brinker 718; (W) Ganese Cincoski 598

Lady Strays: Jacque Pitrowski 625; Ashley Arndt 623; Irene Williams 620

M&M Ladies: Jheri Anderson 637; Jennifer Williams 605

Madison Men: Dave Kirkham 749; Russ Kleine III 718 (290); Alan Germain 703; Rusty Brinker 700

Tom’s Electric: Mike Freese 795; Willy Schiable 744; Jon Nebelung 730; Steve Kegebein 728; Ron Jonas 719; John Thode 706

Saturday Mixed: (M) Bill Keck 688; (W) Randi Keck 593

Sunday Falcons: (M) BJ Matzke 702; (W) Debi Hamilton 563

Sunday Mixed: (M) Ryan Dove 724; Rusty Brinker 703; (W) Shawna Diakis 610

Saturday youth — 8:30 Jr-Majors: (B) Shawn Miller 681 (290); Neal Tuholski 634; (G) Jessica Sizemore 546; 11:00 Jr-Majors: (B) Alec Mace 653; Taryn Spahn 616; (G) Erika Perez 562

City Lanes

Saturday Guys & Dolls: (M) Dale Mooi 769; Don Heichel II 720; Steve Fries 701; (W) Kerry Lyles 645; Jasmine Collins 636; Jheri Anderson 608

Cressmoor Lanes

Monday Magicians: Jim Wheeler 785 (300); Billy Robinson 784 (299); Randy Mewes 768; Jeff Schipper 750 (300); Eric Locher 744; Chris Zatorski 744; Dan Komisarcik Sr. 740 (298); Jimmie Martin 739 (290); Matt Redmond 738; Jeff Snuffer 722; Dave Fowble 715

Tuesday Schuster Memorial: Crystal Bunton 824; Felicia Fazekas 769; Phyllis Komisarcik 729; Kelly Gough 719; Diane Struebig 688; Alexis Voiers 661; Cassie Ginter 655

Wednesday Sheet & Tin: Don Alvey 728; Darrin Barwig 713; John Redmond 701

Friday Men: Jason Schipper 786; Ryan Podunovich 770; Rob Krooswyk 740; Don Rettig 736; Denny Cavanaugh 735; Mike Lazevich 733; Dan Cuson 727; M. Flavin 726; Tony Hollandsworth 710; Nate Mattox 706; Colin Young 704

Saturday Mixed: Dave Fowble 701

Sunday Mixed: Tammy Sebben 636

Hobart Lanes

Monday Party Cats: (M) Scott Wild 652; (W) JoAnn Luera 592

Tuesday Seniors: (M) Denny Cavanaugh 688; Jim Fox 631; (W) Faye Thomas 596; Carol Dopriak 559

Tuesday Hobart Church: Greg Miracle 611

Tuesday $3 Handicap: James Broadway 684

Thursday Seniors: (M) Denny Cavanaugh 747; Mike Wardell 684; (W) Faye Thomas 558; Sharon Fisher 512

Thursday Men: Rob Krooswyk 750 (300); Jeff Estes 728; Dave Latta Jr. 704; Jason Schipper 702

Friday Flyers: (M) Geoff Fox 706; (W) Kris Fox 554

Saturday Keller Memorial: (M) Rob Krooswyk 779; William Wyrick 771; Ryan Satka 750; (W) Melissa Keller 643

Sunday Couples: (M) Mike Fazekas 679; (W) Felicia Fazekas 759; Ruth Luna 681; Jada Mocaby 674

Sunday Mixed 5: Floyd Jones 653

Saturday youth — Preps: (B) Christopher Logan 419; (G) Chloe Zollman 354; Majors: (B) Mike Blue 754/743; Zack Stovall 694; (G) Nicole Walton 696; Heidi Tucker 605

Olympia Lanes

Monday Owls: (M) Cecil Moore 722; William Torch Sr. 719; (W) Loretta James 634; Penny Johnson 600

Tuesday AB Wright: (M) PJ Dinelli 645; (W) Almeta Alford 538

Tuesday CE Adams: (M) Jimi George 707; (W) Diane Lomax 538

Tuesday Majors: Mitch Katic 703

Wednesday Post Office: Phil Ledesma Jr. 711

Wednesday Seniors: Jim Rutherford 669

Thursday Bowlerettes: Mary Franko 524

Thursday Men: Ron Spore 706; Brian Kirk 705

Friday Mens Over 55: Jimi George 751; Jim Latta Sr. 746 (300)

Friday Mixed: (M) Herman James III 728; Sal Martinez 714; (W) Bern Gregory 561

Friday CAIB: Jeremy Rusnack 743; Josh Nolasco 730; James Gardner 300

Saturday Orbits: (M) Marshall Wesley 745 (290); John Sneed Jr. 724; (W) Nadine Givens 643; Tonda Hill 638

Saturday Antioch Baptist: (M) Lonnie Isabell 646; (W) Regina Hannah 568

Saturday Park Manor: (M) James Gardner 760 (300); James Edwards 724; (W) Shirnette Harris 678; Tonda Hill 647

Saturday Rolling Stones: (M) Filiki Hedden 746; (W) Shirnette Harris 652

Sunday B’Nai B’Rith: Bruce Lichtenfeld 701

Sunday AM Men: Keith Warn 744; Jeff Magnuson 742

Sunday Monroe Walton: (M) Leavelle Abram 684; (W) Wanda Goodwin 645; Ayana Richards 603

Sunday Funnies: (M) Paul Lundahl 743; Kevin Mikalouski 735; (W) Eula Betts 601

Saturday youth — Preps: (B) Matthew Gonzalez 547; (G) De’ja Gist 491; Juniors: (B) Russell Deer Jr. 633; Zach Hoffman 600; (G) Carla Washington 604; Monica Llanes 560

Plaza Lanes

Monday Handicap: Billy Cochran 730; Rick Santos 723; Cliff Dukes 701

Monday Local 1010: Kevin Schultz 724; Don Clinton 713; Pete Kounelis 712

Tuesday Pinspinners: Joe Prieto 762; Gary Sluis 755; Steve Cartwright 744; Brian Casillas 736; Jim Rutherford 727 (290)

Tuesday Men: Evon Fortenberry 758; Joe Hussey Jr. 726; Tom Gearhart 703

Tuesday Mixed: Cliff Dukes 782; Randy Harms 715

Tuesday Seniors: (M) Boyd Beamer 762/706; Marlon Coutee 755; (W) Barbara Flournoy 549

Wednesday Continental: Mike Brewer 714; Keith Kasbaum 710

Dan Harris Memorial: Bobby Schmidt 816 (300); Dusty Payne 772 (300); Mike Barsic 745; Timm Sieber 741; Dave Childers Jr. 735; Chris Zatorski 723; Emmit Hendricks 715; Larry Obacz 712; Sam Rolph 709; Lou Gerovac 707; Dan Kraly Sr. 706; Ted Vitek Jr. 704; Randy Jackman 702; Daniel Payne 300

Thursday Highlanders: Colleen Lidster 722; Camila Trevino-Olvera 667; Antionette James 628

Thursday Early Birds: Helen Coleman 590

Thursday Men: Mike Albanese 734; Charles Smoot III 713; Brian Casillas 700; Karl Marx 700; Gary Wilson 700

Friday Senior Mixed: (M) Joe Fabian 692; (W) Bobbie Horton 515

Friday Ladies: Chris Munsie 723; Camila Trevino-Olvera 719; Kim Bridges 705; Lisa Dickerson 678; Mari Albanese 638; Giesel Smith 634; Danielle Carlson 627; Janee Babbitt 624; Suzanne Barnett 622

Friday Mixed: Kevin Mikalouski 748; Rick James 704

Friday Men: Kelly Carpenter 806; Tim Bales 771 (300); Mike Fazekas 768; Howard Ridder 760; Ron Johnson Sr. 759; Mike Miloshoff 747; Chris Vitek 726; Joe Cetwinski 717; Cliff Dukes 707; Phil Hajduk 706

Friday Men’s Memorial: Ruben Solis Jr. 757; Jerry Sabin 750; Bob Biron 747; Javier Gauna 744; Chris Bohlen 742; John Verbich 738; Chris Logan 738; Jerry James 736; Rusty Pleasant 731; Ryan Randall 721; Andrew Milcarek 719; Rafael Alcantar 710

Saturday Goodtimers: (M) Ruben Solis Jr. 761; Mark Valle 726; Larry Frame 706; (W) Tina Elwardt 671

Sunday Latin-American: (M) Julio Santiago 793; Louis Ruiz 769 (298); Juan Alcantar 729; Pete Alvarado 725; Nick Hanzi 717; (W) Camila Trevino-Olvera 666

Sunday Guys & Dolls: (M) Timm Sieber 760; (W) Darnell Carter 649; Michelina Sedberry 647; Ruby Matuszczak 634

Saturday youth — Preps: (B) Nicholas Cullen 426; (G) Morgan Schoon 391; Juniors: (B) Nathan Ward 653; (G) Kendal Winnick 525; Majors: (B) Tyler Hansen 763 (298); Tyler Trombetta 703; (G) Kersten Collins 680; Maddie Blythe 660; Danielle Rudnickas 637; Kelly Belzeski 635

Ray’s Lanes

Monday Seniors: (M) Jim Fox 660; Mark Garzella Sr. 624; (W) Faye Thomas 642; Debbie Gossett 588

Monday Men: Mark Garzella Jr. 755 (299); Jim Fraley 725; Tony Coccaro 712; Rick Winkler 706; James Knotts 703

Tuesday Ladies: Sheri Kitchen 570

Tuesday Mixed: (M) Donta Isabell 716; (W) Marie Felton 604

Thursday Mixed Nuts: (M) Greg Berrier 779; Jim Fraley 721; (W) Sarah Clemmons 667

Friday Battle of the Sexes: (M) Greg Berrier 726; Brandon Borders 719; Joe Dwyer 713; Billy Gray 703; (W) Rosanne Sims 615

Saturday Mixed: (M) Billy Gray 776; Don Draia 718; Brian Ginter 704; (W) Gina Pritchett 686

Mike Schultz Memorial: (M) Jason Schipper 736; Mark Millsap 711; (W) Sarah Clemmons 588

Saturday youth — AM: (B) Joshua Gale 460; (G) Angel Millsap 443; PM: (B) Zach Carter 586; Carlos Calderon 580; (G) Tristen Majka 508; Adriana Paris 503

Stardust Bowl II

Monday Ladies: Helen Tomczuk 650

Tuesday Medical: (M) Ryan Allender 670; (W) Cindy Redmond 602

Tuesday Seniors: Orville Sanders 594; Bill Frain 524; Robert Smith 514

Tuesday Early Birds: Natalie Francis 598

Tuesday Ladies: Brenda Bradbury 584

Denny Phillips Memorial: Mel Timm 770; Joe Sharpe 737; Eric Locher 724 (290); Tim Swallers 703; Jeff Remenius 700

Wednesday Merri Mixed: (M) Jimmie Lark 726; (W) Julie Sullins 574

Wednesday Men: Dakota Daniels 801 (290); Tim Loudermilk 785; Paul Nellett 747; Jason Starzak 743; Tim Lobo 736; Josh Toth 730; Bob Manypenny 726; Lee Hill 722; Gerald Sibbel 715; Jason Abraham 711; Mike Mannino 710 (299); David Frazier 709

Thursday RailCats: (M) Alex Wojciechowski 695; (W) Judy Hazelett 582

Thursday Mixed: (M) Jason McChristian 733; Nick Coppinger 700; (W) Nakiea Forbes 579

Thursday Stardusters: Norma Tolliver 564

Friday Stars: (M) Lou Kwell 719; (W) Jada Mocaby 687; Christina Evans 633

Friday Fun: (M) Victor Gonzalez II 712; (W) Carmen Vega 502

Babe’s Saturday Memorial: (M) Bob Kammer Jr. 822 (299); Tim Loudermilk 738; (W) Phyllis Komisarcik 767; Jamie Latta 637; Brittney Schipper 615; Dawn Kammer 600

Bill Kendera Memorial: (M) Andy Kendera 684; (W) Natalie Francis 591

Saturday Nite Live: (M) Brian Stevens 762; (W) Delores Whitaker 545

Sunday Mixed: (M) Patrick Hennelly 699; (W) Sherina Anastacio 501

Sunday Deafway: Joanna Witulski 546

Saturday youth — Preps: (B) Travien McGee 362; (G) Katelyn Orosco 395; Juniors: (B) Daniel Brown 596; (G) Kaitlyn Gibson 426; Majors: (B) Richard Witkowski 647; Matthew Meacham 554; (G) Victoria Miller 462; Ashlee Luttinen 343

Stardust Bowl III

Monday Briar Ridge: (M) Scott Verhoeve 664; (W) Linda Burch 524

Monday Holy Rollers: Jeff Azbill Jr. 645

Monday St. John Men: Dan Witulski 715

Monday Mixed: (M) Rich Dooley 717; (W) Dana Maul 677; Jennie Stegenga 628; Michelle Headley 625; Jackie Graan 616; Stacy Jovanovich 600

Tuesday youth: (B) Kevin McCune 670; Adam Batliner 664; (G) Samantha Watson 663; Jessica Sellers 576

Tuesday Men: Shaun Ciesielski 793; Jason Winters 788; Walter Lolli 728; Jerry Brann 722 (299); Matt Chalmers 707; Jerry Vogelgesang 706

Wednesday Ladies: Linda Grentzer 626

Wednesday Men: Shawn Leavy 757 (300); Brandyn Radavich 721; Jeff Cohen 717; Glenn Drwiega 714; Jim Lubarski 709; Kyle Switzer 703; Mark Kofoid 701; Eric Martin 701

Thursday Stars: Linda Grentzer 713; Leanne Witulski 621; Gail Drlich 600

Thursday Mixed: Julie Paz 612

Thursday Men: Keith Younker 768; Steve Shepard 754 (300); Brian Verhoeve 742; Matt Reihel 740; Mike Musgrove 727; Scott Verhoeve 713; Tim Bandy 710; Mike Kohn 710

Friday Chatham: Mike Harreld 733; Chuck Hudspeth Jr. 732; Curt Jensen 728; William Fuehmeyer 716; Mike Musgrove 714; George Alvarado 705; Rick Almaguer 702

Friday Mixups: (M) John Lubash 761; James Andrade 751; Shawn Leavy 708; Richard Sanders 703; Dennis Trnovec 702; Bernie Townsend 290; (W) Kathi Tucker 713; Dawn Kammer 672; Jackie Graan 643

Saturday Rollers: (M) Albert Jenkins Sr. 709; (W) Wanda Washington 546

Saturday Hegewisch: (M) Ron Brann 689; (W) Stephanie Evans 505

Sunday Holy Shepherd: Brad Netzel 687

Sunday Southsiders: (M) Dave Horvat 609; (W) Tina Mack 561

Sunday St. Maria Goretti: (M) John Warta 666; (W) Michelle Headley 591

Sunday Welles & Beaus: Ken Latzke 694

Saturday youth — Preps: (B) Anthony Batres 447; (G) Samantha Andrews 439; Juniors: (B) Joe Haney 516; (G) Emily Payne 452; Majors: (B) Joey Ledesma 686; Adam Cobban 579; (G) Laura LeVander 594; Christina Camp 591



© 2014 Sun-Times Media, LLC. All rights reserved. This material may not be copied or distributed without permission. For more information about reprints and permissions, visit www.suntimesreprints.com. To order a reprint of this article, click here.